Menu

Szkoła jak marzenie! KANA

  • Autor 

kana dni otwarte 2019 1a
Dlaczego "szkoła jak marzenie"?

Przede wszystkim dlatego, że nasi uczniowie każdego dnia nie chcą wychodzić ze szkoły. Ciągle słyszymy jak mówią do rodziców: za wcześnie po mnie przyjechaliście, mamy jeszcze takie fajne zajęcia. Chcę zostać! To dla nas ogromnie motywujące i miłe.

Skąd taki entuzjazm wśród dzieci?

Przede wszystkim z dwóch powodów: po pierwsze - mamy nauczycieli, którzy naprawdę pracują z pasją i są autentycznie zaangażowani w pracę z dziećmi. Po drugie - oferujemy naszym uczniom bardzo bogaty wachlarz zajęć dodatkowych, zarówno artystycznych, "techniczo-inżynierskich", jak i ruchowych. Każde dziecko znajduje coś dla siebie. Nie bez znaczenia są też liczne wyjścia i wyjazdy edukacyjne. Dlatego też szkoła nie kojarzy się dzieciom z długimi, trudnymi lekcjami, a z ciekawymi zajęciami, które ich rzeczywiście interesują.

Co jeszcze odróżnia Waszą szkołę od szkół publicznych?

W związku ze szczególnym charakterem naszej szkoły i zastosowaniem niektórych metod, zaczerpniętych z pedagogiki Marii Montessori, mamy możliwość elastycznego prowadzenia zajęć. Nie używamy dzwonków - bywa, że lekcje trwają dłużej lub krócej, bo dostosowujemy czas pracy do możliwości dzieci w danym momencie, tak by pracowały najbardziej efektywnie.

Większość zadań domowych dzieci odrabiają jeszcze w szkole, więc rodzice mają mniej dodatkowych obowiązków, a dzieci czas po południu na inne zajęcia lub na rozrywkę i odpoczynek.

Mamy kilkuosobowe klasy, dlatego nauczyciel może poświęcić czas każdemu uczniowi z osobna.

Niektóre zajęcia odbywają się w grupach wielorocznikowych, w których młodsi uczą się od starszych, a starsi pomagają młodszym.

To wszystko powoduje, że atmosfera w szkole jest rodzinna, każdy zna każdego, a do tego autentycznie się lubimy, co ma kapitalne znaczenie, jeśli chodzi o aspekt wychowawczy szkoły.

Co z Pani punktu widzenia jest najistotniejsze w tworzeniu takiej szkoły?

Niewątpliwie najważniejsze jest tworzenie nowej jakości w edukacji. Jest to proces niełatwy i długotrwały, ale dzień po dniu staramy się tworzyć szkołę, do której sami chcielibyśmy chodzić. Jednym z głównych naszych celów jest zmiana myślenia o nauce i szkole jako o przykrym obowiązku. Obserwacja małych dzieci pokazuje, że są one w naturalny sposób zainteresowane otaczającym je światem. Chcą wszystkiego dotknąć, polizać, obejrzeć - w ten sposób poznają swoje otoczenie, a potem..... idą do szkoły i cała ciekawość świata znika. Naszą ambicją jest, by podtrzymać w dzieciach tę naturalną radość i zainteresowanie światem, co przekłada się w dalszych latach na chęć zdobywania wiedzy. To jest klucz do pełnego rozwoju człowieka.

A jak wygląda metoda nauczania w Waszym liceum?

W szkole średniej, gdy mamy do czynienia z niemal dorosłą młodzieżą, jeszcze mocniej stawiamy na samodzielność i odpowiedzialność uczniów. Stosowana przez nas metoda Indywidualnego Nauczania Symultanicznego pozwala każdemu na naukę we własnym tempie i zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i możliwościami, a także eliminuje niezdrową wśród uczniów rywalizację. Nasze liceum jest zupełnie inne niż wszystkie dotąd nam znane. Uczniowie, sami planując swój dzień nauki, mają szansę na maksymalne wykorzystanie czasu w szkole, zyskując go na liczne swoje aktywności pozaszkolne, mają też możliwość swobodnego konfigurowania rozszerzeń, a że metoda nauki przypomina system akademicki, fantastycznie przygotowuje ich do studiów. Najważniejszą jednak wartością jest to, że w ramach tak prowadzonego nauczania młodzi ludzie uczą się uczyć! To umiejętność nie do przecenienia w czasach, gdy kilkakrotnie w dorosłym życiu musimy zmienić miejsce pracy, a nawet wykonywany zawód. Nasi absolwenci mówią nam jak ogromne znaczenie dla ich dalszej edukacji miało zdobycie tej umiejętności samodzielnego i efektywnego uczenia się. Nie muszę chyba dodawać, że wszyscy nasi uczniowie zdają pomyślnie egzaminy końcowe, znajdując się wysoko w rankingu szkół naszego województwa! Taka metoda nauki po prostu musi przynosić efekt!

Jak wygląda rekrutacja?

Prowadzimy zapisy do wszystkich klas szkoły podstawowej oraz do liceum.

Na naszej stronie internetowej można zarezerwować miejsce w szkole. Potem jest czas na spotkanie - albo podczas dni otwartych, albo w innym, dogodnym momencie. Podczas takiego spotkania można szkołę obejrzeć i zapoznać się z pełną ofertą. Zapraszamy do odwiedzania nas w Jaworznie i w Sosnowcu, w ramach dnia otwartego, bowiem wówczas jest możliwość porozmawiania nie tylko ze mną czy nauczycielami, ale też z uczniami i ich rodzicami, którzy najlepiej opowiedzą o własnych odczuciach i doświadczeniach. Poza tym dzień otwarty to takie nasze święto szkoły i okazja, by razem bawić się i uczyć. Zawsze przygotowujemy szereg ciekawych zajęć - dla naszych uczniów oraz tych wszystkich, którzy chcą nas poznać.

Zapraszamy zatem na Dni Otwarte:

  • w szkole podstawowej - 6 lutego, godz. 17.00, Jaworzno, ul. Chopina 40,
  • w liceum - 31 stycznia, godz. 17.00, Sosnowiec, ul. Legionów 10.

I jeszcze słowo zachęty.....

Warto starannie wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka, bo jak mówiła Maria Montessori: „Okres wczesnego dzieciństwa jest bez wątpienia najbogatszy. (...) Straty tego czasu nie da się odnowić.”

W dzisiejszych czasach umiejętność samodzielnego i szybkiego zdobywania wiedzy wyposaży człowieka na całe dalsze życie i da mu swobodę wyboru zawodu, miejsca pracy i sposobu życia. Szkoła średnia stawiająca na te zdolności jest szkołą na miarę współczesnego świata.

Daj sobie szansę na edukacyjną przygodę! Dołącz do nas

Więcej informacji na stronie: www.kana.edu.pl lub pod tel. 32 363 10 30.

  dr Magdalena Kielska                       

Dyrektor                       

Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA                       

kana dni otwarte 2019 1

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us