Menu

Psy - wielka pasja Marka Mamicy

  • Autor 

psyamrekmamica 41
Na świąteczne dni zapraszamy do poznania fantastycznej historii związanej z naszymi braćmi mniejszymi - psami, których wielkim przyjacielem i wychowawczą jest jaworznianin Pan Marek Mamica.
Artykuł powstał z inspiracji firmy Tauron Wydobycie, dla docenienia wielkiej pasji pracownika tejże firmy.


psyamrekmamica 80Pan Marek Mamica i jest Głównym Inżynierem ds. BHP i Szkoleń ZG Sobieski. Jak każdy z naszych pracowników poza obowiązkami zawodowymi spędza czas z rodzina, na odpoczynku, na realizacji własnych pasji, zainteresowań, hobby.

Pasja Marka Mamicy jest niecodzienna, wyjątkowa, godna wielkiego uznania, ale i pozazdroszczenia.

Tak jak w pracy, gdzie trzeba być doskonałym specjalistą, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, czyli w kopalni, tak w swoim wolnym czasie jest wyjątkowym znawcą, świetnym obserwatorem, wielkim miłośnikiem najwspanialszych przyjaciół ludzi, czyli psów.

psyamrekmamica 2Pan Marek szkoli zwierzęta do pracy w wielu rejonach świata – Europa, Azja, Afryka, Stany Zjednoczone ale w szczególności Polskie Służby Mundurowe.

 

 

Mimo wielkiej skromności, spotkał się z nami i opowiedział o swojej miłości do zwierząt, zdradzając nam wiele tajemnic, które tak naprawdę każdy posiadacz domowego zwierzaka powinien znać, aby i on, i członkowie rodziny, i sam zainteresowany, czyli Azor, Burek, Atos, czy Sunia, byli szczęśliwi.

Pies musi wykazywać dobry socjal. To jedne z pierwszych słów Pana Marka, kiedy pada pytanie o to, czy każdego psa da się dobrze wyszkolić. Ważne jest słowo „dobrze", bo wyszkolić lepiej, lub jeszcze lepiej da się każdego psa. Ale tylko wybrane psy z naturalnymi mocnymi popędami oraz z mocną psychiką nadają się do pracy w służbach mundurowych jako psy pracujące.

psyamrekmamica 1Taki pies jest w stanie pracować w ekstremalnych warunkach np.hałas, huk, tłum ludzi, ruch uliczny, zapachy inne zwierzęta. Pies musi z przewodnikiem stanowić duet, pies musi być skupiony na pracy, szukanie narkotyków, materiałów wybuchowych, szukanie zaginionych ludzi. Psa który nie ma wrodzonych w/w cech można wyszkolić ale przy nawet małym obciążeniu, sytuacji stresowej nie jest w stanie pracować, albo ucieknie lub zainteresują go inne zapachy które będą bardziej atrakcyjne niż powierzone zadanie.

psyamrekmamica 69Rozwijanie psa przygotowanie do pracy rozpoczyna się od szczeniaka. Podstawą jest poznanie świata bodźców zewnętrznych, następnie psa rozwija się w kierunku wzmacniania jego naturalnych popędów łowieckiego i obronnego, zabawa z piłką wyrabianie skupienia psa na piłeczce, przyzwyczajanie do różnych ekstremalnych sytuacji, markowanie zagrożeń, to podstawowe schematy pracy z psem.

Każdego psa należy traktować indywidualnie, nie ma uniwersalnego jednego schematu rozwijania psa. Psa idealnego nie ma, podstawą jest poznanie jego braków, cech ujemnych tak by poprzez właściwy ukierunkowany rozwój je korygować. Do treningu, rozwijania psa nie używa się kolczatki lub innych środków przymusu nie jest to tresura w wykonaniu klasycznym odruch Pawłowa : bodźec – reakcja.

Mechanizm przygotowania psa polega rozwijaniu naturalnych popędów (łowiecki –polowanie) oraz (obronny-przetrwanie ) kształtowanych u przodków psa poprzez selekcję naturalną przez całe wieki, obecnie w wielu hodowlach poprzez błędy całkowicie cechy te zostały zaniechane.
tauronwydobyciepsyamrekmamica 59Analiza reakcji psa jego zachowania jest podstawą do przejścia na wyższy poziom treningu lub pozostawienie szczeniaka, psa do pilnowania podwórka lub pupila rodziny. Pies który zachowuje się niepewnie w środowisku w którym jeszcze nie był wykazuję lęk do ludzi innych psów jest rozkojarzony nie skupia się na przewodniku z pewnością nie będzie nadawał się do pracy.

Testy kwalifikujące psy do pracy w służbach są bardzo trudne, celem ich jest sprawdzenie przydatności psa do pracy w skrajnych w warunkach. Czworonogi wprowadza się do ciemnych korytarzy z przeszkodami, pies wykonuje pracę na wysokości nawet kilku metrów, obciążane są różnego rodzaju wymyślonymi i wciąż zmienianymi bodźcami akustycznymi, krzykami, stwarza się sytuacje bardzo stresogenne dla psa, ważne jest jego zachowanie oraz szybkość adaptacji w tych warunkach, sytuacjach.

psyamrekmamica 48O sukcesie decydują niejednokrotnie niewielkie różnice w zachowaniu psa, zawahanie, okazanie niepewności, symptomy agresji dyskwalifikują takiego osobnika. Przechodzą testy psy o wręcz stalowych nerwach, skupione na pracy dla których świat obok nie istnieje poza przewodnikiem i pracą która ma wykonać. Najczęściej są to owczarki niemieckie i belgijskie ale zdarzają się też inne rasy, które pracują potem jako psy służbowe szukające narkotyków, materiałów wybuchowych, szukanie żywych ludzi, zwłok ludzkich odrębną grupą są psy patrolowo - obronne.

Elitą wśród psów tropiących są psy szukające ludzi w lawinach, gruzach. Są to osobniki z szczególnymi predyspozycjami potrafiące rozpoznać zapach na poziomie molekuł.
psyamrekmamica 62Praca z psami, to wielka przyjemność, która jednak uczy pokory.

- Z psem jak z dzieckiem. Pracujesz z nim wkładasz pracę serce i czas, ale do końca nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy.

Jakie rady ma Pan Marek dla posiadaczy psów?

Psa rasę należy dobierać mając na względzie podstawowy fakt do czego ma pies służyć ?

Pies myśliwski np. wyżeł nie może pilnować posesji chodząc pomiędzy kurami.

Należy mieć świadomość tego że rasy psów i ich cechy były kształtowane całymi latami nawet wiekami. Cech tych nie można usunąć nawet poprzez najlepszą tresurę.

psyamrekmamica 13Nie można z psa rasy która cechuje się mocnym popędem obronnym, mocnym instynktem terytorialnym zrobić psa łagodnego pokojowego, przytulankę. Nawet biorąc pod uwagę różnice osobnicze w rasie, należy liczyć się z tym że w takim psie mogą odezwać się geny odpowiedzialne za w/w cechy.

Pies może zachować się skrajnie, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia. W wychowaniu psa podstawą jest nawiązanie więzi, zbudowanie zaufania. Pies musi z radością przychodzić do przewodnika na każde zawołanie.

Człowiek nad zachowaniem psa musi mieć kontrolę , pies musi być karny, pies nie może być agresywny, agresja poza kontrolą przewodnika.

Do tragedii dochodzi zawsze tam gdzie pies pozostaje poza kontrolą człowieka, lub jeżeli został źle wychowany, np. Pies dominuje nad przewodnikiem. Bardzo ważna jest konsekwencja w postępowaniu z psem. Forma negowania złych zachowań oraz nagradzania pożądanych zachowań. Wymaga to cierpliwości systematyczności nawet do znudzenia powtarzania wymaganych schematów zachowania się psa.

barborka18brzeszcze1200 344Pies może być, jak dziś pewne środowiska lansują, członkiem rodziny, ale lepiej aby pies nie był maskotką, której wszystko wolno.

Pies jest zdecydowanie bardziej szczęśliwy, jeżeli w swoim Panu widzi przewodnika stada niż osobę której wszystko jedno, co jego pupil w danym momencie robi, jak się zachowuje.

W tym roku podczas uroczystości Barbórkowych w Brzeszczach, w związku z wykonywanym zawodem Górnika, Pan Marek Mamica został odznaczony przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę odznaczeniem państwowym.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us