Menu

Tężnia dniem i tężnia nocą - prace ukończone. Powstał piękny obiekt

  • Autor 

teznia221218dzieninoc 11
teznia221218dzieninoc 27W dniu, kiedy wszystkie prace związane z budową tężni zostały wykonane, pozostało tylko jeszcze zmycie kostki brukowej, którą wyłożone jest jej otoczenie, udało się zrobić kilka zdjęć z ciekawych perspektyw zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wrocławska firma BBI ma jeszcze między innymi do zsadzenia pnącza wokół palisady, ale to stanie się na wiosnę.

Pnącza będą roślinami odpornymi na wysokie zasolenie wilgotnego powietrza, jakie będzie panowało wokół obiektu.
Uruchomienie pomp również na wiosnę, zapoczątkuje nową jakość funkcjonowania geosfery, a sądząc po tym, jak duże grupy społeczeństwa bardzo poważnie dbają dziś o zdrowie, o kondycję, o samopoczucie, tężnia będzie oblegana przez amatorów solnego oddychania.

teznia221218dzieninoc 4Przysłużą się temu dwie pompy Jedna będzie windować nasyconą solą wodę na sam szczyt, gdzie będzie ona rozprowadzana modrzewiowymi rynnami po całej szerokości konstrukcji, skąd spłynie po tarninie przywiezionej aż z Bieszczad.

Druga pompa będzie pompować solankę w okolice środkowej półki, która jest do zauważenia wśród tarninowych gałązek i stamtąd spadać będzie jak z wodospadu na podłoże.

Wokół tężni zorganizowano ławki, nocą podświetlane, a zażywać zdrowia będzie można z obu stron obiektu. Jedna strona bardziej kameralna, druga sprzyjająca większym grupom osób.
Obiekt wyposażony jest w instalację oświetleniową zmierzchową, więc iluminacja samoistnie będzie włączać się co wieczór.
Ciekawostką jest fakt, że do pokrycia terenu - podłoża użyto aż 500 metrów kwadratowych surowca - drobnej kostki brukowej.

Na temat tężni od samego pomysłu, poprzez głosowanie w JBO pisaliśmy W TYM ARTYKULE -  Tężnia solankowa w Geosferze - Projekt wygrał - MojeJaworzno gratuluje  i w TYM ARTYKULE - O tężni solankowej rozmawiamy z Panią Jadwigą Grzybek - jedną z pomysłodawczyń projektu JBO

A dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć, jakie portal mojejaworzno.pl, kibicujący projektowi od samego początku, przygotował dla czytelników.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us