Menu

13 Grudnia w Jaworznie. Msza święta, marsz Solidarności i koncert pieśni strajkowych

  • Autor 

 

rocznica131218 66

rocznica131218 3613 grudnia to wielki dzień w dziejach naszego państwa i narodu.

Wielki ale i tragiczny - początek ogromnej gehenny wielu internowanych rzez reżim WRONy, kierowanej przez Wojciecha Jaruzelskiego, słuchającego niewątpliwie rozkazów i pogróżek z Kremla.

Nacisk Sowietów na uporządkowanie spraw w naszym kraju spowodował że Wojskowa rada Ocalenia Narodowego złożona z najwyższych aparatczyków partyjnych w Polsce, chwyciła za gardło rodzącą się demokrację i w obronie swoich interesów, stanowisk, internowała kilka tysięcy osób, ale i posunęła się do otworzenia ognia do robotników.

rocznica131218 38Z wielką troską wypowiada się Pan Waldemar Sopata w obliczu dzisiejszych wydarzeń upamiętniających 13 grudnia.

Przewodniczący jaworznickiej Solidarności i członek Komisji Krajowej, mówi że trzeba z wielkim uporem przypominać, kultywować, głośno mówić a nawet krzyczeć o wydarzeniach z 1981 roku, aby nie zapomniano o nich.

A jednak liczba osób chcących upamiętnić ten dzień nie jest imponująca.

rocznica131218 26W Jaworznie o godzinie 18 30 odbyła się msza święta za ofiary tamtego okresu, podczas której ksiądz Eugeniusz Cebulski wspomniał żywo pamiętane do dziś chwile, najpierw pierwszego dnia stanu wojennego, kiedy to ulice stały się obce, nieprzyjazne, pełne strachu, nieprzyjemnych spotkań z ZOMO, obaw przed niewiadomym. Wspomniał  poświęcenie i świadectwo wiary i odwagi księdza Jerzego Popiełuszki, zaznaczając, że wtedy w Kościele naród upatrywał drogi do wolności, otuchy. Wtedy kościół był przekaźnikiem wieści, często zawoalowanych między słowami homilii, wystąpień do wiernych.

a później skromna grupa osób przeszła w marszu w obręb ronda Solidarności i am odśpiewała hymn państwowy raz wysłuchała przemówienia przewodniczącego, nasyconego troską o ojczyznę i o pamięć.

koncert1312alex 6Tylko jedno wydarzenie kulturalne zorganizowano w mieście w związku z 27 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Był to koncert w Centrum Kultury - siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna złożony z piosenek towarzyszących w trudnych dniach strajkującym i wszystkim Polakom, którzy w pieśni upatrywali nadziei i przekonania, że dominacja nad narodem komunistycznej partii podporządkowanej sowietom musi w końcu przeminąć.

Kilkadziesiąt osób zebranych w sali Kominkowej "Archetti" wysłuchało smutnych, czasem przerażających ale zarazem bardzo emocjonalnych pieśni autorstwa Macieja Pietrzyka, Leszka Wójtowicza, Krzysztofa Dowgiałło, Nataniela Tenenbauma, Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Mariusza Lubomskiego, kabaretu Tey, w wykonaniu Aleksandra Tury.
Wśród tytułów znalazły się takie utwory, jak Jeźdźcy apokalipsy, Ballada o Janku z Gdyni, Boże nasz, Sierpień 80, Modlitwa o wschodzie słońca, Mury, Korespondencja, Panie Kontrolerze, Oj, czy zna, oj czy wie...
Zapraszamy do galerii z jaworznickich wydarzeń poświęconych trzynastemu grudnia.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us