Menu

Kolejne unikalne zdjęcia z Jaworzna. Tylko w MojeJaworzno.pl

  • Autor 

jaworznook080315003Po serii zdjęć bardzo prywatnych, ukazujących jednak małe zakątki jaworznickiego krajobrazu z terenu Osiedla Tadeusza Kościuszki z lat 60 XX wieku,  kilka zdjęć z nie tak bardzo odległego okresu, a jednak świadczące o tym, że poszczególne rejony miasta zmieniają się diametralnie.
Na zdjęciu pierwszym widzimy budynek stacji kolejowej Jaworzno, zlokalizowanej na Pechniku. Dojście do stacji od strony Pechnika prowadziło przez wysoki most, pod którym przejeżdżały pociągi, ciągnięte przez potężne, ziejące ogniem dymem i parą wodną parowozy.
To była zarówno stacja osobowa jak i towarowa. Nieopodal zlokalizowana była rampa rozładunkowa. To tam, gdzie dziś jest hurtownia wędlin, przy wjeździe na obwodnicę z ulicy Kolejowej. 

 

Ze stacji na Pechniku można było dojechać do Azotu i Byczyny, ale jeździły tu też pociągi dalekobieżne, których trasa prowadziła nawet do  Suchej Beskidzkiej, Wadowic, czy Zembrzyc.
Na zdjeciu drugim mamy peron, z którego wsiadało  się do pociągów. Z lewej strony zdjęcia widać ostatnie budynki przy ulicy Mieszka I i część składnicy złomu, a w perpektywie wiaty peronowej mamy szyb kopalni, na miejscu którego buduje się GALENA.
Jak widać na zdjęciu, w momencie jego robienia działały jeszcze sygnalizoatry świetlne, czyli - ruch jeszcze istniał. Niestety o zdjęciach mogę powiedzieć tylko tyle, że były robione przed rokiem 2008, ale dokładnej daty określić nie potrafię. To może być nawet przełom wieków. Dziś tędy prowadzi obwodnica.


jaworznook080315003jaworznook080315004

 

 

 

 

 

W naszej GALERII dotyczącej Jaworzna mamy dwa zdjęcia z roku 2008 zrobione wtedy przez naszego czytelnika Krzysztofa D. na których widać budynek stacji w momencie budowania obwodnicy.
Oto one - zapraszamy do odwiedzenia tejże GALERII.
budobudwodn2008lato001budobudwodn2008lato003


 

 

 

Kolejne zdjecie to widok budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 96. Dla zobrazowania zmian pokazujemy to zdjęcie i zdjęcie zrobione 6 kwietnia 2015 roku.
jaworznook080315002jaworznook080315002 a

 

 

 

 

 

I na koniec zdjęcie sprzed remontu Rynku, również nigdzie jeszcze nie publikowane.

jaworznook080315001

 

 

 

 

 

 


 


POCZĄTEK BIEŻĄCEGO ARTYKUŁU - Z DNIA 1 KWIETNIA 2015r.

jaworzno otk1 W czasach, kiedy zdjęcia robiło się wyłącznie z ważnych okazji, rzadko marnowało się kliszę na widoczki. Nie było "cyfry" więc każda klatka na filmie, z reguły czarno białym, była szanowana. Kto pomyślał, aby uwiecznić wygląd swojej ulicy, kiedy nikomu w najśmielszych przewidywaniach nie śniło się, że cokolwiek się zmieni?
Stąd tak mało fotografii prezentujących wygląd naszego miasta, a te, kóre są, już na wylot znają wszyscy.
Zdjęcia robiono przede wszystkim ludziom, bo wiadomo, że ci się zmieniają, a fotografie wklejone w album były obiektem pielęgnacji, estymy, oglądano je podczas spotkań rodzinnych i aby wzbudzić w sobie sentyment. Dziś też tak jest, ale ilość obrazków przyprawia o zawrót głowy, a w zasadzie żadne zdjecie nie jest czymś wyjątkowym. Każdy fotografuje wszystko, więc żadne zdjęcie nie posiada cech unikalnych, chyba że ktoś posiada wyjątkowo dobry sprzęt, drogi, i posługuje się wyrafinowanymi technikami, albo ma po prostu "oko". Ale, jak zauważył pewien z internautów na portalu społecznościowym, skoro zupełnie nieciekawe i przeciętne zdjęcia potrafią zdobywać nagrody, to w zasadzie starać się w dzisiejszych czasach nie trzeba.
A więc zdjeć z dawnych czasów jest jak na lekarstwo, toteż we własnych archiwach znalazłem kilka takich, na których widać bardzo małe fragmenty miasta, możliwe do zidentyfikowania. Siłą rzeczy jestem na nich ja i moi bliscy.

Niemniej zapewne ciekawym będzie skonfrontowanie kawałka chodnika, sprzed niemal pięćdziesięciu lat z dzisiejszym, a jest to możliwe z dość dobrą dokładnością.

 Aby zachować ciagłość tematu przenieśliśmy do nowego portalu stary artykuł na temat wyglądu i historii miasta zapraszamy TUTAJ.
Polecamy również galerię zdjęć ze "starego" jaworzna 1 i galerię zdjeć ze "starego" Jaworzna 2A więc...

Ulica Stefana Dwornickiego, niegdyś Czerwonych Harcerzy. Ciekawe są zdjecia 2 i 4, na których widać nieistniejącą już dziś część bloku przylegającą również do ul. Górniczej. Z powodu szkód górniczych cała jedna klatka schodowa musiała zostać rozebrana wraz z  mieszkaniami. Poza tym, głównie murek, który był dla dzieciaków wielką atrakcją. Iść po murku, to było coś!

jaworznoija005jaworznoija006 jaworznoija007jaworznoija013jaworznoija008jaworznoija014jaworznoija015

 

 

 

Ogródek Jordanowski przy ulicy Matejki. Tam, gdzie dziś również są urządzenia do zabawy.
Na zdjęciach widać szkołę Podstawową nr 1 i, za karuzelą, domy prywatne po stronie Matejki, tam gdzie dziś stoi blok z apteką, księgarnią itp.

jaworznoija024jaworznoija025jaworznoija026jaworznoija028jaworznoija029

 

 

 

 

 

I ostatnie zdjecia. Pierwsze przedstawia oczywiście Urząd Miejski, w dzień, bądź przeddzień 1 Maja.
Na zdjęciu drugim widać róg budynku - Grunwaldzka 52 i pień lipy, jaka stała tam jeszcze w latach 80, może 90.
Zdjęcie trzecie to początek  lat 70, hałda przy ulicy Chopina - jeszcze wtedy zupełnie "łysa".
Na zdjęciu czwartym park w centrum i fontanna, w której pluskały się dzieciaki.
I zdjęcie ostatnie - prawdopodobnie ulica Tuwima naprzeciw dzsiejszego kauflandu

jaworznoija001jaworznoija016

jaworznoija017jaworznoija030

 jaworznoija031

 

 

 A na koniec animacja pokazująca jak zmieniał się krajobraz widziany z ogrodu piszącego te słowa.
Zanim zbudowano przy ul. Świętego Wojciecha siedzibę MPWiK, w tym miejscu były pola uprawne, za nimi jeździła kolejka wąskotorowa, a jesienią podczas wykopków piekło się ziemniaki w popiele.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us