Menu
reklama

Koronowane Madonny Polskie - Sto obrazów na Stulecie Ojczyzny

  • Autor 

wystawa10koronowanemadonny 65Światowe Stowarzyszenie Lotników nie ustaje w krzewieniu patriotycznych wartości, oferując swój wielki wkład w działalność zarówno społeczną, jak i kulturalną miasta.

Niedawno, odbyły się w Jaworznie uroczystości związane z lotniczym świętem pod corocznym Hasłem "Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego", a 4 listopada w ramach obchodów Stulecia Niepodległej Ojczyzny ŚSLP zaprosiło do Sanktuarium MBNP w Osiedlu Stałym, na intencyjną mszę świętą.


W tymże sanktuarium zorganizowano niezwykłą wystawę również poświęconą narodowemu świętu, pod tytułem "100 Koronowanych Madonn Polskich na Stulecie Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej", autorstwa Pani Agaty Macugi.


wystawa10koronowanemadonny 13Autorka oprócz życia zawodowego, które poświęciła Młodzieży, organizując wiele imprez kulturalnych w szkole rolniczej, gdzie pracowała, realizowała soje pasje malarskie.

Najpierw głównym tematem jej prac była martwa natura, krajobrazy, kwiaty, ale po przejściu na emeryturę zajęła się tematyką sakralną, czego owocem jest 100 obrazów - Koronowane Madonny Polskie. Kolekcja powstała po pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych w Polsce.


Kult maryjny jest w naszym kraju rozwinięty na niespotykana skalę. W kraju jest aż 196 obrazów koronowanych, a to świadczy o przywiązaniu i zawierzeniu rodaków Matce Bożej.

wystawa10koronowanemadonny 32Aby obraz został koronowany musi nastąpić zgoda Papieża, poparta słowem biskupów, oraz tym, że obraz jest otoczony kultem, co najmniej regionalnym.

O tym mówił w swoim słowie otwierającym wystawę dr Dariusz Woźnicki, który jest wybitnym znawcą tematyki maryjnej w kontekście polskiego kultu.

O tej tematyce wysłuchano również referatu prof. dr. hab. Dariusza Nawrota, a swoje wyrazy uznania i spostrzeżenia dotyczące wystawy wygłosili Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert, Poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, Senator RP Pan Czesław Ryszka.


Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło przecięcie wstęgi i wystawa została udostępniona publiczności.


wystawa10koronowanemadonny 76aW trakcie uroczystości odbyła się również prezentacja Sztandaru Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich w asyście logo miasta Krakowa, które to miasto jest siedzibą ŚSLP.

Uroczystości odbyły się głównej dzięki zaangażowaniu i pracy Prezesa Stowarzyszenia, Tadeusza Zemuły oraz Wiceprezesa ppłk. rez. pil. Józefa Skulicha.

Do obejrzenia niezwykle ciekawej i jedynej w swoim rodzaju wystawy zapraszamy do Sanktuarium na Osiedlu Stałym.

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us