Menu

Koncert Archetti na zakończenie obchodów Święta Narodowego

  • Autor 

archetti100latniepodl960 71Koncertem Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna "Archetti" zakończył się dzień, w którym w Jaworznie świętowano niepodległość.

Na widowni zasiedli zarówno przedstawiciele instytucji miejskich z Zastępcą Prezydenta Panią Moniką Bryl na czele, jak i kombatanci, oraz wielu mieszkańców Miasta,

Niezwykle odświętnie przygotowana sala, piękne foldery rozdane gościom i przede wszystkim wspaniałe brzmienie jaworznickich kameralistów robiły ogromne wrażenie. Na koncert zaplanowano ważne utwory największych polskich kompozytorów, w których słychać ducha polskości, słowiańską melodykę, góralskie motywy.

archetti100latniepodl960 33Koncert podzielony był na dwie części. Pierwszą zaczął polonez z opery Hrabina, Stanisława Moniuszki, po czym orkiestra zagrała Walca z Serenady Mieczysława Karłowicza, 5 Melodii ludowych Witolda Lutosławskiego oraz, co było wielką niespodzianką - koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego z pianistą Tomaszem Kamieniakiem.

Część druga to dwa polonezy Franciszka Liszta, który oczywiście Polakiem nie był, ale właśnie te dwa polonezy napisał poświęcając je Polsce, będącej pod zaborami i co ciekawe, to wykonanie było prawdopodobnie pierwszym w Polsce, po 143 latach od ich powstania! Jako solista wystąpił Tomasz Kamieniak.
Później zabrzmiała Tamburetta Adama Jarzębskiego oraz ponownie wraz z pianistą, II koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Ta kompozycja napisana została pod wpływem wydarzeń 2010 roku i obrazuje nasze, Polaków cechy narodowe, które objawiają się w razie wielkich, ważnych wydarzeń w naszej historii.

Koncert zakończyły wielkie brawa dla orkiestry, która godnie pozwoliła jaworznianom uczcić niepodległościowy wieczór.


 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us