Menu

Zabawki rozwijające wyobraźnię dziecka

  • Autor 

zabawki1118Dziecko już od narodzin zostaje obsypywane przez rodzinę oraz bliskich masą różnorodnych prezentów. Są to najczęściej środki do pielęgnacji i higieny, śpioszki oraz inne maleńkie ubranka, a także zabawki.To właśnie te ostatnie odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju naszego maluszka. Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne jest kształtowanie i pobudzanie jego wyobraźni już od przysłowiowej kołyski poprzez wspólne zabawy lub też pomocne do tego gadżety.

 

Nauka dziecka poprzez wspólną zabawę

Półki sklepowe wręcz uginają się od nadmiaru rozmaitych zabawek. Najczęściej głównym kryterium ich podziału jest wiek dziecka. W końcu co innego będzie odpowiednie dla 3 latka, a co innego dla 9 latka. Kolorowe pudełka, bogate zawartości to rzeczy, które przyciągają uwagę każdego malucha, sprawiając, że w efekcie dana zabawka zagości i w jego pokoju. Ile z nich już po paru dniach wylądowało na dnie kosza gdzie być może do dziś leżą zapomniane? Zabawki mimo wszystko trzeba wybierać mądrze, bowiem poza ładnym wyglądem są to także środki edukacyjne dla naszego maluszka. Wieloma z nich dziecko może bawić się same, jednakże są i takie, gdzie do pomocy i lepszego zrozumienia niezbędna jest pomoc rodzica. Taka zabawa, będąca bez wątpienia formą nauki, to także szansa, aby wspólnie spędzić czas z rodziną i najbliższymi oraz nauczyć się działania w zespole.

Zabawki rozwijające wyobraźnię dziecka

Coraz większą popularnością cieszą się, poza tradycyjnymi sklepami stacjonarnymi, tak zwanymi "sieciówkami", sklepy internetowe z przepięknymi produktami hand made dla dzieci. Pamiętajmy, że wybierając zabawkę dla dziecka należy robić to mądrze i kierować się poza kolorowym wyglądem także ich przydatnością i użytecznością. Niech przez zabawę dziecko pobudzi swoja kreatywność oraz nauczy się nowych rzeczy. To wszystko sprawi, że taka zabawka na pewno nie zostanie zapomniana przez naszą pociechę. Co zatem wybrać przy takim ogromie różnych propozycji?

Pacynki, lalki, przytulanki

To idealny wybór zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych dzieci. Które dziecko nie kocha pluszaków? Wybierajmy przytulanki kolorowe i wzorzyste, na przykład zwierzątka: kotka, kaczuszkę, lemura czy ważkę. Dziecko nauczy się w ten sposób rozpoznawać zwierzątka. Dzięki ich barwom pozna także kolory lub wzory takich jak kropki czy paski.

Zabawa pacynkowymi zwierzątkami takimi jak pacynka kotek, myszka czy osiołek to szansa na pobudzenie kreatywności malucha poprzez wymyślanie dialogów oraz historyjek z udziałem tych zwierzątek. W ten sposób pokazać można na czym polega przyjaźń, jak wyglądają relacje rodzinne i wiele innych. A to wszystko przy pomocy kolorowych stworków!

Szmaciane lalki to propozycja dla dziewczynek, które będą mogły poczuć się jak prawdziwe dorosłe kobiety, bawiąc się wystrojonymi w krótkie spódniczki, rajstopy, torebki oraz buty na obcasie lalkami. Każda z nich może mieć swoje imię na przykład lalka Zuzia czy Anielka.

Co najważniejsze, zabawki te są też w pełni bezpieczne, ponieważ są bardzo miękkie w dotyku i nie posiadają twardych elementów.

Gry karciane i planszowe

To propozycja dla starszych dzieci. Bardzo popularna jest gra Memory, dla dzieci od 4-7 lat, która poprzez odsłanianie kart i poszukiwanie par uczy dziecko koncentracji oraz ćwiczy jego pamięć. Co więcej, to także szansa na poznanie nowych słów. A to wszystko przy pomocy barwnych obrazków!

Każde dziecko zna także puzzle. W zależności od wieku, wybierać możemy te z mniejszą lub większą liczbą elementów. Dziecko w ten sposób uczy się logicznego myślenia oraz działania w skupieniu, a przy tym jest bogatsze o znajomość nowych ułożonych z puzzli rzeczy.

Doskonałym sposobem na naukę języka jest domino. Domino do nauki języka francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego. Gra polega na dopasowaniu rysunku ze słowem je opisującym w obcym języku.

Wycinanki i notesy

Jak ćwiczyć zdolności manualne dziecka, przez które w prosty sposób może rozwinąć swoją kreatywność? Właśnie poprzez wycinanki i tworzenie z nich kompletnych postaci lubi ich przyozdabianie, jak i rysowanie w notesach czy też kolorowanie kolorowanek.

Instrumenty muzyczne

Dziecko rozwija się i kształtuje swoją wyobraźnię również dzięki muzyce. Warto podarować mu prosty w obsłudze instrument, który wydobywać będzie przyjemne dla ucha i spokojne melodie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kalimba.pl - sklep internetowy z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci.
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us