Menu

100 lat Niepodległej Ojczyzny - obchody w Jaworznie

  • Autor 

swietoniepodl201826011 listopada obchodzimy co roku i coroczne świętowanie jest radosną chwilą w naszej codzienności.

To ważne, aby taki dzień który mówi o niepodległości, niezależności, wolności kraju, w którym żyjemy, mówić, przypominać, wiedzieć jak najwięcej o ojcach tej wolności, o wydarzeniach, które doprowadziły do tak szczęśliwej rzeczywistości, ale także o zagrożeniach, które niestety czyhają na każdą nację, każdy kraj w dzisiejszym cywilizowanym przecież świecie.

Beztroska z jaką przeżywamy każdy dzień, nie może nie pozwolić trzeźwo i realnie spoglądać na każde działanie zarówno wewnątrz Ojczyzny, jak i poza nią, które mogłoby być zarzewiem niepokoju, czy też dominacji jednego kraju nad drugim, tak jak to w wypadku Polski działo się przez 123 lata, a skończyło właśnie 11 listopada 1918 roku.

swietoniepodl2018106Dziś mija 100 lat od tej daty i tak doniosłej rocznicy nikt z nas nie przeżyje po raz drugi, tak jak tamten dzień dział się z udziałem ówczesnych, tylko raz.

 W Jaworznie msza święta rozpoczęła piękny dzień, który został zorganizowany na rynku.

Wielkie słowa padające w kazaniu winni zapamiętać wszyscy obecni na tym nabożeństwie i mieć w sercu słowa księdza Prałata, Eugeniusza Cebulskiego, który z niezwykłą troską mówił o wartościach koniecznych do kultywowania wolności jak i do jej obrony, gdy tylko byłoby to potrzebne.

Do przesłuchania mamy całe kazanie księdza Eugeniusza Cebulskiego
ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ GALERII z Największego święta naszej Rzeczypospolitej

swietoniepodl2018083Ksiądz prałat wręcz rozmarzył się na temat wolności, wiary i oddania Państwu i Bogu, w imię pomyślności Ojczyzny, oraz w imię szczęśliwej przyszłości naszych dzieci, wnuków oraz w imię hołdu, jaki winni jesteśmy przeszłości, historii, naszym przodkom i tym, którzy cierpieli, ginęli za naszą wolną Polskę.

Przemarsz przez rynek pocztów sztandarowych i składanie kwiatów pod pomnikiem niepodległości to kolejny punkt, w którym każda organizacja, każda miejska jednostka i osoby prywatne mogły oddać symboliczną cześć tym, którzy za nas walczyli, ginęli, poświęcali swoje rodziny, kariery, marzenia i uczucia.


swietoniepodl2018165Przemówienie Pana Pawła Silberta, Prezydenta Jaworzna było ponownie okazją do refleksji nad wartościami, które dziś w świecie dominują pędem do materialnych zdobyczy, często zacierając myśli o wartościach nienamacalnych, jaką jest wierność, wiara, honor, patriotyzm, służebność czy miłość i szacunek do własnego kraju.


Szczególnie mocno wypowiedział się nasz prezydent o zagrożeniach, ze strony przywódców Unii, której członkami chcemy przecież być jako nacja i jako kraj, ale Unii, która nie dąży do zunifikowania narodów w jedną bezkształtna masę, ale Unii, w której każdy naród ma swoją tożsamość i wolną wolę w realizowaniu własnych pomysłów na porządek w jego granicach.

swietoniepodl2018174Po to wywalczyliśmy niepodległość, aby ją mieć, a nie oddawać w imię zakusów innych często silniejszych, mających instrumenty dominacji, ale i często nadużywających swoich możliwości w celu podporządkowania innych własnej woli.

Po przemówieniu i po wysłuchaniu dwóch utworów – kompozycji Aleksandra Brzezińskiego, zaśpiewanych przez artystów Teatru Sztuk w Jaworznie, przysząła pora na składanie symbolicznych wiązanek w obrębie pomnika Niepodległości.

Tak wiele delegacji jeszcze to miejsce nie widziało, tak pięknie udekorowany kwiatami pomnik z pewnością pozostanie na wielu fotografiach, a rocznica w pamięci wszystkich jaworznian.

swietoniepodl2018296Jeszcze jakiś czas na rynku trwała piknikowa atmosfera, mieszkańcy korzystali z przygotowanej grochówki, oglądali okolicznościową wystawę plansz poświęconą drogom do wolności i żywo dyskutowali na temat tego, jak w całym kraju, szczególnie w stolicy świętuje się 11 Listopada, gdzie wbrew pesymizmowi nieprzychylnych ojczyźnie środowisk, przemarsz ćwierci miliona Polaków odbył się z uszanowaniem czasu i miejsca oraz historii naszego kraju.

Udekorowany pomnik, oraz cały rynek był okazją do robienia sobie zdjęć, a pogoda skłaniała do dłuższych niż zwykle spacerów i spotykania Się w centralnym punkcie miasta.

ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ GALERII z Największego święta naszej Rzeczypospolitej

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us