Menu

Resuscytacja na piątkę w ZSP1

  • Autor 

resuscyt 55 96016 października czyli w ?Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca? w szkołach na terenie całego kraju spotkali się nauczyciele, uczniowie i zawodowi ratownicy medyczni, aby jak co roku pobijać rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo płucnej.

Akcja ma na celu uwrażliwić młodzież na konieczność posiadania co najmniej podstawowej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych, którą niewątpliwie jest zatrzymanie akcji serca u przypadkowej osoby.
Z sytuacją taką można się spotkać w każdej chwili, w każdym miejscu w którym przebywamy.


resuscyt 28 960Ale choć oczywiście statystycznie dość rzadko mamy do czynienia właśnie z takim zdarzeniem, to kiedy ono już nastąpi, powinniśmy bez zastanowienia podjąć czynności zmierzające ku skutecznej pomocy osobie, które doznała zatrzymania oddechu.

Właściwa ocena sytuacji, wezwanie służb medycznych, a następnie niezwłoczne zainicjowanie czynności resuscytacyjnych, czyli sztucznego oddychania i masażu serca powinno być podejmowane bez zastanowienia. Każda, do słownie każda sekunda może zadecydować o życiu poszkodowanej osoby.

W Polsce od pewnego czasu wiele instytucji stawia na oświatę w tym zakresie, a w samym Jaworznie udział między innymi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 jest dowodem na zrozumienie grona nauczycielskiego, że warto poświęcić kilkadziesiąt minut nawet kosztem lekcji i regularnie przeprowadzać ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy.

W Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca w ZSP 1 wzięli udział ratownicy z Fundacji Ratownik Górniczy.

resuscyt 46 960Przy wsparciu Tauron Wydobycie akcja została przeprowadzona wzorowo, a uczniowie nabyli zdecydowanie potrzebnych umiejętności praktycznych w tym zakresie.

Resuscytacja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12 w południe i trwała pół godziny. W tym czasie udzielający pomocy zmieniali się co każde 5 cykli masażu serca i natleniania płuc. Masaż serca do wymagająca dużej odporności i kondycji fizycznej. To nie jest lekka praca.
Uciski na klatkę piersiową muszą być zdecydowane mocne, mogące tak zmienić geometrię serca, aby mogło ono pompować krew do całego organizmu. Uczniowie spisali się wzorowo, czego finałem była fala braw, jakie rozległy się po zakończeniu akcji. Szacuje się, że w całej ogólnopolskiej akcji wzięło udział niemal 100 tysięcy uczniów.

Zobaczmy na zdjęciach jak kierowali akcją Ratownicy.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us