Menu

Na skrzydłach wolności - wzruszający koncert w Kolegiacie

  • Autor 

vinylband41018 56Wybitni muzycy, wielkiej klasy pieśni o miłości, patriotyzmie, ojczyźnie, wiersze i proza... - to wyjątkowy, wzruszający i koncert w Kolegiacie ku czci Papieża - Świętego Jana Pawła II oraz dla uczczenia 100 lecia wolnej Ojczyzny. Kiedy ukazało się ogłoszenie o koncercie, wiadomo było, że będzie to wyjątkowe wydarzenie . nazwiska artystów zwiastowały najwyższy poziom, bezkompromisową sztukę przez wielkie "S".

Emocje przyszły natychmiast po rozpoczęciu, kiedy to popłynęły dźwięki muzyki. Zapowiadani wykonawcy to jako soliści Aleksandra Stano i Bartosz Jaśkowski i instrumentaliści Jerzy Główczewski - saksofon, flet poprzeczny. Radosław Mokrus - fortepian i Andrzej Rusek - gitara basowa.


vinylband41018 30Skład zwiastował jazz i to podnosiło ciekawość, co też zaprezentują artyści w programie o tytule - "Na skrzydłach wolności".

Mogło być patriotycznie, ale standardowo, melancholijnie, ot, zwyczajnie. A było wybitnie, emocjonalnie, wzruszająco i wirtuozowsko.
Świetne w trudnym do opanowania pod względem dźwiękowym wnętrzu kościoła nagłośnienie spełniło swoją rolę i w ten sposób każdy z przybyłych jaworznian mógł podziwiać piękne saksofonowe smaczki Jerzego Głowczewskiego, agresywny i mocno brzmiący prawdziwie zadziorny bas Andrzeja Ruska i wręcz płynącą linię fortepianu Radosława Mokrusa.

vinylband41018 8 2Wśród utworów sugestywnie zaaranżowanych można było usłyszeć piosenkę Kocham Wolność - Chłopców z Placu Broni, List co Chopina, Być może Anny German, Biały Krzyż Krzysztofa Klenczona, Ballada o Katyniu - Ostatni list Lecha Makowieckiego, Modlitwa Bułata Okudżawy, Gawęda o miłości ziemi ojczystej Wisławy Szymborskiej i inne pieśni, i piosenki a między nimi najpiękniejsze strofy polskiej poezji poświęconej miłości do ojczyzny, to wielka dawka dającej do myślenia literatury.

Wśród wiernych słuchających koncertu i młodzi i starsi i oczywiście ksiądz prałat Eugeniusz Cebulski, który w swoich podziękowaniach po występie nie krył wzruszenia, że właśnie wnętrze naszej kolegiaty było świadkiem tak dostojnego i przejmującego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu, a poniżej video zespołu.
 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us