Menu

Co dalej z Sosiną? My już wiemy jakie są plany!

  • Autor 

sosina03152 CustomOd słów do roboty, bo czyny były modne w czasach, kiedy zalew Sosina powstawał. Wtedy w ramach czynów społecznych, czyli dobrowolnych prac wytypowanych obywateli, sadzono ziemniaki, potem je wykopywano, sprzątano parki, rekultywowano tereny, choć to słowo jeszcze w zasadzie w ogóle nie istniało. W ten sposób między innymi, powstało dzisiejsze otoczenie zalewu Sosina. Najpierw był to mniejszy akwen, obejmujący obszar pomiędzy dzisiejszym posterunkiem policji, kortami plażą, a brzozami, potem doszła część w wyspą. W kolejnych latach wyrosły niewielkie ośrodki, zabudowane campingami i stanicami wodnymi.sosina031513 CustomPo latach mało gospodarnej polityki zarówno w obszarze wody, jak i infrastruktury przybrzeżnej, przyszła pora na profesjonalne zajęcie się tematem najbardziej popularnego nie tylko dla jaworznian, miejsca letniego weekendowego wypoczynku.

Piętnasty punkt umowy wyborczej Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto brzmi tak: "Nowe życie Sosiny  - perła wśród przestrzeni publicznych dla rodzin."

W opisie czytamy: "Sosina ma być wizytówką miasta. By do tego doszło musimy doprowadzić wodę w zbiorniku do nienagannego stanu. Usuniemy podwodnymi odkurzaczami muł z dna. Wykorzystamy go do rekultywacji składowiska komunalnego przy ul. Sobieskiego. Zbudujemy asfaltową aleję dla rowerzystów i rolkarzy wokół zbiornika. Powstanie molo, nowe toalety, mała architektura i kąpielisko"
Wszystko wskazuje na to, że działania zmierzające do wywiązania się tego punktu zaczynają nabierać tempa. Po okresie teoretycznych przygotowań, opartych o opinie specjalistów z różnych dziedzin, a to biologii, mikrobiologii, hydrobiologii, ichtiologii, ornitologii, hydrografii, geodezji, przyszła pora na planowanie pierwszych działań w terenie.

DSCF0057 CustomW piątek, 27 marca w Urzędzie Miejskim w Jaworznie odbyło się spotkanie zainicjowane przez Pana Tadeusza Kaczmarka, zastępcę Prezydenta Miasta, od lat zaangażowanego zarówno służbowo, jak i osobiście, w dobro tego skrawka Jaworzna, z osobami najbardziej zainteresowanymi uregulowaniem stosunków międzygatunkowych w tym obszarze, czyli z wędkarzami.

Nie od dziś wiadomo, że w wodzie kiepsko się dzieje. od jakiegoś czasu woda, mimo, że biologicznie i chemicznie czysta przez większość roku, nie ma ustanowionych stosunków biologicznych na zrównoważonym poziomie. Zbyt dużo jest jednych gatunków fauny, zbyt mało innych, podobnie jest z florą. Ale jakie są proporcje, tego jeszcze nie wiadomo. Określeniem tych wartości mają się zająć pracownicy śląskich ośrodków badań. Pierwsze działania rozpoczną się w połowie kwietnia i będą obejmowały pobieranie próbek wody, z różnych miejsc zalewu, pobieranie warstw podłoża, w celu stwierdzenia równomierności, bądź nie, obecności biogenów i ich źródeł.

sosina270914010Czynności te po pierwsze stwierdzą po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych, czego jest za dużo, a czego za mało, oraz określeniu ile czego powinno w wodzie być, aby biocenoza była prawidłowa.
Badania w różnym zakresie będą prowadzone do końca roku, ale wydaje się że jaworznianom, w tym wędkarzom nie będą one zupełnie przeszkadzać.

Na kolejne okresy w latach 2016 2017 przewidziane są inwestycje mogące po pierwsze przywrócić prawidłowe stosunki biologiczne w samej wodzie i wokół zalewu, ale z drugiej strony odbędzie się planowanie inwestycji rekreacyjnych. Muszą one być bardzo zrównoważone, bo oczywistym jest, że w tego typu miejscu obiekty służyć będą intensywnie najwyżej przez 4 letnie miesiące, więc wydatki nie mogą przerastać korzyści z tego tytułu, chociaż zdaniem Prezydenta Kaczmarka, może udać się takie pokierowanie zagospodarowaniem terenu, że uda się stworzyć miejsca w których będzie można przebywać cały rok, i korzystać z nich nawet zimą.

sosinaopiatagl039Oczywiście nie mowa tu o ławkach, czy huśtawkach, ale być może kawiarni, klubie sportowym, urządzeniach rekreacyjnych. Niezbędnym stanie się monitoring.

Na razie powiało sporym optymizmem, którego nie ukrywali obecni na spotkaniu wędkarze, którym przede wszystkim zależy na czystości wody i dobrym rozwoju życia podwodnego, bo to oni tutaj przebywają długimi godzinami, niezależnie od pory roku. Jeżeli życie zwierząt w obrębie zalewu będzie uregulowane, to i zwykli plażowicze i żeglarze, i narciarze wodni, i spcerowicze odczują to z pewnością, choćby ładniejszym zapachem, mniej uciążliwym zakwitaniem glonów, albo mniej dokuczliwym wzbudzaniem się mułu z dna zbiornika podczas letnich kąpieli.

 

Zapraszamy do zajrzenia do artykułów, które publikowaliśmy na temat Sosiny w ubiegłych latach.`

Czwartek - Posprzątaliśmy Sosinę !
Społecznicy sprzątali Sosinę po raz drugi

Dymy nad Sosiną
Potwór z Sosiny - co kryją głębiny zalewu...
Sosina, piąta trzydzieści
Sprzątanie Sosiny - sukces, czy porażka?

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us