Menu
reklama

Magia Kolorów - w barwach niepodległości Ojczyzny

  • Autor 

magiakolorow2018 109Kiedy powstawała inicjatywa konkursu "Magia Kolorów" na pewno nikt nie spodziewał się, że to wydarzenie będzie miało tak wielki oddźwięk, że stanie się wydarzeniem wpisanym w krajobraz miejskich artystycznych corocznych imprez i że bez niej nie można będzie wyobrazić sobie funkcjonowania w społeczności miejskiej, ale i pozamiejskiej, osób z niepełnosprawnościami.

W coroczne zmagania konkursowe w ramach Regionalnego Konkursu Plastycznego dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa śląskiego angażuje się wiele placówek z kilkunastu miast, a w kontekście tematyki każdej z edycji można stwierdzić, że to wręcz obowiązkowa pozycja kulturalna.
Zobaczyć wystawę powstałych prac należy i należy przygotować się na niemałą dawkę wzruszeń.


magiakolorow2018 34Takich wzruszeń nie zabrakło podczas wernisażu - finału dziesiątej edycji Magii Kolorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kiedy to uczestnicy jaworznickich WTZ pod kierownictwem Pani Moniki Włodarczyk-Raczek zaprezentowali wpisane w tematykę konkursu przedstawienie na temat niepodległej Polski - dróg do jej odzyskania i epizodów z dziejów naszego narodu.

To, jak wzięli sobie do serca aktorzy widowiska jest niewątpliwie wzorem do naśladowania dla innych, którzy zapewne będą w tym roku przygotowywać programy na 11 listopada.

magiakolorow2018 37Zarówno dorosłym, jak i młodzieży uczestniczącej w Magii Kolorów popłynęły dyskretnie łzy, kiedy aktorzy śpiewali niepodległe pieśni, kiedy prezentowali rozdarcie polskiej flagi przez bezwzględnych zaborców, kiedy w końcu po wielu latach nieistnienia naszej Ojczyzny na mapie Europy pojawiła się Ona - wielka, dumna, niezwyciężona.

Zapewne trud i poświęcenie osób przygotowujących inscenizację były ogromne, ale efekt przejmujący.
Tu chyba trzeba powiedzieć słowo o Pani Monice, Włodarczyk Raczek, która co roku daje dowód na swoje wielkie zaangażowanie w swoja pracę i Jej to należą się ogromne brawa i z pewnością co najmniej wirtualna nominacja do jakiejś znaczącej nagrody. Słowa uznania kierujemy oczywiście do całego zespołu WTZ za ogromną pracę, przynoszącą wymierne i piękne efekty.
A my wskazujemy Panią Monikę jako kandydatkę do lokalnego Orderu Uśmiechu. Być może taka inicjatywa ujrzy kiedyś światło dzienne.

magiakolorow2018 48Na uroczystości rozdania nagród pojawiła się Pani Monika Bryl, Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pani Maria Materla - Pełnomocnik Prezydenta Miasta do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Pan Maciej Stanek, jako przedstawiciel Posła na Sejm RP, Pana Dariusza Starzyckiego, i inne osoby patronujące wydarzeniu i fundujące nagrody dla zwycięzców.

A zwycięzcami okazali się wszyscy, bowiem dla osoby postronnej wszystkie prace związane z tematyką konkursu są wyjątkowe, intrygujące artystycznie, i wybrać tę najlepszą jest niezwykle trudno.

Z finału Magii Kolorów 2018 mamy galerię zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia i do odwiedzenia biblioteki, gdzie podziwiać można tegoroczne prace konkursowe.

Trochę faktów - kto jest kim w przedsięwzięciu "Magia Kolorów"
Pomysłodawczynią konkursu - jest Pani Dorota Pamuła - instruktor terapii zajęciowej pracowni tkacko - graficznej, która opracowuje konkurs pod względem merytorycznym, czyli ustala tematy, tekst do folderu, informacje uzupełniające na wystawy, oraz przygotowuje uczestników do udziału.
Pani Kamila Dymek - instruktor terapii zajęciowej pracowni plastycznej - odpowiedzialna jest za techniczną organizację konkursu: oprawa prac, ich opis, montaż wystaw, rozsyłanie regulaminów, bieżący kontakt z placówkami, które zgłosiły się do konkursu. Pomaga na wernisażu przy rozdawaniu nagród, obsługuje pracę jury i również przygotowuje uczestników do udziału w konkursie.
Pani Bożena Wrońska - instruktor terapii zajęć teatralnych - opracowuje scenariusz danego przedstawienia pod kątem tematu, możliwości niepełnosprawnych aktorów, atrakcyjności rozwiązań scenicznych.
Pani Aneta Jasicka - instruktor terapii zajęciowej pracowni krawieckiej - jest odpowiedzialna za przygotowanie kostiumów do danego przedstawienia oraz wsparcia już na miejscu w MBP w sprawach poczęstunku i organizacji wydarzenia we współpracy z kolejnym instruktorem terapii zajęciowej pracowni introligatorskiej -  Panią Renatą Wiernek.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us