Menu

Dzień kariery w LO III - jak osiągnąć sukces zawodowy i osobisty

  • Autor 

dzkariery15 2Kariera - czym jest i jak się do niej przygotować? Czy wszyscy mogą zrobić karierę, czy tylko nieliczni, ci, którzy mają na nią pomysł i ściśle kroczą obraną przez siebie, starannie zaplanowaną drogą?

Te i inne pytania na temat kariery, a tak właściwie obrania drogi zawodowej nurtowały młodzież III LO, która we wtorek 24 marca brała udział w pierwszym ?Dniu Kariery" zorganizowanym z inicjatywy doradcy zawodowego pani Teresy Mulki-Łuszcz przy współpracy z panią pedagog Renatą  Górą.

Na dzień taki zapraszane są osoby, które w swoim życiu osiągnęły zawodowy sukces, spełnienie, ale i takie, które zajmują się wspieraniem młodych ludzi w ukształtowaniu wizji swojego życia.

dzkariery15 9Goście, którzy reprezentują różne dziedziny, różne zawody mają za zadanie opowiedzieć młodzieży o tym, jak zdobywały doświadczenie zawodowe, jaką drogę edukacji przeszły i dlaczego ważną rzeczą jest nie lekceważyć sobie codziennych obowiązków szkolnych.

Bo to przecież nie tylko żmudne i monotonne rozwiązywanie zadań albo wkuwanie na pamięć wzorów, wierszy, faktów z historii, to przede wszystkim krok po kroku zdobywanie wiedzy, która nigdy nie wiadomo, kiedy może przydać się w codziennym życiu, a już na pewno przyda się przy poszukiwaniu pracy, aby przed pracodawcą wypaść jak najlepiej, jako człowiek światły i ciekaw życia, a nie tylko zapatrzony w jedną dziedzinę, której wyuczył się, bo tak trzeba było.


Swoje referaty przedstawili: pani Magdalena Wrona, pracownik Powiatowego Urzędu Pracy, opowiadająca o tym, czym jest kariera i jakie są jej rodzaje. Zwróciła uwagę młodzieży na konieczność zaplanowania kolejnych działań w osiąganiu sukcesu. Pani Anna Skrzydłowska z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej pokazała młodzieży różnicę między karierą ich dziadków, rodziców i ich samych.

dzkariery15 6Pan Jacek Sowa, podinspektor jaworznickiej policji zapoznał licealistów z możliwościami, jakie stoją przed przyszłymi adeptami do zawodu policjanta. Rozczarował jednak trochę młodzież mówiąc, że praca policjanta nie wygląda tak, jak na sensacyjnych filmach, a jest to żmudna, trudna, częśto bardzo męcząca praca, wymagająca wielu wyrzeczeń i rezygnacji z przyjemności, a czasem nawet narażająca na szwank długoletnie przyjaźnie, nie mówiąc już o narażaniu własnego życia i wielkim stresie w obawie o samego siebie.

O tym, czym zajmuje się księgowy - opowiedziała pani  Sabina Hebda, z Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. Liczby trzeba kochać, trzeba kochać matematykę, być nieprzeciętnie dobrze zorganizowanym i samokrytycznym, a przede wszystkim lojalnym wobec pracodawcy i uczciwym.
Kiedy jednak te walory przyszły księgowy ma, praca z tabelkami, funkcjami wydaje się bardzo przyjemną i satysfakcjonującą.

dzkariery15 5Podobnie z Domu Pomocy Społecznej przybyła pani Lucyna Pawłowska - dietetyk. Ona to zauważyła, że często wybór pracy nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na danych specjalistów. Rynek pracy zmienia się bardzo szybko i czasem zdarza się sytuacja, w której trzeba zdobywać coraz to nowe zawody, nie zawsze korespondujące z pierwszym wyuczonym. Zawód dietetyka tak naprawdę staje się zawodem przyszłości, bowiem starzejące się społeczeństwo dotknięte różnymi chorobami będzie wymagało wsparcia specjalistów, lekarzy dietetyków, tak samo jak młoda jego część, wychowywana na fast foodach i innym jedzeniu śmieciowym.

Aleksander Tura opowiedział jak łączyć pracę zawodową z hobby, będącym tak naprawdę często drugą pracą, drugim źródłem utrzymania, ale również wielką przyjemnością bycia dziennikarzem - amatorem. Podkreślił, że  wszechstronna wiedza, zainteresowanie w młodych latach wieloma dziedzinami, procentują później w chwili, kiedy różne zadania stawia  przed nami życie.


dzkariery15 4Spotkanie z "Karierą" zakończyli studenci z organizacji Paneuropa, którzy opowiedzieli młodym jaworznianom, jak wygląda nauka na wyższej uczelni, jakie są miłe chwile studiowania, a jakie trudne momenty. Młodzież dowiedziała się jak integrować się ze środowiskiem studenckim, a szczególnie usłyszała o propozycjach, jakie daje Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.


Po kilku godzinach ścisłych informacji dotyczących zdobywania zawodów, "robienia kariery" młodzież wyglądała na bardzo optymistyczne nastawioną do dalszej edukacji i do znalezienia swojego miejsca w przyszłym życiu. Tego im szczerze życzymy.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us