Menu

Kupiłeś mieszkanie przy lotnisku? Sprawdź, jak możesz postarać się o odszkodowanie

  • Autor  promocja

ct cs kupiles mieszkanie przy lotnisku 2Kupno mieszkania przy lotnisku może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Do najważniejszych z nich zalicza się hałas, który towarzyszy startowaniu lub lądowaniu samolotów, i może utrudniać codzienne funkcjonowanie domowników. Jakie prawa przysługują Ci, jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania przy lotnisku? Jak starać się o odszkodowanie z tytułu uciążliwych warunków? Zapraszamy do lektury.

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w pobliżu lotniska?

Na kupno mieszkania przy lotnisku decydują się zwłaszcza te osoby, których życie zawodowe jest związane z lataniem, takie jak stewardessy, piloci czy pracownicy lotniska. Wybór ten często jest jednak atrakcyjny także dla innych osób ? mieszkania zlokalizowane w pobliżu lotnisk są zwykle bardziej atrakcyjne cenowo, od lokali znajdujących się w innych częściach miast. Zdarza się, że pomimo pewnych zalet, jakie na pierwszy rzut oka posiadają mieszkania przy lotnisku, codzienne życie w nich jest uciążliwe.

Zakup mieszkania przy lotnisku ? z jakimi niedogodnościami może się wiązać?

 Najważniejszą wadą, jaką posiadają mieszkania zlokalizowane w pobliżu lotniska, jest wysoki poziom hałasu przez całą dobę. W pewnym stopniu problem ten może zostać zredukowany dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych, dźwiękoszczelnych okien i drzwi, niemniej jednak całkowite wygłuszenie mieszkania w praktyce jest właściwie niemożliwe ? zwłaszcza jeżeli jego mieszkańcy chcą otwierać okna lub korzystać z balkonu, tarasu bądź ogródka.

Co ważne, wysokie natężenie hałasu może powodować znacznie więcej szkód, niż mogłoby się wydawać. Osoby, którą są na niego długotrwale narażone, mogą zmagać się z wysokim poziomem stresu, który z kolei może skutkować poważnymi chorobami ? chociażby nadciśnieniem tętniczym.

Zakup mieszkania przy lotnisku jako inwestycja?

Innym problemem, na jaki mogą natknąć się osoby, decydujące się na zakup mieszkania przy lotnisku, może być sprzedaż nieruchomości. Trudność ta po pierwsze, wynika z charakterystyki samej okolicy, która może odstraszać potencjalnych nabywców. Po drugie, wiąże się z terenami wokół portu lotniczego, które często są niezagospodarowane ? po zakupie mieszkania, gmina może zaplanować na nich określoną inwestycję. Jeżeli okaże się ona atrakcyjna, może wiązać się to z nałożeniem na zbywcę opłaty planistycznej (więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: ?Czym jest renta planistyczna??); w przeciwnym wypadku, może dodatkowo obniżyć wartość mieszkania.

Kupno mieszkania przy lotnisku ? obszar ograniczonego użytkowania

Podstawą do ubiegania się o odszkodowanie są przepisy zawarte w prawie ochrony środowiska, uchwalonym 27 kwietnia 2001 roku. Zgodnie z nimi, przestrzeń w pobliżu lotniska może zostać uznana za obszar ograniczonego użytkowania, czyli teren, którego mieszkańcy nie mogą normalnie i w pełni użytkować należących do nich nieruchomości. Obszar ograniczonego użytkowania wyznaczany jest aktem prawa miejscowego, uchwalanego przez radę powiatu lub sejmik województwa.

Zakup mieszkania przy lotnisku ? odszkodowanie

Mieszkańcy terenu, na którym ustanowiono obszar ograniczonego użytkowania, mogą ubiegać się o trzy rodzaje rekompensaty ze strony portu lotniczego:

  • wykup mieszkania przez zarządcę lotniska ? sprawy tego typu rozstrzygane są przez sąd, który ustala również kwotę ewentualnego wykupu nieruchomości;
  • odszkodowanie w związku z obniżeniem wartości mieszkania ? również podejmowane decyzją sądu;
  • poprawę komfortu akustycznego w mieszkaniu ? roszczenia tego typu rozpatrywane są przez organ powołany przez władze lotniska, do których należy decyzja dotycząca rozwiązań, pozwalających zabezpieczyć nieruchomość przed hałasem.

Z wnioskiem o rekompensatę może wystąpić osoba, która posiada prawo rzeczowe do nieruchomości, znajdującej się na obszarze ograniczonego użytkowania ? właściciel lub użytkownik wieczysty.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us