Menu
reklama

Lotnictwo Polskie ma swoje centrum w Jaworznie

  • Autor 

 

chwalebnedzieje2018 109W niedzielę, 16 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i w Parku Gródek w Pieczyskach, odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego upamiętniające stulecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości połączone były z Jaworznickim Modelarskim Piknikiem Lotniczym.

Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, wyjątkowo gorącym i przesyconym myślą patriotyczną, troską o ojczyznę, przemówieniem Pana Tadeusza Zemuły.

chwalebnedzieje2018 81On to bezkompromisowo rozliczył się z dziejącymi się wobec Polski działaniami zagranicy, które mają na celu - tak to wygląda - odebranie naszemu krajowi możliwości decydowania o sobie.

Takie słowa w ustach wielkiego patrioty brzmią szczególnie przejmująco.

 

Podczas Mszy Świętej z ceremoniałem wojskowym poświęcono Sztandar Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, a w Kaplicy Pamięci Narodu złożona została urna z ziemią z grobu grobu płk. pil. Stanisława J. Skarżyńskiego VM.

ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W DNIU LOTNICZEGO ŚWIĘTA.

chwalebnedzieje2018 120Na jednym z filarów świątyni odsłonięto tablicę: VOTUM GRATIARUM w 100-lecie odzyskania niepodległości oraz otwarto Muzeum Skarbiec stanowiącego spójny kompleks z Kaplicą Lotników pw. Matki Bożej Loretańskiej - Patronki Lotników.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, przedstawiciele Wojska i organizacji wojskowych, parlamentarzyści, Prezydent Miasta Jaworzna wraz zastępcami, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich oraz miejskich instytucji.

chwalebnedzieje2018 286Druga część obchodów odbyła się w Parku Gródek, gdzie zasłużonych dla lotnictwa udekorowano medalami i odznaczeniami.

Bardzo ciekawym rzadkim obrządkiem było wbijanie gwoździ w drzewce poświęconego wcześniej sztandaru. Gwoździe sztandaru nie przypominają prawdziwych gwoździ.

Są to blaszki, na których umieszczone są nazwiska osób biorących udział w oddaniu sztandaru organizacji, w tym wypadku Stowarzyszeniu Lotników Polskich. Blaszki umieszczone są na rewersie drzewca, czyli po stronie przeciwnej do tej z której zwisa sztandar.

chwalebnedzieje2018 278Matką chrzestną Sztandaru była Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie, Ryszardzie Kaczorowskim, a ojcem Chrzestnym gen. dyw. pilot dr Tadeusz Mikutel.

Honorowym patronem został Pan Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Ponadto na drzewcu znalazły się między innymi gwoździe Ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, prezydentów miast Jaworzna, Krakowa, Katowic, oraz Tadeusz Zemuła, Józef Skulich, i inni.

chwalebnedzieje2018 320Innym symbolicznym i doniosłym aktem było podpisanie Aktu Erekcyjnego budowy w Jaworznie pomnika "Sława Lotnictwu Polskiemu".

Wśród podpisujących akt znaleźli się Pan Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna, Pan Dariusz Starzycki, Poseł na Sejm RP, Pan Tadeusz Zemuła prezes ŚSLP i inni.

Po uroczystościach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć wystawę pojazdów militarnych, pokazy dronów wyścigowych i wielozadaniowych oraz modeli latających RC. Dzieci brały udział w warsztatach modelarskich i pokazach balonów na ogrzane powietrze, a także w konkursach pilotażu. Ponadto na zebranych czekały atrakcje dla całych rodzin, koncerty, gastronomia i ceremoniał wojskowy.
ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W DNIU LOTNICZEGO ŚWIĘTA.

 

ZAPRASZAMY DO OBSZERNEJ GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W DNIU LOTNICZEGO ŚWIĘTA.
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us