Menu

Jaworznickie dożynki za nami. Czas na przygotowania do zimy

  • Autor 

dozynki260818 157 2Dożynki w Jaworznie są zawsze pełne radości, wesołości i świetnych nastrojów w obliczu zakończonego kolejnego roku pracy i nadchodzącej jesieni, zimy i kolejnego cyklu biologicznego życia naszego i całej przyrody. Wszyscy związani z rolnictwem, choć oczywiście nie jest ich wielu w naszym mieście, tych który utrzymują się z upraw i hodowli, zbierają się najpierw na uroczystej mszy świętej, a później na rynku, aby zaprezentować okazy zebrane na swoich użytkach, pochwalić się wypieczonym ze świeżej mąki chlebem i odebrać gratulacje od władz miasta, które w wypadku Jaworzna niezwykle intensywnie wspierają grupę gospodarzy, doceniając poświęcenie dla tego niełatwego zawodu, jakim jest bycie rolnikiem.


dozynki260818 114 2Jaworznickie dożynki odbyły się w niedzielę, 26 sierpnia na jaworznickim Rynku.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Św. uczestnicy z udziałem orkiestry dętej przemaszerowali ulicami Śródmieścia na jaworznicki Rynek. Tam odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba i wypieków. Ale oprócz tego wyjątkową popularnością wśród jaworznian cieszyły się pokazy sokołów i pszczół.

Podczas ceremoniału dożynkowego Prezydent Paweł Silbert podziękował za trud i pracę jaworznickim rolnikom oraz Prezesowi Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Tadeuszowi Brzósce. Prezydent złożył również podziękowania na ręce przewodniczących jaworznickich Zespołów Śpiewaczych za kultywowanie pięknej tradycji. W uroczystościach uczestniczyli między innym Poseł na Sejm, Pan Dariusz Starzycki i Senator Pan Michał Potoczny jaworzniccy radni i przedstawiciele organizacji rolniczych.

Zapraszamy do GALERII jak zwykle obfitej ? jak tegoroczne plony...

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us