Menu

Walka ze smogiem

  • Autor 

walka ze smogiemNajważniejsze w życiu każdego człowieka jest zdrowie, o czym można się łatwo przekonać za każdym razem gdy dopadnie nas choroba. Nawet najmniejsze przeziębienie może znacznie zepsuć humor i samopoczucie na wiele długich dni pełnych kataru i kaszlu. Dlatego tak ważne jest aby dbać o swoje zdrowie i zapobiegać potencjalnym chorobom.
Wśród wielu sposobów na profilaktykę, ludzie często zapominają o tym, jak duży efekt na ich samopoczucie i kondycje ma stan środowiska w którym żyją. Ochrona środowiska to nie tylko pusty frazes, używany przez osoby pasjonujące się ekologią. Każdy człowiek jest w pewien sposób kształcony przez środowisko w którym żyje, przez jego dobre i złe cechy. Wszystko to sprawia, że ochrona środowiska jest jak najbardziej problemem ogółu, którym każdy człowiek powinien się zainteresować, bez żadnych wyjątków.

 

Największym problemem ekologicznym w dużych miastach jest smog, o którym alarmuje coraz to więcej osób. W Polsce w miastach takich jak Kraków czy Warszawa, smog w czasie zimy przybiera rozmiary plagi. Przez długie dni, gdy brakuje wiatru, który mógłby nieco oczyścić powietrze i wymusić jego cyrkulację, smog zatruwa drogi oddechowe milionów ludzi. Z pozoru mogą to być objawy niewinne, jak trudności ze złapaniem porządnego oddechu, kaszel czy też drapanie w gardle. Z czasem jednak powodują duże obciążenie na organizm, zwłaszcza dla osób, które dodatkowo zmagają się z chorobami układu oddechowego. Zatem ważne jest aby zapobiegać tego typu problemom i pamiętać, że ochrona środowiska jest w interesie każdego człowieka.

Problem smogu i jak mu zapobiegać

Temat smogu zaczął być popularyzowany przez media telewizyjne i społecznościowe stosunkowo niedawno, ale już skutecznie wprowadził tysiące ludzi w stan paniki. Modne wśród mieszkańców większych miast stało się noszenie maseczek ochronnych i zakładanie szalików na buzię, w próbie ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Jakkolwiek działania te zapewne nie stanowią szkody dla nikogo, tak warto pamiętać, że nie oferują one żadnego rozwiązania dla prawdziwego źródła problemu. Być może bycie przygotowanym pozwoli zminimalizować wpływ smogu na zdrowie i samopoczucie, ale nie zlikwiduje samego smogu. Aby tego dokonać, trzeba sięgnąć głębiej, do samej istoty problemu. A mianowicie do tego skąd bierze się sam smog.

Smog to wynik zanieczyszczania powietrza, choćby poprzez spalanie nieodpowiednich materiałów w domowych piecach. Pyły unoszą się w powietrze, które następnie jest wdychane przez miliony ludzie, powoli niszcząc ich zdrowie poprzez szkodliwy efekt na układ oddechowy. Rozwiązaniem dla smogu jest szerokie pojęcie jakim jest ochrona środowiska. Aby ochronić swoje zdrowie, ludzie powinni zacząć chronić środowisko w którym żyją. Wiąże się to zarówno ze zwiększaniem świadomości społecznej na tematy związane ze środowiskiem, ale i również na zmiany prawne, które między innymi, blokują możliwość zanieczyszczania środowiska.

Ochrona środowiska to niesamowicie istotny temat dla każdej osoby, bez względu na jej płeć, wiek czy wykształcenie. Wszyscy powinni dbać o swoją planetę - jest ona tylko jedna.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us