Menu
reklama

Sztafeta Niepodległości zakończona w Jaworznie na rynku

  • Autor 

 

biegstulecie170618 215Klucze, Olkusz, , Bolesław, Sławków, Sosnowiec i Jaworzno, to miasta, które włączyły się w obchody stulecia niepodległej Polski przystępując do organizacji Sztafety Niepodległości - otwartego dla wszystkich wydarzenia biegowego, upamiętniającego ważne miejsca pamięci historycznej regionu.

Całość rozpoczęła Msza święta, którą Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił 17 czerwca na cmentarzu w Bydlinie, obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami.

Sztafeta przebiegła podzieloną na odcinki trasą liczącą ok. 60 kilometrów przez 20 miejscowości. Zatrzymała się obok ważnych miejsc upamiętniających wydarzenia z naszej historii. Meta została przewidziana na jaworznickim rynku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej OBSZERNEJ GALERII

biegstulecie170618 1 2

Dzięki wsparciu mecenasa obchodów 100-lecia niepodległości w diecezji, firmy Tauron, udział w wydarzeniu był bezpłatny. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę i pamiątkowy medal.

 

Sztafeta nie miała charakteru rywalizacji sportowej - bieg był wspólny, a dodatkowo wyznaczone zostały odcinki rodzinne, w które włączyli isę wszyscy chętni, nawet ci ze słabszą kondycją. Ideą było to, by bieg ten połączył osoby w każdym wieku różnych zawodów i stanów, promował patriotyzm, pamięć historyczną i aktywność fizyczną!

Do Jaworzna biegacze przybyli około godziny 17. 30 by na jaworznickim rynku wziąć udział w uroczystym finale imprezy. Tu tez przybyli nasi włodarze w osobach Panów Pawła Silberta i Tadeusza Kaczmarka, radni, oraz goście, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik oraz Prezydent Sosnowca, Pan Arkadiusz Chęciński.


biegstulecie170618 75Nie zabrakło inicjatora imprezy, Biskupa Sosnowieckiego, Grzegorza Kaszaka oraz naszego prałata, Księdza Eugeniusza Cebulskiego.

Wśród biegaczy byli tacy, którzy pokusili się o pokonanie całego dystansu 60 kilometrów.

Kończący się w Jaworznie bieg skomentowali zarówno Biskup, jak i prezydent naszego miasta, wyrażając podziw dla najwytrwalszych, ale i dla tych, którzy nie mogli biec cały cas, ale pokonali własne słabości, pokazując, że każdy wysiłek i poświęcenie są warte zaangażowania.

Ważne słowa wypowiedział prezydent, Pan Paweł Silbert porównując sztafetę do biegu jaki musieli pokonać nasi przodkowie  w drodze do niepodległości. Dziś musimy tak żyć, tak szanować naszą Ojczyznę, wolność, aby tego typu biegi biegi były upamiętnieniem, ale abyśmy nie musieli już nigdy walczyć o niepodległość, a mogli ją wyłącznie świętować

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej OBSZERNEJ GALERII

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us