Menu

Finał XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

  • Autor 


paraolimp0518 90To już koniec czterodniowego święta. Święta Godności osób z niepełnosprawnościami. Ta Jaworznicka, po raz 18 realizowana inicjatywa spotyka się z bardzo dobrym i empatycznym przyjęciem jaworznian.

Kiedy rozpoczynano Dni Godności, we wtorek, 15 maja, przypadkowi przechodnie na rynku zatrzymywali się i z aprobatą wypowiadali o udanych próbach integracji środowisk w mieście.

Byli i tacy, którzy po raz pierwszy spotkali się z korowodem i zabawą dzieci i dorosłych na płycie rynku, przekonując się że niepełnosprawność, czy nabyta, czy wrodzona nie powinna być w jakimkolwiek, nawet najmniejszym stopniu determinantą mówiącą o wartości człowieka, który ma w życiu trudniej egzystować.


paraolimp0518 103Uśmiech dzieci, ich radość i chęć poznawania otoczenia i, nowych znajomych, nowych doznań, jest ujmująca i świadczy o wielkiej ich wrażliwości. Czasem o wiele większej, niż osób, które z niepełnosprawnością nie spotykają sie na co dzień.

O tym można było się również przekonać podczas zakończenia Dni Godności, kiedy to w hali sportowej na Osiedlu Stałym zorganizowana została paraolimpiada. Ale jakoż niedawno obchodzono specjalne święto sportowe niepełnosprawnych, ta paraolimpiada przybrała charakter bardziej poznawczy.

Jak powiedziała nam Pani Maria Materla, Pełnomocnik Prezydenta do Spraw Osób Niepełnosprawnych, konsekwentne działania odnoszą doskonały skutek i możemy pochwalić się bardzo wrażliwą i wyrozumiałą społecznością miejską.
paraolimp0518 4Młodzi sportowcy spotkali się z uznanymi zawodnikami, którzy opowiedzieli o swojej drodze do mistrzostwa.

Byli to szermierze: Mateusz Proksa i Patrycja Haręza,  armwrestler, czyli zawodnik w siłowaniu na rękę, oraz Patrycja Wlodarczyk - najznamienitsza jaworznicka sportsmenka, biegaczka, zdobywczyni wielu prestiżowych tytułów lekkoatletycznych.

Osoby niepełnosprawne miały okazję spróbować szermierki, czy armwrestlingu, co może okazać się nową ich pasją i celem w życiu.

Spotkanie ze sportowcami wywarło na młodzieży i dzieciach ogromne wrażenie i na pewno wyzwoliło w nich pokłady entuzjazmu i woli pokonywania własnych trudności w uzyskiwaniu coraz lepszych rezultatów w wybranych dyscyplinach.

paraolimp0518 80Gościem honorowym była Pani Prezydent Monika Bryl, która w szczególny sposób wspiera zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny oraz wszelkie dziedziny społecznej aktywności mieszkańców i organizacji w mieście.
Zapraszamy do obejrzenia już ostatniej galerii z tegorocznych Dni Godności, wyrażając nadzieję, że ten czas, czterech majowych dni, wywołał w naszych czytelnikach refleksję, po której każdy z nas może stać się lepszym, wspierając wysiłki ku pomocy potrzebującym, którym trudniej jest egzystować w przestrzeni publicznej.
Niemniej Jaworzno może pochwalić się nowatorskimi rozwiązaniami, pomocowymi, które stawiają nasze miasto w czołówce gmin, dbających o potrzeby niepełnosprawnych.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us