Menu
reklama

XVIII Dni Godności osób Niepełnosprawnych zainaugurowane

 • Autor 

dnigodnosci2018dz 1 15Zabawowo, kolorowo i śpiewnie rozpoczęły się już po raz 18 Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie.

Na inaugurację tego wydarzenia przybyły przede wszystkim niezliczone tłumy dzieciaków z Jaworznickich szkół i przedszkoli, oraz instytucji mających w swojej misji integrację środowisk osób dotkniętych różnymi niedyspozycjami, z osobami funkcjonującymi bez takich problemów.

Wśród nich jednak trudno czasem odróżnić niepełnosprawnych, wszak zostają oni przyjmowani i zaakceptowania w grupach jak zupełnie zdrowi. To zasługa długoletniej pracy instytucji miejskich, które starają się udowodnić, że niepełnosprawność wcale nie jest taką wielką przeszkodą, aby funkcjonować w każdym środowisku.

dnigodnosci2018dz 1 80Po zbiórce na skwerze przy Bibliotece nastąpił przemarsz wszystkich na rynek, gdzie niepełnosprawnym wręczono symboliczny klucz do bram miasta. Tam ustawiono się w wielkie półkole, aby rozpocząć oficjalnie czterodniowe święto.

Pięknym gestem uczczono 100 lecie niepodległości Państwa polskiego, wypuszczając w niebo pęki białych i czerwonych baloników.

Na honorowych miejscach znaleźli się Prezydent miasta, Pan Paweł Silbert, Pan Dariusz Starzycki - Poseł na Sejm RP, Pani Ewa Sidełko Paleczny - Sekretarz Miasta, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Pani Małgorzata Helbin-Więcek, Przewodniczący Rady Miasta, Pan Wiesław Więckowski oraz Pani Maria Materla - Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Osób Niepełnosprawnych, która swoim przemówieniem do zgromadzonych zainaugurowała wtorkową uroczystość. Oto fragmenty:

( Zapraszamy do GALERII z ZABAWY NA RYNKU)
dnigodnosci2018dz 1 91"To wielki zaszczyt i honor mieć możliwość kolejny rok z rzędu powitać wszystkich Państwa na obchodach XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w naszym mieście. Pragnę serdecznie przywitać Prezydenta Miasta Jaworzna Pana Pawła Silberta, Posła na Sejm RP Pana Dariusza Starzyckiego

Witam gorąco wszystkich tutaj obecnych Państwa dyrektorów, kierowników i pracowników instytucji działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, które skupiających w swoich szeregach osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny.

W sposób szczególny z głębi serca witam tak licznie zgromadzone dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne.

W dniu dzisiejszym nasze serca są ze wszystkimi, którzy muszą zmagać się z niepełnosprawnością. Pragnieniem każdego człowieka jest być zdrowym, tego przecież zwykle życzymy sobie przy wielu okazjach, ale nie zawsze jest nam to dane.

Święty Jan Paweł II pisał: "Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością".

dnigodnosci2018dz 1 119Niepełnosprawność to nie wyrok, nie odbiera ona prawa do szczęścia i realizacji własnych marzeń. Wiara w siebie pomaga przełamać wszelkie bariery, sprawia że niemożliwe staje się możliwe, to najskuteczniejsza broń w zmaganiach z przeciwnościami losu.

Drodzy Przyjaciele, pełna podziwu dla Waszej postawy, kłaniam się Wam i dziękuję za to, że uczycie nas - ludzi zdrowych pokory wobec życia, zrozumienia, że nasze zabieganie o banalne sprawy dnia codziennego jest niczym w zderzeniu z prawdziwym ludzkim nieszczęściem.

Wasze małe i duże zwycięstwa mają ogromną moc niczym krople wody, które zamarzając - kruszą najtwardsze skały.

Bądźcie nam drogowskazem w poszukiwaniu i rozumieniu tego co w życiu naprawdę ważne i wartościowe, byśmy w codzienności umieli cieszyć się tym, co mamy i nie zabiegali o rzeczy, które nie czynią nas lepszymi".

Zabawa przed sceną była głównym punktem pierwszego dnia DGON. Fantastyczna pogoda sprzyjała radości dzieci i dorosłych, którzy tank naprawdę dość rzadko mają okazje wspólnie uczestniczyć w tak dużych wydarzeniach. Ich codzienność nie jest prosta, ale dzięki wielu działaniom w Jaworznie, które w wielu pomysłach na poprawę życia niepełnosprawnych było i jest liderem, udaje się je uczynić nieco łatwiejszym.

Zapraszamy do GALERII z ZABAWY NA RYNKU.

ZAPOWIEDŹ 18 DGON

XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie 15-18 maja 2018

 PATRONAT HONOROWY PREZYDENT MIASTA JAWORZNA PAWEŁ SILBERT

PATRONAT HONOROWY POSEŁ NA SEJM RP DARIUSZ STARZYCKI

 W programie:

15.05.2018r. (wtorek) godzina 10:00 ? 13:00 Rynek Główny

godz. 9:50 zbiórka na bocznym parkingu między Muzeum Miasta Jaworzna a Miejską Biblioteką Publiczną,

godz. 10:00 przejście na płytę Rynku Głównego,

godz. 10:15 inauguracja obchodów XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych: powitanie gości i uczestników, symboliczne przekazanie Klucza do Miasta, pokaz tańca towarzyskiego i baniek mydlanych, animacje: w krainie muzyki, tańca, teatru, i malarstwa, zabawy integracyjne, poczęstunek i inne atrakcje

16.05.2018r. (środa) godzina 10:00 ? 13:00 Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków

godz. 9:50 zbiórka uczestników i gości

godz. 10:00 wręczenie dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego ?Bajkowe postacie w trójwymiarze? i nagród dla uczestników XVIII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

godz. 10:30 spektakl ?Zamieszanie w krainie bajek? w wykonaniu nauczycieli i terapeutów

17.05.2018r. (czwartek) godzina 14:00 ? 17:00 Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi

Miejska Konferencja Naukowo ? Szkoleniowa pt. ?Wielozmysłowe poznawanie świata?

Praca terapeutyczna z dzieckiem niepełnosprawnym poprzez wykorzystanie zmysłów ? doświadczenia terapeutów i rodziców

18.05.2018r. (piątek) godzina 09:00 -13:00 Hala Sportowa MCKiS Osiedle Stałe

VII Paraolimpiada ?Trudny czy łatwy sport Niepełnosprawnego...? Zaproszeni sportowcy z niepełnosprawnością podzielą się swoim przeżyciami i doświadczeniami, opowiedzą o swojej drodze do sukcesu

10.05 ? 25.05 2018r. Galeria Ex Libris Miejskia Biblioteka Publiczna:

Wystawa prac artystycznych osób niepełnosprawnych w ramach konkursu: ?Bajkowe postacie w trójwymiarze?.

Organizatorzy:

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. Osób Niepełnosprawnych

Przedszkole Miejskie nr 12 Integracyjne

Patronat medialny:

Dwutygodnik ?EXTRA?

Tygodnik ?Puls Jaworzna?

Portal informacyjny ?www.mojejaworzno.pl?

 

patr med mojajaworzno 600

 

Partnerzy i Sponsorzy:

 1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie
 2. Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie
 3. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
 4. Muzeum Miasta Jaworzna
 5. Urząd Miejski w Jaworznie
 6. Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie
 7. Przedszkole Miejskie nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi
 8. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
 9. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie
 10. Komenda Miejska Policji w Jaworznie
 11. Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworznie
 12. Zespół Lecznictwa Otwartego Sp. z o.o. w Jaworznie
 13. Wodociągi Jaworzno Sp. z o.o.
 14. Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Jaworzno

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us