Menu

Archetti w rytmie 3 Maja - klasycznie z nutą patriotyzmu

  • Autor 

archetti3maja18 86Czy można swoje uczucia wyrazić za pomocą muzyki? Owszem, wiele utworów tego dowodzi, a w zasadzie zdecydowana większość obraca się wokół uczuć.

To miłość, ale i zawód, ale i tęsknota, nienawiść... Bo przecież muzyka tworzona do odpowiednich słów, wierszy, czy specjalnie napisanych tekstów musi z nimi korespondować, toteż natychmiast przywołuje uczucia, będąc nawet samą melodią.

Ale gdy mamy do czynienia z muzyka instrumentalną, w dodatku klasyczną, to czy uczucia przez nią wyrażone są tak oczywiste?
Pierwsza odpowiedź brzmi zapewne że nie, ale kiedy przyjrzymy się wielu utworom komponowanym przez znanych klasyków na przestrzeni dziejów, przestajemy mieć wątpliwości.


archetti3maja18 55Iluż to choćby polskich kompozytorów przywoływało z tęsknoty za ukochaną ojczyzną motywy ludowe, pochodzące z krain, w których żyli, dorastali, czy też pracowali.
Takimi utworami ozdobiła swój koncert Archetti, w dniu 3 maja, czyli w dniu wręcz wymagającym akcentów patriotycznych historycznych.
Ponad godzinę niełatwej muzyki, ale skomentowanej odpowiednio przez Macieja Tomasiewicza, który poprowadził batutą poprzez krainę patriotyzmu, wyjaśniając okoliczności powstania dzieł i zawiłości życia muzyków.
Były i inne postaci, takie jak Max Bruch, Paul Hindemith czy Wolfgang Amadeusz Mozart.

 

Jako solistki wystąpiły Zuzanna Małgorzata Budzyńska oraz Anna Krzyżak - młode wybitne solistki - skrzypaczka i altowiolistka, obsypane deszczem nagród w przeróżnych konkursach, współpracujące w wielkimi muzykami, mające przed sobą ogromną muzyczną przyszłość.
Sala pełna, mimo pogody sprzyjającej majówce - to zasługa konsekwentnej oferty, która trafia do mieszkańców ze strony Archetti. Kolejny koncert już w czerwcu.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .


 

 

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us