Menu

Miasto przygotowane do narodowego świętowania

  • Autor 

flagaswieto3maja 8Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja - to trzy dni, podczas których przestrzeń publiczna przybiera narodowych barw polskich. Biało czerwone flagi powiewają na elewacjach instytucji i na masztach w ważnych  miejscach. Coraz więcej osób wiesza na swoich domach flagi, bo były czasy, kiedy taki gest był ryzykowny.

Za czasów PRL flagę wywieszoną na 1 Maja należało na drugi dzień zdjąć, bo dla ówczesnych władz, zbytnie uzewnętrznianie pamięci o tamtej historii było niezbyt wygodne.

O obchodach miejskich majowych świąt można przeczytać tutaj - http://www.um.jaworzno.pl/pl/kultura/aktualnosci/4609/dzien_flagi_i_swieto_konstytucji.html


Krótko o trzech świątecznych dniach:

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - popularnie zwany 1 Maja ? międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Za czasów komuny to święto było znienawidzone przez społeczeństwo, bowiem udział w nim było obowiązkiem, z którego niewywiązanie się, mogło wiązać się z kłopotami w pracy, czy w szkole.
Władza musiała widzieć poparcie a to dało się osiągnąć tylko przymusem. Dziś święto pracy ma inny wymiar i przestaje się kojarzyć z systemem totalitarnym, niemniej warto o tym pamiętać.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy ? chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi.
Warto jeszcze wspomnieć że 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą ? polskie święto obchodzone 2 maja od 2002, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP ? w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Święto Narodowe Trzeciego Maja ? polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.
3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.


Zobaczmy na zdjęciach kilka obiektów udekorowanych narodowymi barwami.

Artykuły powiązane

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us