Menu

Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze pomocy społecznej - konferencja

  • Autor 

konferdps2018 14Po raz kolejny Pod auspicjami Domu Pomocy Społecznej i pod honorowym patronatem prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta, Posła na Sejm, Pana Dariusza Starzyckiego oraz Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, odbyła się konferencja dotycząca spraw z jakimi spotyka się działalność w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej.

Ale tematyka poruszana na konferencjach, których inicjatorem jest Pan Sławomir Łuszcz, dyrektor DPS, dotyczy o wiele szerszych rejonów życia społecznego.

W tym roku szczególnie szerokie grono odbiorców mogłoby skorzystać z wykładów dwóch doskonałych specjalistów w zakresie rozwiązywania problemów związanych z zagrożeniem życia nas, zwykłych "użytkowników przestrzeni publicznej, w obliczu działań osób trzecich - bandytów, terrorystów, ale i złodziei.

konferdps2018 4O ile jeszcze czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że ktoś nas może okraść na ulicy, albo włamać się do naszego domu, to nawet na myśl nam nie przechodzi sytuacja, kiedy stajemy się zakładnikami terrorysty, który chce osiągnąć większe lub mniejsze korzyści z faktu, że zagraża życiu i zdrowiu więzionych rzez siebie przypadkowych osób.

Znamy te sytuacje z amerykańskich filmów, ale w rzeczywistości sprawa nie wygląda tak, jak przewidział to reżyser, ale takie sytuacje są o wiele bardziej dramatyczne. Niestety nie pojawi się w takiej chwili Bruce Willis, albo Steven Seagal i nie obezwładni w mig atakującego, a przy okazji nie znajdzie wśród zakładniczek wybranki swojego życia, aby z nią żyć długo i szczęśliwie.

 

konferdps2018 5Strach, który paraliżuje każdego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pochodzącego od człowieka zdesperowanego, gotowego na wszystko, jest często nie do opanowania. Nie mamy wyćwiczonych reakcji, nie opanujemy drżenia rąk, albo odruchów bezwarunkowych czy ticków, które mogą nas pogrążyć.

Co robić, jak próbować zapanować nad emocjami, aby przeżyć, a przy okazji nie narazić życia innych zakładników, jak próbować ocenić sytuację w której należy rozważyć nasze położenie i co robić aby nasze działania były najbardziej racjonale - temu Pan Piotr Zdybał poświecił kilkadziesiąt minut (stanowczo za mało) swojej opowieści o zagrożeniach.

To specjalista z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, trener - szkoleniowiec, nauczyciel akademicki, negocjator, którego wiedza imponuje, ale daje do myślenia, że czasem warto choćby przemyśleć sytuacje zagrożenia. Zastanowić się co zrobić kiedy na przykład bandyta przyjdzie okraść nasz dom i sterroryzuje domowników - gdzie uciekać, gdzie się zabarykadować, jak nawiązać z nim relacje emocjonalne, jak zdeprymować go, jak w końcu próbować powiadomić służby, albo ochronić dzieci, albo po porstu podjąć decyzje o ucieczce i... uciekać!

konferdps2018 16Druga część konferencji poświęcona była już konkretnym działaniom - rodzaje broni, zasady unikania ciosów, możliwości wykorzystania zwykłych przedmiotów do obrony przed napastnikiem. To przedstawił drugi z zaproszonych prelegentów, Adam Strzebińczyk - ekspert z zakresu prewencji kryminalnej, bezpieczeństwa osobistego, który tym razem swoim wyglądem i zachowaniem oraz energią i siłą jako zywo przypominał znanych z filmów herosów wyzwalających zakładników z opresji.

Kilka przykładów zachowań od razu wyzwoliły w słuchaczach adrenalinę i wewnętrzne przekonanie, że w najbliższym czasie zainteresują się przygotowaniem zarówno psychiki, jak i kondycji do zmierzenia isę z ewentualnym napastnikiem.

Konferencja byłą niezwykle istotna, poruszane temat jak najbardziej "na czasie". Aż szkoda, że nie mamy okazji częściej i intensywniej poznać tego typu tematy. Niemniej pierwszy krok został uczyniony.


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us