Menu

ogłoszenie bezpłatne

Lilia - spektakl na motywach historii Maryi, matki Jezusa

  • Autor 

 

liliaspektakl 108Kolejny taneczny hit w Jaworznie. Tym razem na deskach MDK spektakl Lilia - teatru tańca działającego przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przepiękne, barwne, nacechowane emocjami baletowe widowisko na motywach życia Maryi. W okresie przedświątecznym to spektakl prawdziwie wprowadzający w Wielkanoc, w przeciwieństwie do wszechobecnej komercji, króliczków, malowanek i plastikowych jajek, nie mających nic wspólnego z istotą Triduum Paschalnego.

Aby zrozumieć taniec, czasem trzeba sporo wiedzieć na temat libretta, podobnie, jak niedawno zastanawialiśmy się nad sensem jeziora łabędziego, wyrażonego baletem, tak dziś mamy do czynienia z baletowym przedstawieniem życia Maryi, która dziś jest wzorem, jest dającą moc do życia dla wielu ludzi, jako niezwykła matka, której zarówno życie jak i cierpienie były zupełnie inne od znanych nam do czasów Chrystusa.

liliaspektakl 86Ale to nie wymyślona, jak w wypadku wielu spektakli historia, na potrzeby sceny, to realna historia biblijna, która obiega cały świat, a w czasie Wielkanocy szczególnie odciska się piętnem na świadomości chrześcijan.

Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z historią narodzenia Pana, z jego wyjątkami z życia, z dobrem, które czynił i wreszcie z Jego niezasłużoną, acz konieczną dla nas śmiercią poprzedzoną niebywałym cierpieniem, a potem z cudem zmartwychwstania.

To właśnie libretto dola spektaklu "Lilia". To lilia utożsamiana jest, jako kwiat czysty, piękny, symbol niepokalania.

I dlatego, ze historia to znana każdemu katolikowi, mimo, że to tylko taniec, nasycony symboliką, pozawala bez problemu zidentyfikować przedstawiane wydarzenia, począwszy do poczęcia poprzez brzemienność, po narodziny, dorastanie, wychowanie Jezusa, po Jego działalność w imieniu Ojca, a na męczeńskiej śmierci kończąc, nie poprzestając jednak na tym. Jezus zostawia nam swoją nadzieję, miłość, z którą na co dzień możemy się utożsamiać, której możemy zawierzyć.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

liliaspektakl 13Balet jest wyjątkowo lekki, zwiewny, wręcz ulotny. Aranżacje poszczególnych scen są tak przemyślane, aby widz mógł zapomnieć o chwili tu i teraz, a przenieść się w czasy sprzed 2 tysięcy lat i przemyśleć tajemnice zwarte w życiu i śmierci Chrystusa.

Dodatkowo to wielkie artystyczne przeżycie, bowiem taniec jest dopracowany w każdym szczególe, pomysłowy, symboliczny i nader delikatny.

Idea spektaklu zrodziła się z pasji i potrzeby chwalenia Pana Boga tańcem. Nie jest to jednak typowe przedstawienie teatralne, a ważne dzieło maryjne - czytamy na stronie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - Wielkie marzenie młodych tancerzy nawiązuje do przesłania papieża Franciszka.

liliaspektakl 62Owoców Światowych Dni Młodzieży jest wiele, a za jeden z nich śmiało można uznać inicjatywę spektaklu tanecznego pt. "Lilia", który opowiada o przeżyciach Matki Bożej i wiąże się z 100. rocznicą objawień w Fatimie.

Słowa Papieża Franciszka, wypowiedziane na Błoniach i Campusie Misericordiae na długo pozostaną w sercach młodych z całego świata. Grupa krakowskich tancerzy postanowiła pójść za jego głosem i wstać ze słynnej kanapy. Zapragnęli stworzyć spektakl taneczny, który zbliży ludzi do Boga.

"Lilia" to spektakl inspirowany życiem Maryi, który poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje nie tylko życie codzienne Matki Bożej, ale przede wszystkim jej przeżycia wewnętrzne. Zachowuje on strukturę różańca świętego, dzięki czemu widz ma możliwość doświadczenia autentycznej modlitwy. Choreografie taneczne ukazują sceny z życia najpiękniejszej z Lilii ? od tych radosnych, jak np. Zwiastowanie czy Narodzenie, poprzez bolesne, aż do chwalebnych, jak Śmierć Jezusa oraz Jego Zmartwychwstanie - piszą autorzy przedstawienia.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us