Menu

Estrada bardzo młodych - koncert uczniów PSM im G. Bacewicz

  • Autor 

archetkoncertmlodych190318 46Wyjątkowe zdolności uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im Grażyny Bacewicz w Jaworznie nie są dla nikogo nowością. Od dawna przyzwyczailiśmy się do tego, że tam gdzie grają, choćby najmłodsi, początkujący skrzypkowie, skrzypaczki, czy inni instrumentaliści, tam zawsze można przeżyć artystyczne chwile.
Bo gra to jeszcze nie wszystko.
Do gry potrzebne jest uczucie, potrzebne są emocje, a tych nie brakuje w często krótkich, acz skomplikowanych, jak na wiek wykonawców utworach. Teraz to łatwiejsze, etiudy, koncerty, polonezy, mazurki, a za jakiś czas zobaczymy solistów na scenie z naprawdę wybornym repertuarem.archetkoncertmlodych190318 10W poniedziałkowe popołudnie, 19 marca w mniejszej sali Siedziby Archetti w Jeleniu wystąpiło pięciu solistów - bardzo młodych muzyków. Większość niespełna dziesięcioletnich, którzy uczą się nawet dopiero dwa, trzy lata, a już mają za sobą nagradzane występy w przeglądach, festiwalach, zarówno w swoim rodzinnym mieście, jak i w wymiarze ogólnopolskim.

W poniedziałek na koncercie pod szyldem "Estrada bardzo młodych" widzowie usłyszeli utwory wielkich, światowej sławy kompozytorów: Ferdinand Küchler, Witold Krotkiewski, Antonio Vivaldi, Henryk Wieniawski, Anatoli Komarowski i inni.

archetkoncertmlodych190318 2A wystąpili Michał Kaszowski i Zofia Pawlik z klasy Pani Ewy Gajdy Migacz, Alicja Proksa z klasy Pani Agaty Kmak, oraz Julia Solarz i Zofia Lipska z klasy Pani Marzenny Synowiec.
Ciężka praca, wyrzeczenia, czasem niezrozumiałe dla młodego człowieka, często kilkulatka, są ogromnym wyzwaniem. To nie tylko czas, który trzeba spędzić przy misternych wprawkach, przy mozolnym ćwiczeniu jednego i tego samego fragmentu, ale i tryb życia wykluczający ryzykowne zabawy, mogące doprowadzić do urazów dłoni, małych dziecięcych paluszków, które muszą być doskonale sprawne, czyściutkie, wypoczęte.
Ale wyrzeczenia popłacają i takie koncerty jak ten, są wielką nagrodą za nieco inne dzieciństwo, niż mają rówieśnicy, Poza tym umiejętności są potencjałem na całe przyszłe życie. Potencjałem, który pozostaje i który pozwala nawet czasem tylko prywatnie, niezawodowo cieszyć się możliwością zagrania wśród rodziny, czy znajomych.

Pełni podziwu zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z koncertu, zapraszając na kolejne tego typu wydarzenia, zaręczając, że więcej emocji przeżyć można właśnie na takich popisach, niż na występach wielu tak zwanych gwiazd, ogranych do znudzenia przez media i lansowanych w imię komercji.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us