Menu

Dni Jaworzna 2015 - Krzesimir Dębski, HeFi Ouartet i Archetti

  • Autor 

krzesdebski200615057Sa takie nazwiska i imiona, w świecie artystycznym, które rozpoznawalne są na samym końcu świata. Jednym z nich jest niewątpliwie trudne do wymówienia dla obcokrajowców, ale natychmiast kojarzone z odpowiednim stylem muzycznym. Jednak w tym wypadku nie jest to tak zwane zaszufladkowanie, ale konkretne umiejscowienie na mapie wielkiego artystycznego świata.

Krzesimir Dębski to osobowość wielowymiarowa, pojawiająca się na wielu płaszczyznach i tej popularnej, i tej przeznaczonej dla wyrobionych słuchaczy ale i tych, których nie jest wielu, bo hołdują bardzo trudnym gatunkom, eksperymentom, muzyce współczesnej, ocierającej się, a czasem nawet głęboko spoglądającej w przyszłość.


krzesdebski200615050Człowiek legenda, człowiek orkiestra, znany i na starym lądzie i za oceanami wystąpił na jaworznickim rynku wraz z towarzyszeniem Orkiestry Archetti, która coraz wyżej sięga, a tym razem to pułap najwyższy.

Artysta często postrzegany jest, zwłaszcza artysta uznany na całym świecie, jako ktoś nieprzystępny, dumny, otoczony aurą wyniosłości. Próżno tych cech szukać u Krzesimira Dębskiego. Już kilka lat temu, kiedy gościł w Jaworznie ze swoim triem jazzowym, String Connection, można było stwierdzić, że zarówno z wielkimi, jak i maluczkimi potrafi nawiązać doskonały kontakt i nie ważne kto z Nim chce zamienić kilka zdań, zawsze znajduje choć chwilę.

Tamto Trio - String Connection - koncertowało na całym świecie, ale to nie jedyna półka, na której leżą płyty z Jego muzyką. Bo i muzyka filmowa - któż nie pamięta pięknych lirycznych i dramatycznych dźwięków z ?Ogniem i mieczem?, frywolnych z ?King Sajz?, popularnych ze ?Złotopolskich?, gorących z "W pustyni i w puszczy?, czy prawdziwych z "Bitwy Warszawskiej". Dziesiątki wielkich wokalistów, jak Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Grażyna Łobaszewska Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka i inni, zawdzięczają Mu melodie które uczyniły z nich gwiazdy.

krzesdebski200615103Nagradzany w akademiach całego świata, aktywny do granic bólu na jaworznickim Rynku pokazał, że muzyka nie zna granic i nawet, jeśli jest trudna kompozycyjnie, to każdego nawet niewyrobionego słuchacza może zainteresować, zaintrygować, zafascynować.
Ale sobotnie popołudnie rozpoczęło się od wspólnego występu naszej Archetti i innego wykonawcy wraz ze swoim kwartetem - Leszka HeFi Wiśniowskiego.
O ile nazwisko Krzesimira Dębskiego zna każdy to już Wiśniowskiego raczej mało osób kojarzy. A szkoda, bo może gdyby łaskawa publiczność pozostająca w domach wiedziała kto to i jak potrafi zaintrygować swoją muzyką, to może nie byłoby pustych miejsc przygotowanych na rynku przed sceną. A ponieważ HeFi Quartet, którego "właścicielem" jest Leszek Wiśniowski, z Krzesimirem Dębskim współpracuje, czego owocem jest doskonała płyta Live, to naturalnym był przyjazd muzyków wspólnie do Jaworzna i ?zakoncertowanie? tak, jak jeszcze nigdy na naszym rynku.
O takie koncerty inni się biją. My to mieliśmy na żywo, mało tego z naszymi kameralistami, więc bardzo swojsko, a jednocześnie na najwyższym poziomie.
Taka sława, jak Krzesimir Dębski, kiedy mówi o młodych muzykach, że są profesjonalistami, że gra się z nimi świetnie, znaczy, nie żartuje, a my jaworznianie możemy i powinniśmy być dumni.
Bez kompleksów grają podopieczni Pani Marzenny Synowiec pod batutą Macieja Tomasiewicza. Bez kompleksów oddają się batucie Pana Krzesimira, łaknąc Jego dyspozycji i czekając na każdą wskazówkę, dzięki której mogą być jeszcze lepsi w swoim rzemiośle.
To mobilizuje, to sprawia, że profesjonalizm młodych muzyków rośnie, a ambicje stają się w zasięgu rąk, dłoni, smyczków...

krzesdebski200615116Koncert trwał ponad dwie i pól godziny, podczas których najpierw zagrał HeFi Quartet. Niepospolite poczucie humoru Leszka Wiśniowskiego udzielało się wszystkim na scenie i poza nią. Muzyk nie dość że jest niesamowicie krytyczny wobec siebie, to jeszcze potrafi się z siebie śmiać, ale i potrafi celnie "wbić szpilkę" ironii, albo po prostu świetnie przedstawić niedoskonałości ludzkie na przykładach znanych mu bądź znajomych muzyków. Zarówno kosmicznej, eksperymentalnej muzyki jak i komentarzy i wyjaśnień związanych z używanymi instrumentami - fletami, publiczność słuchała z zaciekawieniem jak i z oczekiwaniem, kiedy znów będzie się można uśmiechnąć.

Muzyka niezwykła, eksperymentalna, a nawiązująca do różnych gatunków, również do folku i do innych gatunków, które muzyk łączy w sposób zadziwiająco łatwy, ale i nietrudny w odbiorze i choć koncert trwał długo, co już zauważyliśmy, to trudno było się znudzić. Mnogość dźwięków wydobytych nie wiadomo jak, nie wiadomo skąd urzekała i fascynowała. A kiedy po prezentacji fletu basowego, czy pewnego rodzaju ustnika, na którym mistrz zagrał na przekór wynalazcy innego ustnika, na złość jemu, to cały rynek był pod wrażeniem.
krzesdebski200615028W sposób niezauważalny pojawił się w końcu na głównym, centralnym miejscu sceny Krzesimir Dębski, najpierw grając razem z HeFi, a potem już prezentując swoje wybitne kompozycje.
Dziwne dźwięki wydobywane ze skrzypiec, fantastyczne wokalizy, wariacje na tematy pewnych dźwięków, przedrzeźnianie samego siebie i wiele wiele innych zabiegów wprawiających w osłupienie trwało i trwało.

Niestety, sporo osób, skądinąd zadowolonych z przyjścia na Rynek, zauważyło, że trochę mało było kompozycji znanych, melodii filmowych, albo po prostu piosenek, jakie napisał dla wymienionej wcześniej rzeszy polskich wykonawców. Szkoda, bo nawet jeśli miałyby to być utwory instrumentalne to śpiewać miałby kto - publika nie doczekała się jednak, ale nie wyszła z koncertu zawiedziona.
To była lekcja doskonałej harmonii dźwięków, wyjątkowej kultury scenicznej ale i osobistej, opartej na wręcz klasycznych wzorcach i lekcja po prostu muzyki, która na pewno wiele osób, jeśli nawet się z nią nie spotkali, od teraz będzie kojarzyć ze wspaniałymi przeżyciami na rynku, 20 czerwca
Posłuchajmy fragmentów kilku utworów na filmie i obejrzyjmy zdjęcia, a dla naszych czytelników dedykacje od artystów.

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna serdecznie dziękuje za wsparcie finansowe koncertu Sponsorom:
Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej - Główny Sponsor
Skok Jaworzno
Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp.z o.o."

patr med mojajaworzno 600

 

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us