Logo
Wydrukuj tę stronę

Jezioro łabędzie - Balet z Petersburga w Jaworznie

jezioro labedzie 110318 89Aby skutecznie przeżyć przedstawienie baletowe, należy z całą pewnością najpierw przeczytać libretto, aby wiedzieć o co na scenie chodzi.

Bez tego możemy tylko domyślać się, że na przykład ktoś kogoś kocha, a inny ktoś chce w miłości przeszkodzić i od tworzenia intryg zaczynając, a kończąc na zabójstwie chce postawić na swoim.
Albo zemścić się za nieszczęśliwą miłość, albo skończyć raz na zawsze z kochanką, kochankiem, a być może i z samym sobą.

I tak sobie można gdybać, błądzić  domysłach.


jezioro labedzie 110318 27Ale kiedy świadomy widz idzie po lekturze kilkudziesięciu zdań opisujących historię, jaka będzie się ziszczać na dekach teatru, jest całkiem prawdopodobne,, że gdy nawet nie ma pojęcia o tańcu, czy o muzyce, to z jako takim zainteresowaniem będzie śledzić akcję zaproponowaną przez autorów.

To wcale nie znaczy, że bez takiej wiedzy będziemy się całkowicie nudzić. Balet służy do oglądania, a więc wrażeń wzrokowych nie może zabraknąć, a tu przede wszystkim ważni są oczywiście tancerze i tancerki, mimo że muzyka niestety z urządzenia odtwarzającego, a nie na żywo.

jezioro labedzie 110318 34To zawsze, ale to zawsze istna uczta dla oczu wrażliwych, wyczulonych na piękno ludzkiego ciała, jego ruchów, jego sprawności, gibkości, elastyczności i wszelkich walorów, które w wypadku baletmistrzów i baletmistrzyń są na pewno częściowo darem bożym, ale przede wszystkim w ciężkich trudach, w mozole wśród łez, potu, a nierzadko krwi, wyuczone, wyćwiczone, kosztem zdrowia, życia prywatnego, rodzinnego, kosztem młodości.

Ale to właściwie nie nowość - każda sztuka wymaga wyrzeczeń i jeśli ma być uprawiana zawodowo, ma przynosić zarówno utrzymanie, jak i zapewnić satysfakcję.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII

jezioro labedzie 110318 103"Jezioro łabędzie to przepiękna zarówno fabularnie, jak i muzycznie historia oczywiście miłości, która nie chce się spełnić, bo istnieją oczy zazdrosne, istnieją przeróżne przeszkody, które w różny często tragiczny sposób są rozwiązywane.

Dziś taka fabuła to w opinii wielu przeżytek, to bajka, bo kto dziś kocha prawdziwie, mocno, wyrzekając się wszystkiego.
Kto dziś kocha na śmierć?
Niemniej u niejednego łezka się w oku zakręci, jeśli doświadczy pięknej miłości scenicznych bohaterów.

jezioro labedzie 110318 68Takie libretto można sobie znaleźć w internecie. 

Lektura będzie trwać kilka minut, ale wszystko co zobaczymy, albo co właśnie wczoraj, w niedzielę 11 marca zobaczyliśmy na scenie, stanie się jasne i może sprawi, że staniemy się nieco bardziej wrażliwi, a mniej koniunkturalni na codzienność naszego życia duchowego.

Może uświadomimy sobie jak ważną rzeczą jest kogoś kochać i doświadczać wzajemności.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII i do krótkiego fragmentu najbardziej znanej melodii z baletu.

Artykuły powiązane

Template Design © Joomla Templates GavickPro. All rights reserved.
© 2005-2015 MojeJaworzno All-Info