Menu
reklama

Wyklętych uczczono złożeniem kwiatów, mszą świętą i zadumą...

  • Autor 

wykleci40318 10Przedpołudniowe. niedzielne chwile poświęcone były Ojczyźnie i tym, którzy za nią ginęli. W mieście odbywa się szereg wydarzeń poświęconych żołnierzom wyklętym, czyli tym wielkim patriotom,którzy nie mieli prawa aby o nich mówić zaraz po wojnie, czy też przez czas panowania ustroju totalitarnego narzuconego nam przez sowiecką Rosję.

Ale nawet po roku 1991 nie od razu prawda o mordowaniu członków AK, i tych, którzy z komunizmem nie chcieli się pogodzić, wyszła na jaw.

Nawet do tej pory od środowisk związanych z tak zwaną władzą ludową padają słowa dyskredytujące Wyklętych.


wykleci40318 17Kilkadziesiąt lat fałszowania historii, przemilczania faktów o prawdziwych Polakach, patriotach wyrządziło w świadomości rodaków niepowetowane straty.

Przedstawianie wojny jako wspaniałej przygody, choćby w filmach "Czterej pancerni", albo "Stawka większa niż życie", albo jak rozpętałem drugą wojnę światową" było wyrazem lekceważenia ofiar jakie Polska poniosła z rąk tak Niemców jak i Rosjan oraz panoszących się w naszym, kraju komunistów polskiego i nie tylko, pochodzenia.

Na szczęście aby pamięć przetrwała, dostatecznie wcześnie udało się doprowadzić do odnalezienia dokumentów, do wielu ekshumacji ofiar stalinizmu, do przywrócenia im pamięci i do należytego odkłamania historii.

Tadek w Jaworznie - patiotyzm do bólu wyśpiewanz rapem


wykleci40318 21W niedzielę przed mszą świętą pod Pomnikiem Niepodległości delegacje władz miasta, oraz organizacji złożyły symboliczne wiązanki kwiatów upamiętniając w ten sposób Niezłomnych - Wyklętych.

Na uroczystość przybyli - Zastępca Prezydenta Pan Tadeusz Kaczmarek wraz z Sekretarz Miasta Panią Ewą Sidełko Paleczny, Poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Pani Maria Materla, Stowarzyszenie Przyjaźń Jaworznicka, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.

Po tym akcie w samo południe w kolegiacie odbyła się msza święta koncelebrowana, podczas której modlono się za ofiary oraz za pomyślność Ojczyzny.

 

UWAGA Miej szacunek dla mojej pracy. Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us