Menu
...
reklama

Jeunesses Musicales i muzyka uliczna - Kraków Street Band

  • Autor 

jeunesses18krakowstreet 38Tym razem, czyli w drugim dniu Jeunesses Musicales było już lepiej. Lepiej pod względem liczby publiczności, choć i tak biorąc pod uwagę klasę zespołu, który został zaproszony, to wciąż mało.

Bo Kraków Street Band to chyba jedyny taki w południowej Polsce zespół, który z taką energią i i żywiołowością gra muzykę popularną, ale najlepiej wychodzi mu to... na krakowskim rynku.

Kto częściej bywa w Krakowie, kto lubi po mieście spacerować, na pewno zetknął się z nimi, ale kiedy przyszedł później niż inni, do kręgu w środku którego grają, poczuł ten klimat.

jeunesses18krakowstreet 122Kraków Street Band to już dziś symbol stolicy Małopolski, nie umniejszając lajkonikowi, czy sukiennicom, albo hejnałowi z wieży mariackiej, czy smokowi wawelskiemu.

Ale i symbol czasów - trudno powiedzieć, czy dzisiejszych, bo przecież to nie komercyjna muza ich wypromowała tylko powrót do korzeni i ich rozrastanie się w różnych kierunkach muzycznej rzeczywistości.

Grają wszystko co dobre, ambitne, ale i co na ulicach innych, zachodnich, a może głownie amerykańskich miast rozbrzmiewa na co dzień. Stare, dobre hity dixie, jazz, blues, country, i co tam jeszcze można sobie wymarzyć.

jeunesses18krakowstreet 54Do tej pory występowali w Jaworznie jedynie w Jazz Clubie, czyli to już było ich nienaturalne środowisko, jakim jest ulica.

W porównaniu z koncertami krakowskimi nie było źle, choć oczywiście brakło przypadkowych widzów, gapiów, brakło czapki na zrzutkę. Jak wypadło to wszystko w sterylnej niemal, bezpiwnej, niekrzykliwej, nieprzypadkowej atmosferze sali teatralnej jaworznickiego Teatru Sztuk?

Można powiedzieć, że warto było posłuchać ich w takiej scenerii. Scenerii niezakłóconej rozmowami, śmiechem, dźwiękiem szklanek, czy kufli.
Czy to dobrze?
Każde miejsce ma swój klimat i każdemu można przypisać i wady i zalety. Klub to swoboda, możliwość na bieżąco komentowania tego, co dzieje się na scenie. Sala koncertowa to brak tego typu atrakcji, a czasem aż kusi, aby nie tylko słuchać, ale i brać udział czynny w spektaklu.

jeunesses18krakowstreet 104Nie podejmujemy się oceniania klimatu, ale fakt, że w naprawdę dobrych warunkach akustycznych można było wsłuchać się w dźwięki, w możliwości zarówno wokalne, jak i instrumentalne muzyków, w prześwietne solówki, a ozdobniki, jakimi okraszają każdą piosenkę, każdy takt!

Wszyscy to doskonali instrumentaliści, dla których żadne wyzwanie nie jest trudne.

Grają prawdopodobnie  robiąc przerwy jedynie na posiłki, sen i drobne czynności wokół  siebie.
Każdy z nich jest członkiem co najmniej dwóch, trzech składów, które z powodzeniem występują w wielu miejscach w Polsce i Europie.

jeunesses18krakowstreet 115W znane utwory wplatają jeszcze bardziej znane motywy z innych utworów, bawią się dźwiękami, bawią się tym, jak reaguje publiczność. To sprawia im chyba największą radość.

Teraz trzeba tylko poczekać aż przyjadą do Jaworzna, aby zagrać na rynku, na ulicy.

 

Ale nie regularny koncert na scenie, bo to prawdopodobnie zepsułoby całe wrażenie, ale regularny występ uliczny, kiedy to jaworznianie, tak jak w Krakowie Krakusy w pobliżu Adasia gromadzą się, aby posłuchać, gromadziliby się w pobliżu drwala i rzucaliby grosiku do czapki z daszkiem.

Tego sobie i Kraków Street Bandowi życzymy zapraszając do obejrzenia kilku zdjęć.

fotouslugiaUWAGA Miej szacunek dla mojej pracy. Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us