Menu
...
reklama

Zespół MÓW. Mówi muzyką, duszą, ciałem - w końcu to soul!

  • Autor 

 

jeunesses18 1 mow 15W zasadzie nie wiadomo od czego zacząć artykuł o najbardziej wartościowych w mieście, mających ogromną tradycję, koncertach skupionych pod hasłem Jeunesses Musicales - czy od zachwytów nad muzyką, jaka przyszło usłyszeć w pierwszy wieczór czterodniowego - kiedyś mówiło się ?jaworznickiego święta muzyki? - tak kiedyś...

Czy od gorzkich słów pod adresem tych, którzy na koncercie powinni być, a nie byli.

A kto powinien być? Wydaje się że wszyscy ci, którzy w rozmowach bardziej, lub mniej oficjalnych, w wypowiedziach w mediach, określają się mianem miłośników miasta, czy też miejskich wydarzeń kulturalnych.


jeunesses18 1 mow 38Gdzie są ci, którzy chcą, aby na miejskie wydarzenia, koncerty, wystawy, spotkania, przychodziła publiczność?

Mowa o muzykach różnych zespołów, czy też o zajmujących się po prostu kulturą w jak najbardziej szerokim tego słowa znaczeniu. W końcu mowa o każdym, kto dziś, jutro czy za dni parę, albo kilkadziesiąt wyjdzie na scenę i będzie oczekiwał oklasków.

Aaaa, a może coś w rodzaju samozadufania wkradło się w samoocenę i to "ja jestem muzykiem, a reszta to...? i tu pada garść epitetów poniżających całą resztę.

Wydaje się że ci wszyscy, którzy w miejskiej kulturze "siedzą" wiedzą o czym mowa.

jeunesses18 1 mow 72A teraz zajmijmy się pierwszym dniem Jeunesses Musicales, na który zawsze są zapraszani obok wielkich, uznanych gwiazd, mniej medialne, ale niemniej wartościowe grupy, dające poczucie, że dobra muzyka nie przemija i oprócz piosenek i wykonawców, których do znudzenia czasem przychodzi nam w radio czy w TV słyszeć, to są wciąż nowe, nowi, którzy nie dadzą duchowi artyzmu zniknąć.

Chyba, że niedługo nie będzie miał kto przychodzić na koncerty oprócz tych wielkich, pustych, rozdmuchanych plastikowych bezwartościowych, organizowanych wyłącznie z nastawieniem na zysk kiczowatych popisów w stylu najczystszej komercyjnej amatorszczyzny. Patrz - disco polo, covermixy, karaoke - spędy i inne... brak już słów.

 jeunesses18 1 mow 50Zespół Mów nie daje po sobie poznać, że tak naprawdę z racji aż 36 edycji znanego w okolicy festiwalu, liczył na choć jeden zapełniony sektor w Teatrze Sztuk. Na przynajmniej tę pierwszą pięćdziesiątkę jaworznian, najbardziej umuzykalnionych, albo pragnących muzyki, na prawdziwych pożeraczy kultury, ciekawych tego, co w "trawie piszczy". A może nie mają takich potrzeb?

Nic z tego.

Przyszło może w okolicach 30 osób, dla których z pełnym profesjonalizmem MÓW zagrał koncert, o jakim rzadko się dziś słyszy. Owszem, byli to ci, na których można liczyć, ci, którzy wiedzą, po co tu przychodzą. Ale smutne, że jest ich w mieście tylko tylu.

jeunesses18 1 mow 78Polski soul od początku do końca, czyli z własną muzyką, własnym tekstem i własnym stylem. Ten styl to rzadkość u zespołu, który gra dopiero kilka sezonów. A jednak rozpoznawalny od razu.

Doskonałe zgranie, ale nie tylko to techniczne, nie tylko precyzyjne, ale z poczuciem ciała i duszy - każdego z osobna i wszystkich razem muzyków, na przemian uzupełniających się dźwiękami.

Wrażenia z koncertu doskonale łączą się z tym, co sami piszą o sobie na swoim profilu ? szkoda, że tylko profilu, a nie prawdziwej, choćby najprostszej stronie internetowej:

Zespół MÓW powstał bardzo naturalnie, z potrzeby serca. Najpierw pojawiły się piosenki liderki i (polskie teksty z soulowym brzmieniem). Potem znaleźli się ludzie, którzy chcą je grać (i robią to doskonale!).
jeunesses18 1 mow 28Muzyka MÓWa pozwala spojrzeć na rzeczywistość z dystansu. Z jednej strony na tyle niewielkiego, że wciąż jesteśmy blisko. Z drugiej natomiast na tyle dużego, że można zerknąć na nowo na otaczający świat. Można z nią na chwilę zaczerpnąć powietrza, odlecieć, ale też nabrać sił do działania.
Jest radość, wolność, refleksja i zuchwałość...
Jest przekaz, akustyczne brzmienie i dużo emocji.
I tak rzeczywiście jest! Zespół nie gwiazdorzy, nie stara się na siłę uprzebojowić swoich utworów, ale gra je na tyle przekonująco, że trudna a zarazem bardzo emocjonalna muzyka przemawia do słuchacza z wielka mocą. W końcu to Soul!

Zespół MÓW to: (zaczerpnięte z materiałów zespołu)

jeunesses18 1 mow 32Ania Bratek (voc) - Kobieta śpiewająca i pracująca. Skończyła wokalistykę jazzową na warszawskiej 'Bednarskiej'. Współzałożyła zespół KidBrown, w którym nadal działa. Udziela się również w projektach Praise Trio oraz chórze gospelowym "Z miłości". MÓW to jej pomysl, ale bez wsparcia Agi i chłopaków by się nie udało.

jeunesses18 1 mow 8Aga Derla (p i voc) - Liderka Aga Derlak Trio. Za swo?j debiutancki album otrzymala Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku. Kształciła się u M. Tokaja, Z. Namysłowskiego oraz P. Tomaszewskiego. Jest studentką AM w Katowicach na Wydziale Jazzu. Wraz ze swoim triem została nagrodzona na licznych konkursach jazzowych.

jeunesses18 1 mow 79Mateusz Szewczyk (b) - Student AM w Katowicach na wydziale jazzu. Jest członkiem wielu zespołów i projektów, m. in. "Early Birds", chór gospel "Z Miłości" i wiele innych. Kontrabasista i basówkarz, od ponad 9 lat rozwija się na obu tych instrumentach, czerpiąc inspiracje z wszelkich źródeł muzycznych.

jeunesses18 1 mow 84Patryk Zakrzewski (percussion) - Multiperkusjonalista, muzyk sesyjny, absolwent AM w Katowicach na wydziałach klasycznym i jazzowym. Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej. Akompaniował w programach Idol oraz Taniec z gwiazdami.


fotouslugia

UWAGA Miej szacunek dla mojej pracy. Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us