Menu

Psia kupa jak bumerang

  • Autor 

psiakupa 1Tak.  Psia kupa powraca jak bumerang do publicznej dyskusji o przestrzeni miejskiej. Jest to również dyskusja zadaniach instytucji samorządowych, jak i zadaniach właścicieli terenów w mieście.
Pamiętajmy, że bardzo dużo terenów leży w gestii prywatnych, bądź spółdzielczych zarządów, do czego te z oporem się przyznają, chcąc wywołać wrażenie, że za wszystko odpowiedzialne jest miasto.

Dawid Domagalski, jaworznicki radny po raz kolejny pisze o wywołanym kilka dni temu temacie psich odchodów. Te są pozostawiane przez ich właścicieli na trawnikach, chodnikach. A to przecież prawny obowiązek! Ci usprawiedliwiają swoją bezczynność wobec kupek, brakiem specjalnych koszy. Czy to dające się przyjąć usprawiedliwienie?
A gdyby w rynku nie było miejskiej toalety, to czy usprawiedliwionym byłoby wypięcie pośladków na przykład pod jaworem i pozostawienie tam, kolokwialnie mówiąc, "klocka"? Kulturę wynosimy z domu.
Co o tym ma do powiedzenia Dawid Domagalski? Zapraszamy do lektury.

Tak jak każdego roku zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, tak psia kupa wraca jak bumerang. Ostatnio w naszym mieście pojawiła się petycja, zgodnie z którą (w skrócie) wnioskodawcy żądają by ?miasto kupiło specjalne pojemniki na psie odchody i zapewniło właścicielom tych czworonogów woreczki bądź torebki do ich zbierania.?


Gdzie jest kupa mojego psa? Halooo! Jaworzno!!!

 

Felieton z Piątkiem - Kupa - Czy naprawdę jesteśmy bezradni? - Andrzej Węglarz

Felieton z piątkiem - Rzecz o kupie - jak to w Jaworznie... - Dawid Domagalski.Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy zdecydowali się ją podpisać pomyśleli głębiej nad problemem, a nie pozostawili jedynie swoje dane osobowe do czyjejś dyspozycji. W czym problem?

W dobie liczenia każdego grosza, co jest akurat normalne i pożądane ? takie rozwiązanie jest wyrazem ?przynajmniej rozrzutności?, by nie użyć słowa niegospodarności. Skoro są opinie prawne zgodnie z którymi, nie ma prawnych zakazów wyrzucania psich odpadów do pojemników na odpady zmieszane to po co specjalne kosze? W sumie to nie powinno dziwić - bo gdzie można wyrzucać "pełne" dziecięce pampersy? Gdyby w mieście ustawiono "specjalne kosze" na psie odchody - to w takim razie, zgodnie z logiką, powinny je obsługiwać też specjalne samochody, a nie te same co obsługują zwykłe kosze miejskie. Trzeba by im także zapewnić specjalną strefę segregacji i utylizacji. Jeśli miasta, które mają takie kosze nie odbierają tych odpadów w odmienny niż zwykły sposób ? wtedy system ten jest jedynie ?picem na wodę?, bo psie kupy ostatecznie i tak trafiają do odpadów zmieszanych. Pojawia się więc zbyteczny, ładnie sprzedający się w mediach się wydatek. Pomysł, by miasto fundowało kosze i woreczki jest po prostu nietrafiony.

Woreczki czy torebki nie kosztują majątek i są dostępne w każdym dobrym sklepie zoologicznym. To jedynie kwestia kultury sprzątania po swoim pupilu i ponoszenia za niego odpowiedzialności, w tym finansowej. Jeśli dalej pójdziemy tokiem myślenia autorów petycji to dlaczego dać takie instrumenty tylko posiadaczom psów? Czy oni są jacyś szczególni? Dofinansujmy też z naszych podatków zakup ?żwirka? do kuwet dla posiadaczy kotów, dajmy zniżkę na wodę dla akwarystów, a miłośnikom ptactwa zapewnijmy wywóz ptasich odchodów. To nie przypadek, że o tym piszę, bo po psach to najpopularniejsze grupy zwierząt, którymi się opiekujemy. To, że jakieś miasto poustawiało takie kosze czy dało woreczki to wcale nie oznacza, że to jest właściwe rozwiązanie.

Właściwym rozwiązaniem jest wyuczenie i egzekwowanie przez społeczeństwo kulturalnych nawyków.

Jestem świeżo po przeprowadzonej kontroli w Wydziale Komunalnym i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Jaworznie, która dotyczyła koordynacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności. Przeprowadzam badanie tego problemu już kolejny raz, dzięki czemu mam pewien ogląd sytuacji zwierząt w naszym mieście. To co zauważam, to brak pewnych systemowych rozwiązań w zakresie zapobieganiu bezdomności zwierząt. Te rozwiązania pozwoliłyby z kolei na zmniejszenie problemu ?psiej kupy? w gminach. Nasi ustawodawcy (posłowie) zamiast zajmować się ?woreczkami na kupę? powinni doprowadzić do uchwalenia ustawy o powszechnym obowiązku ?czipowania? psów i kotów. Ja to widzę tak:

?każdy kto posiada takiego czworonoga musiałby, pod rygorem kary pieniężnej, zgłosić go do systemu ogólnopolskiego (taki system ? nawet o międzynarodowym zasięgu już funkcjonuje nawet w Jaworznie)?.

Wówczas brak reakcji właściciela na efekty ?toalety? jego pupila byłby obarczony sankcjami ? właściciel byłby zidentyfikowany po czipie zwierzęcia, a w przypadku jego braku czworonóg byłby odwożony do schroniska. Dodatkowo w przypadku śmierci zwierzęcia właściciel musiałby ten fakt zgłosić, by pupil został wyrejestrowany. To przyczyniłoby się także do ograniczenia brutalnego zabijania zwierząt, gdyż nawet w przypadku otrucia ? w uzasadnionych przypadkach weterynarz mógłby to stwierdzić.

Choć czipowanie nie jest obowiązkowe, w Jaworznie wykonano już kilkaset takich działań, a straż miejska posiada urządzenie do odczytu danych o właścicielu. Może zatem lepiej iść w tym kierunku niż wydawać pieniądze z naszych podatków na psie kupy?

Dawid Domagalski

dawid domagalskiRadny Rady Miejskiej w Jaworznie, prawnik,
zawodowo związany z rynkiem nieruchomości,
społecznik.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego
i Akademii Ekonomicznej w Katowicac
h

 

 

 

Fot: Fotolia.com

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us