Menu
...
reklama

Wiosenny koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

  • Autor 

archetti110318 36Już od lat Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna przyzwyczaiła nas do wspólnego witania wiosny w sposób niezwykle atrakcyjny muzycznie, sposób dostojny, elegancki - słowem z najwyższą klasą.

Wiosenność tegorocznego koncertu nie polegała tylko na nazwie. Słowiańskie dźwięki zaplanowane w kilku utworach doskonale wkomponowały się w pierwszy tak ciepły dzień, bo to właśnie utwory kompozytorów z naszej historycznej dziedziny zostały zaprezentowane licznej publiczności, która chyba jako pierwsza w mieście odczuła powiew kwitnących krokusów, tulipanów czy pierwiosnków.

Cała słowiańska muzyka, niezależnie od tego w którym kraju powstała tchnie świeżością i pewnym niepowtarzalnym lekkim klimatem.


archetti110318 22Okraszona widokiem naszych skrzypaczek - młodych, uśmiechniętych, a do tego doskonale profesjonalnych oraz eleganckich, wytwornych panów, łącznie z wyjątkowym dyrygentem, który słowem operuje tak biegle i dowcipnie jak batutą, i smyczkiem, muzyka, to miód dla uszu nie tylko zadeklarowanych miłośników klasyki, ale i dla tych, którzy dopiero poznają piękno kameralistyki.

 

A więc Antonina Dworaka Serenada - długa kompozycja składająca się z kilku części, a z nich każda inna, ale każda przejmująca swoim dostojeństwem, głębokością wszelkich tonów, płynna i wręcz odrywająca od rzeczywistości.

A więc Dymitra Szostakowicza preludia, które nieco wschodniego wiatru dostarczyły do sali koncertowej.

archetti110318 32Oczywiście nasi wielcy - Wojciech Kilar i monumentalna Ricordanza, która mimo włoskiego nazewnictwa przywołuje nostalgicznie przepiękną góralską muzykę - naszą , polską z Podhala i Tatr, oraz Grażyna Bacewicz i Jej Koncert na orkiestrę smyczkową, po części bardzo liryczny, po części niespokojny, którego wersje wykonawcze możemy spotkać w internecie w wielu miejscach.
To jednak wersja, jaworznicka w wykonaniu Archetti nie ma sobie równych. A te słowa to nie tylko chęć przypodobania się muzykom, ale rzeczywiste wrażenie z odsłuchania... Może trochę patriotyzm lokalny, ale.. w celu weryfikacji zachęcamy do przyjścia na koncert naszej orkiestry. Słowa te tylko się potwierdzą.

Cieszy, że wiele młodzieży przybywa na koncerty do Jelenia, cieszy, że pojawiają się co raz to nowe twarze, nienawykłe jeszcze do słuchania tego typu muzyki, ale pragnące ją poznać, doświadczyć i wejść w krąg melomanów, którzy dodają mocy naszym muzykom.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us