Menu
reklama
reklama
reklama

Europejskie Drzewo Roku 2015 – znamy wyniki!

 

slowianin CustomW międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2015 zwyciężył Dąb na boisku piłkarskim z Estonii. Polski dąb Słowianin – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja - uplasował się na czwartym miejscu zdobywając blisko 12 500 głosów.

W plebiscycie oddano niemal 185 tysięcy głosów. Estoński dąb – zwycięzca konkursu – zdobył blisko 60 tysięcy głosów, drugie miejsce zajął węgierski Wielki platan w Tata zyskując 53 500 głosów. Na trzecim miejscu znalazła się ogłowiona topola z Hiszpanii otrzymując blisko 14 tysięcy głosów.

W konkursie tym, najważniejsze nie jest jednak zwycięstwo a promowanie wspaniałych, ciekawych drzew. Plebiscyt Europejskie Drzewo Roku pokazuje, że za pośrednictwem historii drzew możemy lepiej poznać lokalną ojczyznę, a także zbliżyć się do przyrody i miejsca, w którym żyjemy.

Cieszy niezwykle to czwarte miejsce, tym bardziej, że przed utajnieniem głosowanie byliśmy oczko niżej. Niewiele brakowało do podium, dlatego tez bardzo dziękuje tym wszystkim, którzy wspierali Słowianina – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Zobacz szczegółowe wyniki >>>

Imię dębu – Słowianin - to patriotycznym ukłonem w stronę Piastów Śląskich, do których sięgają początki drzewa. Jest on także symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi.

Więcej o Słowianinie >>>

dab na boisku Estonia CustomMogą Państwo przekazać na sadzenie i ochronę drzew rozliczając się za pomocą Bezpłatnego Programu PIT, który znajduje się na stronie Klubu Gaja lub w deklaracji PIT wpisując KRS: 0000120069.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Fot. Słowianin – Klub Gaja/ Tomek Pikuła

Fot. Dąb na boisku Estonia – Elina Kalm

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us