Menu

Dzień otwarty w MPWiK po raz kolejny

  • Autor 

mpwikdzotw1520315033W 2012 roku na wiosnę, wybraliśmy się na wycieczkę, jaką zorganizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie dla chętnych do zapoznania się z tym, jak działa w naszym mieście pozyskiwanie, uzdatnianie i dostarczanie czystej wody mieszkańcom oraz w jaki sposób wyprodukowane przez nas nieczystości płynne trafiają do oczyszczalni i co się tam z nimi dzieje.

Trzy lata później znów wraz z "ciekawskimi" mieszkańcami postanowiliśmy zwiedzić obiekty niezwykle ważnej instytucji, będącej chlubą miasta.


Tak! Od dawien dawna, od starożytności, miasta posiadające sprawną i wygodną sieć wodociągową i kanalizacyjną rozwijały się najlepiej. Do dziś wiele miast na świecie za swój priorytet uważa dostarczenie dobrego produktu do kranów w mieszkaniach swoich obywateli.

mpwikdzotw1520315034Standardy zwiedzania są z pewnością najwyższe - dbałość o bezpieczeństwo wycieczkowiczów, i o to, aby dowiedzieli się oni wszystkiego co możliwe jest ogromna. Wrażnie robi również samo przedsiębiorstwo, jego obiekty, które dopiero po obejrzeniu z bliska powodują u mieszkańca poczucie, że to oparta o najnowocześniejsze technologie produkcja, uzdatnianie i inne działania. W ciągu kilku ostatnich lat w tej dziedzinie Jaworzno niewątpliwie wyprzedziło wiele polskich miast, które nie umiały inwestować, planować, patrzeć przyszłościowo, a jedynie "przejadały" pieniądze. Jaworzno zainwestowało ponad 160 milionów złotych. Netto! Z czego ogronma część pochodzi z dotacji UE.

W Polsce, chociaż zawsze jakaś tam woda do mieszkań dopływała, i jakoś się pozbywano ścieków, to jednak prawdziwa rewolucja zaczęła się dopiero po 89 roku, a bardziej intensywnie kilka lat temu, kiedy to postawiono na zdrowie mieszkańców, poprzez stworzenie higienicznych warunków pobierania wody i bezpieczne odprowadzanie produktów mogących wywołać choroby zakaźne, w skrajnych wypadkach epidemie, a co najmniej bardzo śmierdzących.

 


Na co dzień przez 360 dni w roku pracujemy nad stałymi, bezpiecznymi dostawami wody pitnej dla blisko 90 tys. mieszkańców naszego miasta. Wiąże się to z monitoringiem, z inwestycjami w nowoczesne technologie oraz z licznymi modernizacjami sieci wod-kan. Cały czas się zmieniamy i dostosowujemy do potrzeb naszych Klientów. I właśnie te zmiany, wprowadzone innowacje pragniemy zaprezentować podczas naszego Dnia Otwartego - mówi rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.


 


mpwikdzotw1520315030Odwiedzając na przykład Kraków możemy na ulicach spotkać dumnie oznakowane, w pięknych kolorach, samochody tamtejszego przedsiębiorstwa wodociągowego. Napis ?Wodociągi Krakowskie? świadczy o prestiżu, jak zakład posiada, i jeżeli nawet jakość wody w mieście królów nie odpowiada w pełni oczekiwaniom mieszkańców, to jednak waga działań tej instytucji jest ogromna.

Co do jakości to trzeba ponownie podkreślić, że dbałość o nią wody rozpoczęła się niedawno. Za czasów komuny w zasadzie jedynym sposobem aby woda w kranach była w miarę bezpieczna było jej chlorowanie. Wiele osób pamięta, że często do szklanki lała się śmierdząca chlorem, niczym gazowana, ciecz, która, aby ją spożyć, musiała odstać jakiś czas, aby pozbyć się przebrzydłego gazu.

Oczyszczsciekow0115O odprowadzanie ścieków nie dbano, wpuszczając je do rzek, albo do przydrożnych rowów i w zasadzie nikomu to nie przeszkadzało. Wzrost świadomości zdrowotnej, ekologicznej spowodował, że zarówno władze, przedsiębiorstwa, jak i zwykli mieszkańcy zaczęli żądać coraz lepszego produktu, a wymogi Unii Europejskiej spowodowały że zaczęliśmy się ubiegać o dotacje, które w Jaworznie sa pozyskiwane w sposób niemal wzorowy. Dzięki temu ogromna ilość pieniędzy została "zakopana w ziemi" służąc nam coraz lepiej.


Roboty w terenie Custom 3Jakich by argumentów nie używać, aby zniechęcić mieszkańców do zaniechania "pójścia z duchem czasów" (a są tacy, którzy usiłują to czynić) to nie ma mocy takiej, aby naukowe i zdroworozsądkowe argumenty nie spowodowały zmiany myślenia i w przypadku właścicieli prywatnych posesji nie skłoniły do podłączenia się do sieci miejskiej, zamiast handryczyć się z niewygodnymi szambami.
Jeżeli ktoś nie rozumie ważnego własnego i zbiorowego interesu w proekologicznym myśleniu, to kiedyś zapewne odbije mu się to solidną czkawką.
Powróćmy jednak do Dnia Otwartego, podczas którego zwiedzono trzy ważne obiekty: Stację Uzdatniania Wody Piaskownia, Siedzibę MPWiK i Laboratorium zlokalizowane na terenie oczyszczalni  ścieków w Jeleniu.

mpwikdzotw1520315004Pełen wycieczkowiczów złoty autobus dostarczył wycieczkę tam gdzie trzeba, a pracownicy poszczególnych działów tłumaczyli działanie urządzeń i oprowadzali po terenie.
Moc wiadomości na temat MPWiK dostarczyli Pan Sławomir Grucel - specjalista ds. public relations, Pani Sylwia Kręcichwost - technolog wody, Pani Agnieszka Granda - kierownik jednostki realizującej projekt, Pan Sławomir Kołacz - dyspozytor, Pani Marzena Gręźlikowska - kierownik Laboratorium, Pani Danuta Kuś - Chowaniec i kilka innych doskonale znających swoja pracę, od podszewki, specjalistów.
My proponujemy galerię zdjęć z Dnia Otwartego oraz skrót filmy w konwencji "Bez komentarza" a na koniec zapraszamy w imieniu MPWiK na kolejny dzień otwarty za rok.
Warto również powrócić do artykułu z 2012 roku opisującego wspomnianą wycieczkę, kiedy to zwiedzano inne niż dziś, obiekty.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us