Menu

30-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej koncertowa uroczystość

  • Autor 

 

jaworkik 59Trzydziestolecie Klubu Inteligencji Katolickiej to piękna okoliczność, która miła swój finał w Teatrze Sztuk w sobotę, 25 listopada.

Tak wspaniałych chwil nie spodziewali się chyba nawet sami organizatorzy. Jak to w tej społeczności bywa, bez wielkich słów, bez zbędnych fajerwerków, ale za to w wyjątkowo ciepłej, rodzinnej, przyjacielskiej i otoczonej wartościami katolickimi atmosferze, spędzono wspólny czas.

Na uroczysty koncert zostali zaproszeni wszyscy, którzy w KIK działają, oraz którzy wspomagają, a wśród nich Prezydent Miasta Jaworzna, którego reprezentował Pan Tadeusz Kaczmarek, Ksiądz Eugeniusz Cebulski, pod skrzydłami którego w matce jaworznickich kościołów KIK prowadzi świetlicę "Pod Kolegiatą", Pani Marzenna Synowiec, Dyrektor "Archetti" i wielu innych.


jaworkik 105Zastępca Prezydenta odczytał list od Pana Pawła Silberta, w którym włodarz miasta pisze:
Z okazji XXX-lecia istnienia Klubu Inteligencji Katolickiej życzę całemu kierownictwu oraz wszystkim członkom Stowarzyszenia dalszego poszerzania wiedzy, doskonalenia swoich umiejętności oraz tworzenia środowiska wspólnoty.
Od lat KIK znajduje się w gronie najbardziej cenionych stowarzyszeń, tworząc przestrzeń dialogu i refleksji. Państwa członkowie mają szansę rozwijać swoją wiarę oraz aktywnie, odpowiedzialnie i twórczo uczestniczyć w życiu społecznym.
Szczególne ciepłe słowa kieruję również do członków, opiekunów i podopiecznych Świetlicy ?Pod Kolegiatą. Z okazji XIV-lecia istnienia - proszę o przyjęcie najlepszych życzeń z okazji wejścia w kolejny rok swojej działalności
Życzę, aby Państwa aktywność niezmiennie stanowiła źródło zadowolenia, sprzyjała dalszemu rozwojowi oraz budowała solidarność dla dobra wspólnego.

jaworkikW wieczór wprowadził Pan Czesław Brandys, witając gości, w skrócie prezentując historię Klubu.

Ponieważ to miało być radosne, artystyczne spotkanie zaproszono na scenę Zespół Jawor, przybyły tu gościnnie z Jelenia, gdzie pod opieką Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti działa, zdobywając coraz większą sławę zarówno w mieście jak i poza jego granicami.

Zespół to niezwykłe zjawisko. Sześć dziewcząt prowadzonych przez Panią Plutę i Eugeniusza Puchalskiego to kwintesencja naszej, małopolskiej kultury ludowej.
Ale w folku zespół się nie zamyka śpiewając również inny repertuar, którego próbę mogli wysłuchać zebrani na uroczystości.

My proponujemy jedną z przyśpiewek i fragment właśnie takiej odbiegającej od ludowości piosenki. A w skład grupy wchodzą: Natalia Smalcerz, Dorota Gomułka, Patrycja Słowińska, Ola Senio, Martyna Pluta i Lucyna Pluta. Akompaniują Eugeniusz Puchalski i Łukasz Ciepły.


W trakcie spotkania obchodzono również 14 lecie działalności wspomnianej wcześniej Świetlicy Środowiskowej Pod Kolegiatą, a z tej okazji wręczono nagrody w organizowanym konkursie.

jaworkik 112Finał należał do jednego z najbardziej znanych w Polsce muzyków, który gra na rzadkim instrumencie ? fletni Pana. Janusz Gajec zalicza się do grona kilkunastu wybitnych panflecistów w naszym kraju.

Ten bardzo prosty w budowie, składający się z szeregu piszczałek, wykonanych z rurek bambusa lub trzciny, należy do najstarszych na świecie instrumentów muzycznych.

Janusz Gajec na fletni zagra każdy utwór, a każdy z nich zyskuje nową, inną, piękną barwę, bo instrument to wyjątkowo czysty, dźwięk przenikający, kojarzący się z muzyką aniołów, i choć nazwa - fletnia pana - nie ma nic wspólnego z naszym Najwyższym, to mysli kierują się właśnie w Jego stronę, nawet, kiedy artysta gra utwory Presleya, Gerschwina czy znane filmowe przeboje.
Oprócz fletni mogliśmy usłyszeć niesamowity wokal Janusza Gajca, który zaśpiewał iście hollywoodzkim głosem motyw przewodni z filmu Uwierz w ducha.
My zapraszamy do wysłuchania Barki na fletni pana, utworu, który został zauważony i wyróżniony przez Kurię Biskupią w Krakowie pod wodzą kardynała Stanisława Dziwisza.

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us