Menu

Jedynkowe Zaduszki - chwila wspomnień o naszych nauczycielach

  • Autor 

zaduszkijedynka17 5W tym roku Zaduszki były specjalne, miały wyjątkowy charakter, bo byliśmy wszyscy tuz po odejściu od nas jednej z najwspanialszych nauczycielek, Pani Profesor Danuty Paderewskiej.

Była jednym z symboli tej szkoły, Pierwsze liceum zawsze dumne było z tak wybitnego wychowawcy i pedagoga. Wprawdzie jej surowość wobec uczniów niespecjalnie lubiących jej ukochana fizykę opływała w legendy.

Ale koniec końców, Pani profesor nie skrzywdziła nikogo, a wpisując w końcu w dziennik ten "dostateczny" mówiła: "Fizykiem i tak nigdy nie będziesz".zaduszkijedynka17 38Laudacja została odczytana, a na ekranie pojawiły się oprócz Jej wizerunku również postacie innych nauczycieli i dyrektorów liceum na górce.

Jak zwykle uczniowie przygotowali program muzyczny składający się z nastrojowych piosenek, często nawiązujących do mądrości życiowych, które wynosi się ze szkoły, które przekazują nam nasi wychowawcy.

Mamy z wieczoru galerię zdjęć, a wcześniej zapraszamy do przeczytania słów laudacji poświęconej Pani Danucie Paderewskiej.

 

 

 

zaduszkijedynka17 4Owidiusz ? choć nie mógł tego wiedzieć ? wyraził istotę wieloletniej pracy Pani Danuty Paderewskiej jako dydaktyka i wychowawcy młodzieży, pisał bowiem: Cieszył się wędrówką
do nieznanych miejsc
, a trudy wynagradzała mu pasja poznania.

Ciekawość świata, entuzjazm odkrywania i radość przeżycia przekazywała Pani Profesor swoim wychowankom w trakcie lekcji, zajęć pozalekcyjnych, czy równie niezapomnianych rajdów, wycieczek i wypraw. Powiedzieć, że Pani Danuta Paderewska należy do grona wybitnych pedagogów i nauczycieli, których praca złotymi zgłoskami zapisała się w historii
i pamięci I Liceum Ogólnokształcącego, to mało.

Pani Danuta Paderewska stała się Legendą tej szkoły jeszcze za czasów swej pracy.

dpaderewskaaCo więcej, Jej Legenda wciąż żyje w pamięci wychowanków, którzy z rozrzewnieniem wspominają wspólnie przemierzone górskie szlaki czy smak grochówki z polowej kuchni, ale przede wszystkim nieokiełznany entuzjazm i nieposkromioną energię Pani Profesor bez względu na to, czy była to kolejna wyprawa z PTTK-u czy lekcja fizyki.

Danuta Paderewska urodziła się 17 grudnia 1939 roku w Kolbuszowej. Być może trudne lata II wojny światowej sprawiły, że wyrosła na osobę silną, zdecydowaną i konkretną. Nie ma co się zatem dziwić, że odznaczając się umiejętnością analitycznego myślenia, Pani Danuta Paderewska wybrała kierunek fizyka teoretyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim, który ukończyła w 1962 roku. Tuż po obronie dyplomu rozpoczęła pracę w jaworznickim Liceum, któremu pozostała lojalna do końca swej kariery zawodowej ? tj. do czerwca 2000 roku. Pani Profesor z wrodzonym sobie wdziękiem połączyła obowiązki nauczyciela fizyki z zamiłowaniem turystycznym

zaduszkijedynka17 12Pod Jej skrzydłami można było bezpiecznie zdobywać szczyty, w końcu Pani Danuta Paderewska miała tytuły instruktora krajoznawstwa Polski, przewodnika turystyki pieszej, czy przewodnika turystycznego po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Nie możemy jednak pominąć Jej zasług jako nauczyciela fizyki i wychowawcy młodzieży, które zostały docenione licznymi nagrodami ? Dyrektora Szkoły, Kuratora Oświaty, a nawet Medalem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi, nadawanym osobom, które w imię dobra państwa lub obywateli spełniały czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków. Z równym sentymentem Pani Profesor traktowała jednak odznaki przyznawane Jej jako aktywnej działaczce PTTK-u.

Bezgraniczne oddanie się szkole i pracy z młodzieżą nie pozwoliło Pani Profesor tak łatwo odejść na emeryturę. Niestety, kłopoty zdrowotne zadecydowały za nią i w czerwcu 2000 roku musiała zrezygnować z pracy. Pozostała jednak mistrzem dla swoich wychowanków, a dzieło Jej lat pracy nauczycielskiej budowane z pasją będzie trwało wiecznie.
UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us