Menu

30-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej Wykład o rozeznaniu duchowym

  • Autor 

lojolakik141117 7 230 lecie Klubu Inteligencji Katolickiej w Jaworznie stało się faktem..

To już tyle lat organizacja działa jako forma zarejestrowana, bo środowisko klubowe powstało znacznie wcześniej.

W czasach stanu wojennego jednak formalna działalność była niemożliwa i dopiero w roku 1987 można było rozpocząć oficjalną działalność, choć oczywiście w czasach komunizmu nie było to łatwe.

Do dziś Klub prowadzi wykłady, rekolekcje, pielgrzymki, spotkania rodzinne służące pogłębianiu wiary oraz propagowaniu godnego, nasyconego wysokimi wartościami moralnymi, życia.lojolakik141117 4 214 listopada odbył się jeden z wykładów, prowadzonych przez księdza dr. Wacława Królikowskiego z Wydziału Zamiejscowego Nauk Humanistycznych i Społecznych w Mysłowicach, Akademii Ignatianum w Krakowie.

Wykład w sposób niezwykle przystępny i zarazem bardzo szczegółowy traktował o świętym Kościoła Katolickiego, duchownym, teologu, prezbiterze i założycielu zakonu jezuitów, Ignacym Loyoli.

Prelegent zapoznał słuchaczy z drogą duchową Loyoli, która od pierwotnej niechęci do wiary, poprowadziła go poprzez nawrócenie do świętości.

lojolakik141117 2 2Najważniejszym, elementem nauki Loyoli było opracowanie tak zwanych ćwiczeń duchowych, Pozwalających na duchowym rozpoznaniu i życiu w równowadze pomiędzy dobrem a złem, przedstawianym przez przeciwstawne sobie duchy.

Odwieczna walka dobrego i złego jest możliwa do opanowania przez rozsądnego człowieka, ale potrzebna do tego jest cierpliwość i umiejętność rozeznania jaką drogę przed nami roztacza pozytywne, a jaką negatywne spojrzenie na przyszłość.

Rozwój, wzrost, wciąż kłóci się z regresem. Człowiek wiedzący jak żyć, doskonale będzie wiedział jak ocenić co w danym momencie należy czynić, aby nie dać się zwieść na drogę prowadzącą do grzechu.
Na spotkanie zaprosił prezes Jaworznickiego KIK, Pan Czesław Brandys, a sprawy oranizacyjne zaprezentowała Pani Elżbieta Motyka - członkini władz organizacji.


 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us