Menu

Czcimy naszą niepodległość - największy skarb Ojczyzny

  • Autor 

 

dzniepodleg17 32 2W tym szczególnym dniu czcimy Narodowe Święto Niepodległości - pamięć tych wszystkich, którym przyszło żyć w czasach, kiedy trzeba było walczyć o ojczyznę, a za wolność oddawano życie.

Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami, a naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Wspólna determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w ogromny sukces, a radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni.

dzniepodleg17 38Ten niebywały entuzjazm naszych przodków, ich postawy i odwaga powinny udzielać się również nam, inspirując nas do działania i budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe, że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków.

 

W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy pielęgnujemy ją należycie? Co dzisiaj znaczy niepodległość i suwerenność?

Kilka, kilkanaście dekad temu oznaczało to krew, łzy najbliższych, dramaty i tragedie, życie oddane za ojczyznę. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie, gdzie każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie - o tym gdzie i jak chcemy żyć.

Zapraszamy do dużej GALERII z obchodów 11 Listopada w Jaworznie

dzniepodleg17 20Dziś robimy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go by stał się prawdziwym świętem.

A dzisiaj dziękując naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, musimy pamiętać, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie Jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

W sobotę, 11 listopada na płycie jaworznickiego rynku zebrała się spora grupa mieszkańców, którzy razem z władzami miasta uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna, w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. Po niej, uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostały kwiaty, a następnie młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie zaprezentowała okolicznościowy program poetycko - muzyczny pt. "Miejcie nadzieję... Polska - to Wielka Rzecz".

dzniepodleg17 108- Rzeczpospolita w wyniku rozbiorów zniknęła z mapy na długie 123 lata. 11 Listopada 1918 roku, dzięki determinacji, sprytowi i geniuszowi politycznemu Józefa Piłsudskiego Polska odzyskała niepodległość. Historia właśnie jemu przypisała najważniejszą rolę. Nie wolno jednak zapominać, że tak naprawdę to całe pokolenia Polaków w biernym i czynnym oporze nie dały się wynarodowić - mówił podczas dzisiejszych uroczystości prezydent Paweł Silbert.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, w Miejskiej Bibliotece Publicznej władze miasta spotkały się z kombatantami. Podczas tego spotkania prezydent Paweł Silbert wręczył Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Wyróżnienia otrzymali: Józefina Szkółka i Maciej Talaga.
( O laureatach piszemy w TYM artykule)

Zapraszamy do dużej GALERII z obchodów 11 Listopada w Jaworznie

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us