Menu

Bułata Okudżawę zaśpiewał w Jaworznie Paweł Orkisz

  • Autor 

pawelorkisz71117 9Paweł Orkisz często gości w Jaworznie, Raz na rok, to często, biorąc pod uwagę, że bywają wykonawcy, którzy przybywają tu co kilka lat.

Paweł Orkisz ma swoją wierną publiczność, ale dziś wiele osób przyszło do biblioteki nie znając go, skuszonych zapowiedzią poezji Bułata Okudżawy.

Bo Bułat Okudżawa dla pewnych pokoleń jest wielkim symbolem, wielkim bardem rosyjskim, poetą, pieśniarzem, który jak artysta go opisał, człowiekiem łagodnym, niezwykle łagodnym, którego pieśni w Polsce zagościły zanim ukuto u nas termin "Kraina łagodności". Nazwać Bułata ojcem krainy łagodności - to nie nadużycie.


pawelorkisz71117 6Paweł przypomniał czasy, kiedy powstawał u nas nurt piosenki ogólnie nazwanej, turystyczną.

Czyli takiej, którą śpiewa się na rajdach, obozach, podczas wędrówek i biwaków, przy gitarze, przy ognisku.

Kiedy w Polsce nie było jeszcze stricte piosenek turystycznych, śpiewano właśnie Bułata, Wysockiego, oprócz starych polskich, zarówno przed i powojennych piosenek.

Potem nastąpił wielki run na piosenkę turystyczną, u której podstaw znalazły się utwory również rosyjskich, jak i polskich poetów - Belona, Stachury, a potem... potem doszedł do tego grona nasz wtorkowy gość - właśnie Paweł Orkisz.

pawelorkisz71117 13Mając kilkanaście lat już śpiewał, a mając lat 20 już pisał własne wiersze i piosenki, dołączając dość szybko do repertuaru pieśni zagranicznych bardów - rosyjskich, francuskich.

Nie ma festiwalu piosenki studenckiej, turystycznej, poezji śpiewanej, na którym by Paweł najpierw nie zdobył laurów, a potem nie gościł.

Nie ma śpiewnika, w którym nie byłoby jego piosenek, nie ma chyba nikogo, kto poszedł na rajd, i nie spotkał się z jego nazwiskiem, albo z jego piosenkami, nawet nie wiedząc, że to piosenki jednego z najważniejszych bardów, pieśniarzy i poetów z obszaru wspomnianej na wstępie krainy łagodności.


pawelorkisz71117 3Kiedy w latach 80, chyba był to rok 1988 Paweł przyjechał do Jaworzna po raz pierwszy z zestawem swoich tłumaczeń i interpretacji Włodzimierza Wysockiego i od tej pory oprócz fascynacji poezją łagodną, jesteśmy zafascynowani tłumaczeniami doskonałymi, uznawanymi za wybitne, najlepsze z tłumaczeń tego artysty.

Nie ma znaczenia, jaką gra i śpiewa piosenkę. Czy to jest typowo turystyczny przebój, czy romans rosyjski, albo pieśń Wysockiego, Okudżawy, czy tłumaczenie Brella, Brassensa, albo Wielkiego Leonarda Cohena. Nie ma znaczenia czy to jest piosenka harcerska, albo stary polski tekst, wygrawerowany na ułańskiej szabli.

pawelorkisz71117 35Nie ma znaczenia pora dnia, nie ma znaczenia pora roku, ani to, czy było to kilkadziesiąt lat temu, czy dziś.

Zawsze w twarzy, ust, oczu Pawła Orkisza promienieje taka radość i energia, że nie sposób nie przejąć ich od Niego i doskonale bawić się przy piosenkach wesołych, a utwory refleksyjne, często nawet smutne, przeżywać mocno i bardzo głęboko.

Jego obecność to nie tylko piosenki.

To również atmosfera - największy pesymista wyzbywa się swoich czarnych myśli, gdy tylko wciągnie się w przebieg koncertu.

pawelorkisz71117 41Ale śpiewanie Pawła to nie tylko wykonanie utworów. To również doskonała współpraca z publicznością, niezwykły dar stawania się przyjacielem każdego, kto znajduje się w pobliżu sprawia, że publiczność to po chwili po prostu jedna rodzina.

I taką rodzina byli przez kilkadziesiąt minut zebrani na widowni w bibliotece.

Wysłuchali Ballad Okudżawy, a wśród nich Maleńki dyrygent miłości, Mrówka, Trzy siostry, Wasza ekscelencjo, i wiele wiele innych. A na koniec ballady kolędowej, jednej z tych, z których Paweł jest najbardziej dumny.
Akompaniowali Mu znany dobrze w Jaworznie Piotr Bzowski oraz pianista, który też tu bywał - Jarosław Miszczyk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu, zapraszając Pawła ponownie do nas... Tu, Pawle na obrzeżach Małopolski, Galicji, jesteś tak samo kochany jak w Krakowie...

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us