Menu
reklama
reklama
reklama

Polska Niepodległa - jak to było w 1918 - spotkanie Klubu Gazety Polskiej


gazetaposlka281017 2Członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej zainaugurowali w sobotę, 28 października w Jaworznie przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo Polskie.

Wybrano najbardziej godny temat jakim była "Odbudowa Państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku''.

Kiedy prelegentem takich dziejów jest osoba tak doskonale orientująca się w historii i umiejąca swoją wiedze przekazać w sposób wybitny, ciekawy, pasjonujący, ze szczegółami, ale wyjątkowo przystępnie, to godzina mija, a słuchacz chciałby wiedzieć więcej i więcej, bo istotą mówienia o historii jest mówienie o niej ciekawie.

gazetaposlka281017 8Pasjonujące dzieje Polski, polskich partii politycznych, obywateli oraz poszczególnych osób, łącznie z najważniejszymi postaciami polityki były kanwą do przybliżenia sytuacji naszego Państwa po długim okresie niebytu na mapach Europy. Zrobił to pan Adrian Rams, pracownik Muzeum Miasta Jaworzna.

Polacy wzięli bardzo głęboki oddech, kiedy z naszych miast wymaszerowały obce wojska rozbiorowe, kiedy powstały pierwsze instytucje państwowe.

 

Ale nie obyło się bez waśni wewnątrz kraju, różne były spojrzenia na przyszłość, różni ludzie pragnęli władzy, w różny sposób chcąc prowadzić naród w przyszłość.

gazetaposlka281017 9Takie nazwiska, jak Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Zdzisław Lubomirski, Aleksander Kakowski, Jędrzej Moraczewski są znane tym, którzy choć w zakresie szkoły podstawowej otarli się o historię.

O nich to i oczywiście o Józefie Piłsudskim Pan Adrian Rams rozwijał swoją opowieść, dającą obraz najpierw osłabienia Polski, a potem jej wielkiego wzrostu, wręcz potęgi politycznej i gospodarczej.

Spotkanie umiliła Martyna Pluta, która zaśpiewała dwie pieśni o wydźwięku patriotycznym, w towarzystwie Pana Eugeniusza Puchalskiego.
Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us