Menu

Balady dla Elli - zaśpiewała Ewa Uryga, Zagrała "Archetti"

  • Autor 

eurygaellaf960 30To kolejny punkt dla ?Archetti? Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Kolejny szczebel w drabinie pięknych koncertów, wydarzeń, które warto będzie zapamiętać, aby potem, po latach, odczytać w kronikach, że za sprawą młodych muzyków i ich gości w Jaworznie wybrzmiewają światowej sławy przeboje w światowych wykonaniach, z udziałem muzyków najwyższej klasy, nie tylko polskich, ale i europejskich, czy też nawet zza oceanu.

Tak było i tym razem, kiedy New York Jazz Collective, regularny zespół Ewy Urygi dołączył do naszych kameralistów, aby odtworzyć we wspaniałym zacięciu, w doskonałym rytmie przeboje jednej z największych sław, nie tylko czarnej muzyki, ale muzyki jazzowej i rozrywkowej.


eurygaellaf960 82Ale cóż to za rytm, pochodzący wprost z Nowego Yorku, podawany przez ludzi z kraju, w którym Ella Ftzgerald zdobyła wszystko, co w muzyce do zdobycia. Sławę, pieniądze i miłość swoich rodaków.

Cóż za rytm, jego korzenie, jego kwintesencja.

Kochają ją do tej pory na całym świecie, mimo, że piosenki nie zawsze są łatwe. Są trudne, wymagające doskonałej kondycji od wykonawczyni, świetnego warsztatu i wyczucia duszy. Czarnej, wrażliwej duszy.

Czy taką ma Ewa Uryga, która nie od dziś wielbi te muzykę?
Odpowiedź nie ulega wątpliwości.

ZAPRASZAMY DO GALERII - EWA URYGA i ARCHETTI

eurygaellaf960 34Ewa Uryga to jeden z najwspanialszych polskich głosów, który wyśpiewa wszystko. I właśnie w muzyce czarnej, w muzyce jazzowej sprawdza się najdoskonalej.

Mimo, wspomnianej trudności utworów, wcale nie nudzi, wcale nie czyni wrażenia niełatwej w odbiorze frazy. Porywa, uskrzydla i wzmaga apetyt na więcej, więcej i więcej.

Występ Ewy Urygi to doskonały Jej kontakt z publicznością, która poczynając od delikatnego klaskania w pierwszych piosenkach, poprzez nabijanie rytmu lekkim tupaniem, czy pstrykaniem, w końcu zachwycona przez artystkę wchodzi na scenę i improwizuje do jednego z najbardziej śpiewnych utworów.
eurygaellaf960 90Ależ to był feeling, ależ emocje, kiedy wywołane osoby, nie zawsze mające do czynienia z zawodowym śpiewaniem, zaczęły poczynać sobie doskonale, z początku z tremą, a potem już na całkowitym luzie.

Występowałam, występowałem z Ewa Urygą w Fitzgeraldowskim repertuarze - teraz będą mogli wrzucić do swojego portfolio artystycznego.

W wiśniowym kolorze orkiestra w części damskiej, w szykownych garniturach panowie, a ten kolor wiśniowy zwiastował tę niespodziewaną wisienkę na torcie.


eurygaellaf960 76Oto spośród altowiolistek została poproszona córka Ewy Urygi, Oliwia Kędziora, która wraz z mamą zaśpiewała i wywołała pośród publiczności owacje.

W samej orkiestrze dostrzegalne zmiany, pojawiają się nowe twarze, niektóre w zastępstwie, niektóre zapewne pozostaną tutaj na dłużej.

Koncert wyśmienity, wydarzenie w ostatnich dniach bezkonkurencyjne. Warto było przyjść, aby w atmosferze wyjątkowej elegancji naszego Młodzieżowego Domu Kultury spędzić zachwycające chwile.

Mamy dużo zdjęć w GALERII, do obejrzenia których zapraszamy...

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us