Menu
reklama

Maria MaterlaSmolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

 

reklama

Kłopoty ze snem. Jak spać, żeby się wyspać?


senzdrowyBezsenność lub regularne niedosypianie, może prowadzić do katastrofalnych skutków zdrowotnych. Tymczasem, żyjąc aktywnie, często zaniedbujemy właśnie sen – poświęcamy na niego za mało czasu i nie dbamy o jego higienę. Jak to zmienić?
Gdy jesteśmy wyspani, o wiele łatwiej jest nam przyswajać informacje, nasze ciało jest w lepszej kondycji, a my sami tryskamy dobrym humorem. Bardzo często, chcąc osiągnąć sukces zawodowy lub rozwiązać prywatne problemy, zaniedbujemy jednak nasz sen. Osiągamy wtedy odwrotny efekt - brak snu wiąże się z brakiem energii, rozdrażnieniem, wybuchowością czy frustracją, co niekorzystnie wpływa na nasze życie. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazali, że niedobór snu przyczynia się do zmian w mózgu, które powodują problemy z koncentracją czy pamięcią. Zaburzenia snu mogą również doprowadzić do nerwicy, stanów lękowych lub depresji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nauczyć się efektywnego snu.


Sen tak samo ważny, jak tlen
- Niektórzy wychodzą z założenia, że czas, który poświęcamy na sen, można spożytkować w bardziej efektywny sposób. Niestety, jest to błędne rozumowanie, które po dłuższym czasie zacznie odbijać na naszym zdrowiu czy relacjach społecznych. Zdrowy sen sprzyja regeneracji organizmu, zapewnia nam równowagę psychiczną i fizyczną, a także wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Sen odpowiada także za gospodarowanie hormonami czy utrwalanie pamięci. Właśnie dlatego skutki długotrwałego lekceważenia potrzeb naszego ciała mogą być trudne do odwrócenia. Wielu osobom wydaje się, że żyją zdrowo, bo są aktywni – pracują, ćwiczą, dokształcają się, jedzą zdrowo. Tymczasem wielu z nich zapomina o tak podstawowej potrzebie, którą jest sen. - mówi Artur Wasążnik, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu firmy Meble Marzenie, właściciela marki Comforteo.
Sen efektywny, czyli jaki?
Nie zawsze długość snu wpływa na jego jakość. Statystycznie dorosły człowiek potrzebuje 8 godzin snu. Jednak tryb wykonywanej przez nas pracy lub problemy zdrowotne, z którymi się borykamy sprawiają, że każdy z nas posiada swój własny rytm i bardzo trudno jest go obsadzić w ramy czasowe. By jednak odczuwać korzyści płynące ze zdrowego snu, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad jego higieny.
W osiągnięciu efektywnego snu z pewnością pomoże nam zdrowa kolacja. Na wieczorny posiłek warto wybrać węglowodany o niskim indeksie glikiemicznym. Zaliczamy do nich brązowy ryż, kaszę, ciemne pieczywo, a także warzywa i owoce. Tłusta kolacja angażuje cały organizm w jego trawienie. Wzrasta wtedy też temperatura ciała, co opóźnia proces zapadania w sen. W dobrym śnie pomoże nam także dawka świeżego powietrza. Na kilkanaście minut przed oddaniem się w objęcia Morfeusza warto wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. Przemiana materii jest wtedy spokojna, gruczoły potowe pracują wolniej, organizm nie musi się zbytnio wysila, a nasza skóra nie odbiera żadnych niemiłych bodźców. W tym czasie warto zrelaksować się i wyciszyć. Spoglądanie w ekran telefonu lub telewizora z pewnością nie pomoże w zapadnięciu w głęboki sen.
Wprowadzanie tych zasad do życia codziennego pozwoli nam na zbudowanie rytuałów, które korzystnie wpłyną na jakość nocnej regeneracji.
Zadbaj o materac
- Odpowiedni materac jest gwarantem spokojnego snu. Powinien być nie za twardy nie za miękki, a raczej na tyle sprężysty, aby równomiernie podpierać nasz kręgosłup na wszystkich odcinkach Wybór właściwego materaca to sprawa indywidualna. Przed zakupem najważniejsze jest, żeby go przetestować w salonie – tylko w ten sposób uda nam się ocenić jego twardość i komfort użytkowania. Dobrze dopasowany model powinien pomóc nam w uporaniu się z bólem kręgosłupa oraz ramion, a także wpłynąć na jakość naszego snu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli materacy o zróżnicowanym wypełnieniu. Dla przykładu - alergicy chętnie wybierają materace lateksowe, osoby borykające się z nadmierną potliwością materace z pianką wysokoelastyczną, natomiast osoby wymagające najczęściej decydują się na sprężyny. Wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb zdecydowanie polepszy wieczorny komfort, czego pozytywne skutki będziemy odczuwali przez cały dzień, a nie tylko o poranku. – dodaje Artur Wasążnik, ekspert Comforteo.

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us