Menu

Jak żyć po takim koncercie, Panie, jak żyć? BartolomeyBittmann w Jaworznie

 • Autor 


javfest2017 2 60Orzeczenie jest zgodne. To koncert, który przebił w zasadzie wszystko, co wcześniej w Jaworznie w muzyce się działo.

Owszem, można było na nim nie być, bo nie każdy ma zawsze czas, każdy ma jakieś własne plany, ale kiedy tu i ówdzie można było usłyszeć, po pytaniu, "czy wybierasz się na koncert", odpowiedzi - nie, bo ja w takiej muzyce nie gustuję, albo nie, bo cóż może pokazać dwóch gości na scenie, to dziś wiadomo, że z osobą, która w ten sposób podchodzi do możliwości zobaczenia, usłyszenia i przeżycia czegoś dotąd nieznanego, nie ma sensu w ogóle więcej rozmawiać na tematy dotyczące muzyki.

W zasadzie na żadne tematy, bo jak można z góry przewidywać że coś się nie będzie podobało.


javfest2017 2 11 2A tu chyba nie chodzi nawet o podobanie= to słowo w tym wypadku brzmi jak kolokwializm.

To wyższy rodzaj sztuki, to apogeum ludzkich możliwości posługiwania się instrumentami, głosem własnym. Apogeum skupienia na najdrobniejszym szczególe kompozycji i realizacji zaplanowanego scenariusza spektaklu. Kwintesencja współpracy muzyków na scenie. Można tak jeszcze wymieniać zalety, apogea, można wznosić ochy i achy, ale tego, co dane nam było przeżyć podczas kilkudziesięciu minut występu duetu, ale nigdy nie opisze się nawet części emocji. .

To uczucie poznania wszystkiego, absolutnej jasności umysłu ? nirwana - zaawansowany poziom urzeczywistnienia.


Polecamy również:

 • Baptiste Herbin i pięć innych saksofonów w ostatnim dniu Jav Music Festival
 • Five Sax skradł serca jaworznianek - dziewczyny piszczały!
 • Jav Music Festival już trwa - na początek klasyka
 •  
  javfest2017 2 39BARTOLOMEYBITTMANN, czyli dwóch Austriaków Matthias Bartolomey i Klemens Bittmann. Nikt nie przypuszczał, ze taki ansambl, taki duet w ogóle na świecie istnieje!

  Jeden na wiolonczeli, drugi zamiennie na skrzypcach i mandoli. Choć widząc popisy tego drugiego, naprawdę mały włos brakuje, aby posiadł on umiejętność gry na obu instrumentach jednocześnie. Dziw, że tego nie spróbował.

  Koncert od pierwszej sekundy to trzęsienie ziemi. Nie ma czasu na jakieś zawiłe spokojne wstępy, nie ma czasu na budowanie napięcia, na czarowanie, kokietowanie.

  Publiczność jest w jednym momencie porażona, drętwieje, zastyga wytężając słuch, odgarniając z uszu nawet najmniejszy kosmyk włosów, aby każdy, najdrobniejszy szczegół muzyki nie mógł ominąć tych zacnych otworów naszego ciała, i tak pozostaje do końca, z rozdziawionymi ustami, niemal w bezdechu, bezruchu, pomiędzy kompozycjami tylko nabierając tyle powietrza, aby nie musieć zakłócać aury akustycznej wciąganiem i wypuszczaniem powietrza z płuc.

  javfest2017 2 69Musi być czas na oklaski, okrzyki, ale w przestrzeniach dokładnie pomiędzy utworami, które są bardzo długie, rozbudowane, ale mijają za szybko.

  Jeden koncert to za mało i zapewne nieprędko będzie nam dane w Jaworznie gościć chłopaków, którzy, jak to dzisiejsza młodzież mówi - rozwalili system, pozamiatali, porozstawiali wszystkich i wszystko po kątach.

  Pozostały wspomnienia, dźwięki w uszach i zdjęcia, który mamy nadzieję, nie trzeba się wstydzić. wydawać się mogło, że... ileż zdjęć można zrobić dwóm facetom na scenie.
  Dwadzieścia,? Nie! Zdjęć można zrobić tyle, ile klatek w aparacie. Każda chwila, każda sekunda nacechowana jest takimi emocjami, że obiektyw wsysa obrazy bezwiednie. Dlatego prezentujemy nie wybrane, najlepsze zdjęcia ale wybrane po prostu losowo, spośród niezliczonej ilości kadrów. Oczywiście osobna pochwała i podziękowanie za niezwykłą wizualną - świetlną oprawę dla reżysera światła.
  Tak powinno się pracować, aby do doskonałej muzyki dodatkiem niezbędnym, doskonałym było światło. To się nazywa nastrój, to się nazywa magia.

   


  UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

  Powrót na górę

  Instytucje miejskie

  Kultura

  Polskie portale

  INSTYTUCJE

  Miasta różne

  Follow Us