Menu

Po raz kolejny uczczono lotników polskich

  • Autor 

 

chwalebnedzieje2017 2Kiedy spytać przeciętnego Polaka o jego wiedzę na temat lotnictwa polskiego, lotnictwa wojskowego zapewne potrafi wymienić z czasów II Wojny Światowej nazwę Dywizjonu 303 i ewentualnie jakieś epizody z walk nad Afryką. Jaworznianin zapewne będzie mówił o Karolu Pniaku, który w naszym mieście jest znany i jego pamięć jest szanowana.

Bardziej interesujący się wydarzeniami w Jaworznie, przypomni sobie, że co roku w Sanktuarium na Osiedlu Stałym odbywa się we wrzeniu uroczystość pod nazwą ?Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego?, a w samym kościele istnieje kaplica poświęcona lotnikom, z galerią tablic upamiętniających bohaterskich pilotów, oraz z urnami z ziemi z miejsc gdzie latali Polacy.chwalebnedzieje2017 33Kiedy skończyła się II Wojna Światowa, walczący na różnych frontach żołnierze, w tym lotnicy nie mieli w Polsce czego szukać. Nie chciał ich w Polsce kolejny okupant - Związek Radziecki, nie chcieli ich namiestnicy sowietów w Polsce, czy to na szczeblu centralnym, czy w województwach, miastach.

Ci, którzy wrócili byli prześladowani, uznawani za zdrajców ojczyzny, albo mordowani, czy też skazywani na ciężkie łagry.

Kto dziś wie, że po wojnie w Anglii pojawiło się ogłoszenie o tym że nowe Państwo - Pakistan poszukuje żołnierzy różnych narodowości, którzy zechcieliby szkolić od podstaw pakistańskich mężczyzn i kobiety do zawodu lotnika.

chwalebnedzieje2017 71Zgłosiło się 30 polskich pilotów, inżynierów, oficerów, którzy wyjechali tam niechciani we własnej ojczyźnie i stworzyli tam od podstaw pakistańskie lotnictwo.

Zanim jednak się o tym dowiedzieliśmy wielce emocjonalne, ostre i bezkompromisowe przemówienie wygłosił Pan Tadeusz Zemuła. Zacytujemy kilka fragmentów.

 

Każdego roku kalendarzowego spotykamy się w tym świętym miejscu od 1999r .

Ten, kto myśli, że Polska może być antychrześcijańska ma popsutą głowę - warto ażeby zagubiony lub zdezorientowany bełkotem populistów i szaleńców przetarł oczy i dojrzał czym grozi antycywilizacja ateistyczna.
Polski miało nie być już 1772r, trzy rozbiory, ale powstała z niebytu po 125 latach, gdyż w sercach Polaków zakorzeniona jest miłość do Boga - rodziny - i ziemi ojczystej.


Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystościchwalebnedzieje2017 29Ledwo powstała 1918 r już Żołnierz Polski musiał toczyć boje z Ukraińcami, Litwinami, Czechami i jakby tego było mało, osamotniony naród polski stawił czoła w 1920 roku całej potędze bolszewickiej i wygrał tę wojnę ratując Europę przed komunizmem!!!

Czy zmądrzały narody Europy widząc ten "Cud nad Wisłą" ?
Nie minęło 18 lat i nadszedł 1 września 1939 roku
Z trzech kierunków od północy - zachodu i południa Niemcy napadli na Polskę, a dnia 17 września Rosja zdradziecko całą nawałą uderzyła na Polskę ze wschodu.

Zdradzona przez sojuszników, nie mogła się oprzeć tej zmasowanej nawale, milionom oszalałego żołdactwa, tysiącom samolotów, czołgów, armat i innego sprzętu zbrojnego...

chwalebnedzieje2017 3Wylane morze łez i krwi, to czas niemieckiej eksterminacji - rosyjskiego i ukraińskiego ludobójstwa, Sybir - droga przez mękę usłana bezimiennymi polskimi grobami, zdrada sojuszników - Jałta, Poczdam, Teheran, utrata ziem dziedzicznych Kazimierza Wielkiego, sowieckie zniewolenie, terror, grabież...

Pamiętacie 1980 r - zerwanie "żelaznej kurtyny" i polski ruch " SOLIDARNOŚCI" dający narodom nowe nadzieje, a Niemcom zjednoczenie , które dziś odpłacają nam agresywną polityką...

To najkrótszy rys golgoty NARODU POLSKIEGO nowożytnych czasów.

 

chwalebnedzieje2017 42Szyderstwo z Praw Boskich do tego stopnia się szerzy od 1945 r, że zdaje się być bezkarne, ale to przecież pozory, bowiem takie kraje jak Niemcy, Belgia - Holandia,Francja już płacą za swą hardość. Świadectwem zdrowego rozsądku niech będzie porównanie dwóch postaw cywilizacyjnych, to znaczy pseudowartości fanatyków gender i innych zboczeń nieodwracalnie niszczących te narody, z postawami cywilizacyjnymi Polaków, Węgrów i tych, którzy budzą swą świadomość łącząc się we wspólnotę.

A, że te słowa nie są puste warto przypomnieć sobie niedawną wizytę prezydenta USA Donalda Trumpaw Polsce i w Niemczech w kontekście tożsamości narodowej. "Ww polskim narodzie widać dumę Europy" - powiedział w Warszawie Donald Trump.

Natomiast za kilka dni zaledwie, świat ujrzał dominację antywartości malowaną ręką niemiecką: burdy, morderstwa, gwałty, jako obraz przyszłości - dlatego tym śmielej i szybciej należy realizować polską strategię tożsamościową opartą na prostym żołnierskim kodeksie wartości złożonym z trzech wyrazów zapisanych na sztandarach Wojska Polskiego naszego Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich: BÓG - HONOR - OJCZYZNA.
chwalebnedzieje2017 99Toczy się nowy rodzaj wojny. Jest to wojna Infrastukturalna, której bronią mają być ideologie pseudowartości "róbta co chceta", wyliczone na zmiany światopoglądowe, ale one nieodwracalnie zniszczą te narody, które masowe "nachodźstwo" odmiennych kulturowo uznają za rodzaj postępu i praw człowieka.

Niech te słowa wskrzeszą pamięć o Wielkich i Wspaniałych LOTNIKACH POLSKICH.(...)

Na okoliczność, co obecnie wyprawia się w Polsce, gdyż nie można przejść nad tym do porządku dziennego, mając w sercach dokonania i losy Lotników Polskich, przytaczam równie ważne słowa tego, który wydźwignął Rzeczpospolitą wraz z Żołnierzem Polskim z niebytu do niepodlegođci - Marszałka Józefa Piłsudskiego - w Jego 150 rocznicę urodzin:

"Słabość ma zawsze jedną konsekwencję - zamiłowanie do wielkich słów bez treści".

chwalebnedzieje2017 61Po mszy świętej ksiądz proboszcz Józef Lenda umieści na kolejnej półce wniesioną przez oficerów ziemię z grobów lotników poległych na świecie oraz odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Generałowi Władysławowi Turowiczowi, który właśnie w Pakistanie stworzył podwaliny pod tamtejsze lotnictwo wraz z innymi polskimi lotnikami.

Odsłonięcia tablicy wraz z Prezydentem Jaworzna, panem Pawłem Silbertem dokonał ambasador Islamskiej Republiki Pakistanu Shafgat Ali Khan.

Nazwisko gen. Turowicza zna w zasadzie każdy Pakistańczyk, szacunek dla polaków istnieje nieustannie, czego dowiodła opowieść Pani Anny Pietraszek twórczyni filmu "Chwała Polskich Orląt większa niż Himalaje".

chwalebnedzieje2017 139Ona to zapragnęła poszukać śladów polskich lotników, o których mowa i pojechała z ekipa filmową do Pakistanu.

Pojechała do innego kulturowego kraju, gdzie nie możliwe zdawać by się mogło, było zwiedzanie kraju z kamerą, rozmawianie a ludźmi, czy poszukiwanie archiwów. Jej to się udało, udało się przekonać i sprzymierzyć ze sobą władze, wojskowych, że powinni jej pomóc. Otrzymała darmową pomoc, otrzymała możliwość przelotu samolotem nad himalajami.

Znalazła żonę Ganerała Władysława Turowicza, również inżynier ? lotniczkę, przeprowadzając z nią wywiady ale i rozmawiała z obecnymi dowódcami wojsk pakistańskich, którzy pamiętają i wspominali z wielkim szacunkiem naszego bohatera.
Doskonały film obejrzano z zapartym tchem.

chwalebnedzieje2017 146Zanim nastąpiła już zupełnie rozluźniająca chwila, czyli koncert kwartetu Archetti, Stowarzyszenie lotników przyznało pamiątkowe ryngrafy oraz dyplomy z podziękowaniami za współpracę w celu zachowania godności lotników.

Głos zabrali przedstawiciele rządu, samorządu, oraz Pan ambasador Islamskiej Republiki Pakistanu Shafgat Ali Khan.

Zebrani byli podekscytowani wspaniałym zorganizowaniem uroczystości i jak powiedział przedstawiciel Krakowa : ?To Jaworzno staje się lotniczą stolica Polski?.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us