Menu

Systemy bezpieczeństwa w placówkach oświaty? Zobacz, jak monitoring zadba o ochronę Twojego dziecka

  • Autor 

monitoringa1rekBezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb oraz wartości w życiu każdego z nas. Szczególnie troszczymy się o to, by bezpieczni byli najmłodsi. I choć w placówkach oświaty dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanych pedagogów, ich nadzór skutecznie wspierają systemy bezpieczeństwa ? w tym monitoring. W jaki sposób systemy tego typu mogą być pomocne dla bezpieczeństwa najmłodszych?

Szkoła czy przedszkole to stosunkowo bezpieczne miejsca. Mimo wszystko, nawet tam na dzieci czyhają różnego rodzaju zagrożenia, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Właśnie dlatego zdecydowana większość placówek decyduje się przynajmniej na montaż monitoringu. Jednak coraz częściej usługi obejmują znacznie szerszy zakres zabezpieczeń.


Monitoring jest standardem

Pierwsze kamery do szkół wkroczyły już ok. 20 lat temu ? dość nieśmiało i przy dość zdystansowanym stosunku rodziców, nauczycieli i uczniów. Dziś jednak są codziennością i nikogo nie dziwi ich obecność. Każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że powodem ich montażu nie jest inwigilacja, a bezpieczeństwo. Obecność kamer:

  • działa prewencyjnie ? osoby przebywające na terenie szkoły wiedzą, ze są obserwowane, co zniechęca do stosowania przemocy, kradzieży czy innych działań niezgodnych z prawem,
  • pozwala na bieżąco obserwować sytuację i reagować, gdy powstaje zagrożenie ? jeśli sytuację śledzi np. pracownik ochrony, jest w stanie szybko podjąć działanie, gdy np. na korytarzu wywiąże się bójka czy dojdzie do wypadku,
  • umożliwia odtworzenie nagrania, by zweryfikować, co się stało ? to przydatne np. w sytuacjach spornych, w których wersje świadków zajścia nie zgadzają się czy takich, gdy rodzic czy inne służby chcą potwierdzić godzinę wejścia ucznia do szkoły bądź jej opuszczenia.

Oczywiście, do właściwego działania telewizji przemysłowej konieczny jest jej profesjonalny montaż. Najlepiej, gdy zadanie to wykonają specjaliści, którzy doskonale znają systemy bezpieczeństwa ? np. doświadczona agencja ochrony, taka jak Konsalnet. Eksperci zadbają o montaż odpowiednich kamer w precyzyjnie wyznaczonych miejscach, co pozwoli uniknąć tzw. białych plam ? miejsc nieobjętych monitoringiem. Ponadto specjaliści zoptymalizują system tak, by generował rozsądne koszty oraz zatroszczą się o jego stałą obsługę. Monitoring bowiem jest przydatny także po zamknięciu szkoły, by zabezpieczał np. przed nieuprawnionym wtargnięciem na jej teren oraz kradzieżą i dewastacją mienia.

Nie tylko kamery ? systemy bezpieczeństwa mogą objąć też kontrolę dostępu

Jak skutecznie sprawdzić, o której uczeń pojawił się w szkole (a co za tym idzie ? o której placówka przejęła nad nim opiekę) i o której z niej wyszedł? Sam monitoring nie zawsze pozwoli na precyzyjną weryfikację ? zwłaszcza, że w ?godzinach szczytu?, a więc choćby tuż przed rozpoczęciem pierwszej lekcji, ruch jest na tyle duży, że obserwacja jest utrudniona. Właśnie dlatego placówki coraz częściej stosują również systemy kontroli dostępu, dzięki obecności których tylko osoby uprawnione mogą dostać się poza obszar holu z recepcją. Rozwiązanie takie nie tylko pozwala lepiej kontrolować uczniów, ale i zwiększa ich bezpieczeństwo. Nie ma bowiem ryzyka, że na korytarzu pojawi się dealer narkotyków czy inna osoba stwarzająca zagrożenie.

Jak widać, placówki oświatowe mogą dziś korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań związanych z bezpieczeństwem. Te niezbędne pomoże dobrać doświadczona firma z branży security. W razie potrzeby warto się więc z nią skonsultować.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us