Menu

Przyroda budzi się. Ani chybi idzie wiosna

  • Autor 

przemsza140215004Przyroda już przygotowuje się do wiosennego przebudzenia.

Kiedy tylko słońce wychodzi spoza zimowych chmur, kiedy śnieg pozostawia po sobie większe lub mniejsze, ale wciąż topniejące połacie "białego", nad niezamarznięte wody wybierają się wędkarze i często po raz pierwszy w roku oddają się sztuce połowu. Wprawdzie na rybę trudno liczyć, bo jeszcze gdzieś pod kłodami, pod brzegami, w zaroślach śpi, ale nie chodzi głównie o to, żeby stworzenie wyciągnąć z wody, ale aby zapomnieć o codzienności.

Cóż może być piękniejszego od widoku przygotowującej się do wiosennego przebudzenia przyrody? Może tylko widok pięknej kobiety, ale to chyba ostatnie, o czym wędkarz pochłonięty swoją pasją myśli.

 

Gdzie spędzić choć jeden weekendowy dzień? Owszem bywają propozycje wybrania się do drogich hoteli, do spa, do miejsc, gdzie za niemałe pieniądze można doznać jakichś tam wrażeń.

przemsza140215001A tu, na miejscu za darmo, albo za cenę dwóch litrów paliwa można dojechać na terenie naszego miasta do miejsc, które oferują tak piękne widoki i oddech dzikością, nieskażonością ludzkim działaniem, że chce się tam wracać co najmniej co rok.

Oczywiście trudno, aby całe Jaworzno popędziło do razu do lasu, bo z lasu pewnie po kilku takich eskapadach nie zostałoby nic, ale na pewno miejsca w jaworznickich osepach dla wielu starczy.

A co dziś, w połowie lutego?

Walentynki nie są ulubionym dniem naszego portalu, jako święto przywleczone gdzieś z zagranicy, ale zwierzakom tego się nie wytłumaczy.

A tu okazuje się, że nadwodna fauna zaczyna umizgi, zaloty, aby niedługo założyć gniazda, i powiększyć swoje rodziny.

przemsza140215022I tu piękna, miła niespodzianka - kaczuszki już układają się w pary, co widać na załączonych zdjęciach.

Gdzieniegdzie zaspane krety zaczynają wyglądać ze swoich kopczyków, a ptaszki, których jeszcze nie widać, są za to bardzo słyszalne. W terenie, gdzie nie dochodzą odgłosy ulic, samochodów, przemysłu, miejskiej codzienności możemy usłyszeć bardzo dużo.

Dlatego zachęcamy do zbliżenia się do jaworznickiej przyrody, której mam bardzo, ale to bardzo dużo.

Do innych artykułów na temat Jaworzna dzikiego pięknego, nieskażonego ingerencją człowieka odsyłamy między innymi TUTAJ.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us