Menu
reklama

Maria MaterlaSmolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750Wiesław Więckowski Mariusz BurczyTeresa Kondoszek

reklama

Wspomnijmy "Szóstkę" szkołę w Jaworznie jedną z najstarszych

szkolapodst6 16Fakty o tym budynku można znaleźć albo w literaturze papierowej, albo w internecie.
Ta papierowa bardziej przemawia do wyobraźni. Bo ma pewien specyficzny klimat, dotyk, zapach, pamiętający czasy, kiedy został wyprodukowany, zadrukowany i skojarzony w introligatorni w książkę.
Jaki zapach tam dziś się unosi? Trudno stwierdzić, bo ogrodzenie dość szczelne, a bramy zamknięte na wiele kłódek. Czy to zapach książek, nauki zaraz po wojnie, twardej ideologii socjalistycznej, znienawidzonej, a może jeszcze z czasów wojny, gdy Niemcy urządzili tam obóz dla jeńców angielskich?

Książka z której pochodzi stare zdjęcie szkoły podstawowej nr 6 została wydana w roku 1970, kiedy to obchodzono 25 lecie Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie.szkolapodst6 2Grunwaldzka 182 - szkoła w której dziś, jak widać na zdjęciach, wiatr po klasach tańce wywija, śwista, smaga ściany, owiewa sprzęty, które jeszcze tam są, a kiedy dmuchnie mocniej, obróci w jedną i w drugą stronę okiennicami, a wtedy kolejna szyba pęka, potem wypada i bezszklany oczodół patrzy na zmieniające się otoczenie, sam pozostając niewzruszonym. Wśród czerwonych cegieł są jeszcze symbole szkoły - nauki. Na elewacji jest ich ponad dwadzieścia.

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy szkoła tętniła życiem, bo w czasach nauki w latach 70 odwiedzaliśmy ją z okazji albo jakichś rocznic, akademii, albo z okazji konkursów, olimpiad przedmiotowych.

sp6 lata 60Ponieważ rodzina była rodziną nauczycielską, dane mi było poznać 

 

Jako wnuk kierownika szkoły podstawowej numer 7 na Osiedlu Stałym, Władysława Pawłowskiego i Polonistki Józefy Pawłowskiej, wielu nauczycieli z tamtych czasów, nauczycieli powojennych, którzy jednak mimo konieczności dostosowania się do nowego, po wojnie ustroju, w domowych zaciszach, podczas spotkań towarzyskich wspominali czasy przedwojenne i z wielkim żalem mówili o czasach obecnych, w których przyszło im żyć, ściszając głos przy małym brzdącu, bo kto wie, gdzie nieświadome dziecko mogło wynieść to, o czym rozmawiało się wtedy nielegalnie.
A byli to Profesorowie Pius Jabłoński, Karol Siwadłowski, Irena Paryzek Ludwika Sowa i inni, których dziś już tylko wspominamy.
Szkoła - budynek - symbol w Jaworznie, dziś niszczeje, w sposób smutny, ale w każdym miejscu widać nadzieję, Bo to budowla silna, przedwojenna, o solidnych murach, trwała.
Być może kiedyś, a może w niedługim czasie, zostanie w jakiś sposób zabezpieczona przynajmniej w sposób, który nie pozwoli całkiem przemoknąć, przemarznąć, zagrzybieć i kiedyś runąć.

Obecnym dysponentom tego obiektu polecamy, bo to jedno z niewielu miejsc świadczących o naszej miejskiej historii.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us