Menu

Kupuj i jedz świadomie - żyj z uśmiechem - Emilia radzi

...Któż z nas, wchodząc do sklepu i spoglądając na przepełnione towarem półki, nie załamał rąk musząc zdecydować się, który produkt kupić. Wybieranie artykułów spożywczych w dobie dużych marketów, wydaje się być czynnością trudną, a ogrom marek zadania wcale nie ułatwia. Nic według mnie bardziej mylnego. Moim zdaniem, kierując się kilkoma istotnymi zasadami, jesteśmy w stanie w łatwy i szybki sposób wyeliminować z jadłospisu właściwie większość rzeczy, które proponują nam wielkie sklepy.

Proponuję, żeby warzywa i owoce kupować na targu, u drobnych sprzedawców, najlepiej takich, którzy sami uprawiają sobie ziemniaki, pomidory i inne. Jeśli już musimy, to w marketach kupujmy te produkty, których etykieta ze składem nie przypomina epopei, a skupmy się raczej na tych, na których świstek ze składnikami możemy przeczytać w kilka sekund i który nie mieści kilkunastu, czy kilkudziesięciu pozycji. Takie przeważnie nie są możliwe do przeczytania bez nerwów i przejęzyczeń przez człowieka, który nie jest z wykształcenia chemikiem.

Nie dajmy się zmanipulować reklamom wychwalającym kremy czekoladowe, płatki śniadaniowe, czy słodkie jogurty. Nie są to żadne świetne sposoby na rozpoczęcie dnia "pożywnym" śniadaniem. Chcesz się odchudzić i zadbać o zdrowie? Zajadasz się jogurtem truskawkowym  zasypanym czekoladowym musli? Powodzenia. Nie dajmy się! Ilość cukru, jaką producenci potrafią załadować do kubka jogurtu, niejednego pewnie by zdziwiła.
Myślmy kupując. Zastąpmy kupne płatki własnoręcznie przygotowanym musli.
Miejmy się też na baczności wybierając soki w kartonach - większość z nich to soki z zagęszczonych soków z... mnóstwem cukru. Zafundujmy sobie raz dziennie małą buteleczkę soku jednodniowego albo sami wrzućmy pomarańczę do sokowirówki - wyjdzie nam to na zdrowie i jest wystarczającą dawką. Nie musimy wypić litra słodzonego napoju w kartonie, żeby mieć poczucie wykonania zdrowotnej misji dla naszego ciała.

Kolejne porady w następnym odcinku.

Emilia

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us