Menu
reklama

Maria MaterlaSmolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750Wiesław Więckowski Mariusz BurczyTeresa Kondoszek

reklama

Od ukąszenia kleszcza też można się ubezpieczyć


kleszcz0717Z danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano 4 702 przypadków boreliozy wśród Polaków.
To o 30% więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Ta zakaźna choroba przenoszona jest przez kleszcze, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Groźna borelioza
Lasy, łąki, miejskie parki a nawet domowe ogródki – wszędzie tam jesteśmy narażeni na możliwość występowania kleszczy. I o ile sama ich obecność nie niesie za sobą wielkiego zagrożenia dla człowieka, to już ukąszenie może mieć nieodwracalne skutki. Dlaczego? Jak wynika z danych Sanepidu, prawie 1/3 kleszczy zakażona jest boreliozą, czyli chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Nieleczona borelioza może prowadzić m.in. do drżenia mięśni, bóli korzeniowych, niedowładu wiotkiego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mózgu. W skrajnych przypadkach może także prowadzić do stwardnienia rozsianego. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie skóry po każdej wizycie na świeżym powietrzu.

Niepokojące statystyki

Z roku na rok, kleszczy jest coraz więcej i stają się istną plagą. Niestety znacznie poszerzyło się też miejsce ich występowania - na ich ukąszenie jesteśmy już narażeni niemal wszędzie. A statystyki, jeśli chodzi o zachorowania na boreliozę, są mało optymistyczne. Z danych Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę wynika, że w 2016 roku było ich 21 220. To aż o 56% więcej w porównaniu do 2015 roku. Warto także podkreślić, że sezon szczególnej aktywności kleszczy zaczyna się wczesną wiosną i trwa aż do października.
Jak się bronić i o czym pamiętać
W dalszym ciągu panuje wiele mitów związanych z kleszczami jak np. to, że spadają z drzew, że białe ubrania mogą nas ochronić przed ukąszeniem, czy że tłuszcz pomaga w ich usunięciu. Dlatego do tematu ukąszenia przez kleszcza należy podejść ze spokojem i rozsądkiem. Musimy pamiętać o najważniejszych kwestiach i być uważnym po powrocie do domu. Wybierając się na wycieczkę do lasu, musimy pamiętać, aby odpowiednio się ubrać, użyć specjalnych preparatów odstraszających, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzić skórę. Jeśli mimo zastosowanych środków ochronnych zdarzy się, że zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, też należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy.
Natomiast w walce z kleszczami, a w szczególności z konsekwencjami ewentualnego ukąszenia, pomocna może okazać się polisa na życie.
– Decydując się na zakup polisy na życie warto dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony i tym co nam oferuje – szczególnie, jeśli kupujemy ją z myślą o wakacyjnym okresie wyjazdowym. Warto zwrócić więc uwagę, czy wybrana przez nas polisa zagwarantuje nam wsparcie w sytuacji poważnego zachorowania, spowodowanego także ukąszeniem przez kleszcza, jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych zakażeniem bakterią Borrelia burgdorferi. Jeśli tak, to w zależności od zakresu ubezpieczenia, z polisą Concordii otrzymamy wsparcie finansowe z tytułu poważnego zachorowania lub za pobyt w szpitalu – wyjaśnia Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

Odpowiednio skonstruowana polisa może nas ochronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami, a co ważne w trakcie wakacji – także zapewnić spokojny wypoczynek.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us